Antwort Co je zelená fasáda? Weitere Antworten – Proč zelená fasáda

Co je zelená fasáda?
Vertikální zelená fasáda chrání budovu před slunečním žárem v létě a udržuje ji chladnější. V zimě může vegetace chránit budovu před větrem a snižovat tepelné ztráty prouděním podél fasády tím, že vytváří vzduchové kapsy mezi vegetací a budovou.Druhy fasád se dají rozdělit v podstatě na tři kategorie – kontaktní a bezkontaktní, ty se pak ještě dále dělí na zavěšené nebo předezděné. Při rozhodování té nejvhodnější pro váš dům se určitě poraďte s odborníky. Nespoléhejte se jen na jeden názor, raději oslovte více firem.Fasáda (z francouzského face tvář, líc) je vnější stěna budovy a její konečná úprava. Fasáda bývá prolomena okny a vchody a členěna různými architektonickými prvky, například římsou, pilastrem, lisénou. Hlavní fasáda (průčelí) bývá honosnější a architektonicky propracovanější než boční a zadní fasády.

Kolik stojí fasáda : Orientační cena za zateplení fasády v roce 2022 se neustále pohybuje. Aktuálně takto: od 950 – 1150 Kč bez DPH za 1 m2 u fasádního polystyrenu. od 1100 – 1500 Kč bez DPH za 1 m2 u minerální vaty s podélným vláknem.

Proč zateplovat dům

Kvalitní a dobře provedené zateplení fasády domu nebo bytu vám poskytne optimální tepelné podmínky po celý rok. V zimě ušetříte za vytápění, v létě se obejdete bez klimatizace. V místnostech je totiž pořád příjemná teplota. Zamezením přehřívání interiéru v letních měsících navíc můžete předcházet i zdravotním rizikům.

Co je fasada domů : Vnější viditelná část stěny domu neboli fasáda, kterou lze bez nadsázky také nazvat tváří budovy, plní dvě základní funkce: První je ochrana domu před vlivy okolního prostředí a povětrnostními vlivy jako je déšť, vítr a UV záření, teplota nebo hluk. Druhým, neméně důležitým úkolem, je dům esteticky zkrášlit.

Nejběžnější používaná zrnitost je 1,5 mm, což znamená nejlepší poměr ceny, spotřeby a kvality. Velké zrnitosti 2,5 nebo 3,0 mm se snadněji instalují a lépe zakryjí nerovnosti na fasádě. Větší zrnitost vyžaduje také větší spotřebu materiálu (kg/m2). Větší granule se navíc díky své hrubosti rychleji zašpiní.

SILIKÁTOVÁ PASTOVITÁ OMÍTKA:

Pastovitá, probarvená omítka, vyrobená na bázi vodního skla – silikátu. Omítky se již dodatečně neředí vodou, pouze silikátovou penetrací.

Jak oškrábat fasádu

OČIŠTENÍ FASÁDY PŘED NÁTĚREM

Můžeme tak učinit vodou – pomocí tlakového přístroje WAP – ale mnohdy postačí pouze odstranit nesoudržné části špachtlí nebo kartáčem. Poté celou plochu oprášíme, aby se nám do nádoby se štětkou či válečkem nevracely drobné částečky z původního povrchu.Postup při nanášení fasádní omítky

Pokud fasádní omítku aplikujete klasicky hladítkem, nanášejte ji jedním tahem bez přerušování. V opačném případě byste měli povrch nejednotný. Pro natažení základní vrstvy se vždy používá hladítko nerezové. Nanesenou omítku zarovnejte stržením přebytečné vrstvy a důkladně vyhlaďte.Kontaktní zateplení fasády polystyrenem stojí kolem od 1.800 Kč za m², zateplení s minerální izolací pak zhruba 2.800 Kč za m². Provětrávaná fasáda je pak mnohem dražší, tady zaplatíte zhruba 6.000 Kč za m².

Nejčastěji se používá pěnový polystyren EPS F (fasádní), který nabízí výhodnou cenu a vynikající tepelnou izolaci. Dalším oblíbeným typem izolace je minerální vata, která je vhodná pro zateplování dřevostaveb a konstrukcí ze dřeva.

Kdy se vyplatí zateplit dům : Izolace snižuje náklady na vytápění

Při použití správné izolace se spotřeba výrazně sníží. Tím se také výrazně snižují náklady na vytápění. Platí zde zásada: čím starší dům, tím větší potenciál úspor. Zejména majitelům starších budov se proto vyplatí investovat do kvalitní izolace.

Jak funguje zateplení domu : Technologie spočívá v přilepení izolantu na podklad a jeho ukotvení hmoždinkami. Následně se nanáší stěrková omítka se ztužující sítí. Jako izolační materiál se nejčastěji využívá fasádní polystyren, minerální vlákna nebo polyuretan a polyisokyanurát.

Co se dává na fasádu

Pro zateplení lze využít polystyren či minerální vatu. Vzhledem k tomu, že polystyren má lepší tepelně technické vlastnosti a nižší cenu, zateplení fasády polystyrenem je nejčastějším způsobem. Pro zateplení fasády domu se používá pěnový polystyren EPS s označením 70 F, nebo 100 F.

Většina dodavatelů udává, že zateplení vašeho domu s profesionální pomocí bude stát 1 100 až 1 600 Kč za metr čtvereční. Pokud použijete dražší materiály, může se cena pohybovat od 1 500 do 2 100 Kč za metr čtvereční.Nejvíce paropropustné jsou silikátové omítky, které jsou oblíbené hlavně při renovaci historických budov. Nejpoužívanější pro svoje vynikající vlastnosti jsou omítky na bázi silikonu. Jsou paropropustné a odolné vůči zašpinění. Další jejich výhodou je velmi nízká nasákavost.

Jakou vrstvu omítky : Sádrové omítky nanášíme v jedné vrstvě. Tloušťka vrstvy by neměla přesáhnout 30 mm, nejlépe však maximálně 25 mm. Omítka na stropy je o něco tenčí a její tloušťka bývá 15 mm. Jedna vrstva, která se nanáší na strop, by neměla být tenčí než 5 mm při ručním nanášení nebo 8 mm při strojním nanášení.