Antwort Co je Zapůjčitel? Weitere Antworten – Co to je zápůjčka

Co je Zapůjčitel?
Zápůjčkou nazývá občanský zákoník to, čemu se běžně říká půjčka. Většina lidí si pod tímto pojmem představí půjčení peněz. Předmětem zápůjčky ale nemusí být jen peníze, může se jednat o jakoukoli hmotnou věc. Půjčit ji navíc může kdokoli komukoli.Ten, kdo něco někomu půjčuje, je zapůjčitel. Kdo si půjčuje, stává se vydlužitelem.Výpůjčka je typ závazku, který vznikne uzavřením smlouvy o výpůjčce nezuživatelné věci. V ní se obě strany dohodnou na tom, že vypůjčitel může po dohodnutou dobu bezplatně používat určitou konkrétní věc, která patří půjčiteli.

Jak se účtuje zápůjčka : Úroky z poskytnutých úvěrů nebo zápůjček budeme účtovat do finančních výnosů v účtové skupině 66. Ať už budeme účtovat nákladové nebo výnosové úroky, vždy je nutné dbát na to, aby byly dobře časově rozlišeny, tzn. zaúčtovány do období, se kterým souvisí.

Co je předmětem výpůjčky

Předmětem výpůjčky může být jak věc nemovitá (pozemek, stavba, bytová jednotka), tak movitá. Forma smlouvy není stanovena.

Jaký je rozdíl mezi úvěrem a půjčkou : Čistě z právního hlediska je rozdíl především v tom, že předmětem úvěru jsou výhradně finanční prostředky, zatímco předmětem půjčky – přesněji zápůjčky – může být jakákoliv hmotná věc. Z hlediska klienta, který si jde do banky půjčit peníze, není mezi půjčkou a úvěrem de facto žádný rozdíl.

Věřitel (ten, kdo půjčuje) má dle smlouvy právo na úhradu dluhu dlužníkem. Pokud dlužník dlouhodobě nesplácí své závazky, může věřitel požadovat splacení dluhu po ručiteli, který je také uveden ve smlouvě a podepsal ji.

Odlišení pojmů výpůjčka a zápůjčka

Zatímco zápůjčka může být úplatná i bezúplatná, výpůjčka je vždy bezúplatná. Zatímco při zápůjčce je vydlužitel povinen vrátit věc stejného druhu, při výpůjčce je vypůjčitel povinen vrátit tutéž věc, která mu byla přenechána.

Jak fungují půjčky

Úvěr je finanční služba, kdy úvěrující půjčí úvěrovanému peníze na pokrytí jeho osobních potřeb, které je povinen v dohodnutém termínu vrátit. Za poskytnutí úvěru dlužník platí věřiteli úrok, který je odměnou za půjčení peněz. Bankovní úvěr podléhá kontrole České národní banky.Jednoduchá smlouva o půjčce obsahuje základní informace o podmínkách, za kterých si můžete od banky půjčit peníze. Je v ní uvedeno kdo, komu a kolik půjčuje, jaká je odměna za zapůjčení, kdy máte peníze vrátit (splátkový kalendář) a obecné informace, které obvykle odkazují na všeobecné obchodní podmínky.Výprosa (lat. precarium) je smluvní typ upravující přenechání věci k užití jinému, podobající se výpůjčce, liší se od ní ale tím, že není předem dohodnuta doba ani účel bezplatného vypůjčení věci. Půjčitel tak může po tzv. výprosníkovi (prekaristovi) požadovat vrácení věci kdykoli.

Důkladně čtěte smlouvu

  1. celková výše půjčky.
  2. celková částka, kterou za úvěr zaplatíte.
  3. úroková sazba a RPSN.
  4. délka splácení půjčky.
  5. výše měsíčních splátek.
  6. podmínky předčasného splacení úvěru.
  7. co se stane při opoždění se splátkou.
  8. právo na odstoupení od smlouvy.

Co je lepší půjčka nebo hypotéka : Hypotéka vs.

K financování nemovitosti se spíše hodí hypotéka, která je z dlouhodobého hlediska výhodnější a můžete jí sjednat i na dobu delší 30 let. Spotřebitelský úvěr se pak hodí ve chvíli, kdy si potřebujete půjčit menší obnos peněz a na kratší dobu. Nejčastěji si peníze můžete vypůjčit až na 10 let.

Kdo půjčuje ČR : V rámci státního dluhu ČR jsou dlužníky především vláda, kraje a obce, příspěvkové organizace, státní fondy a zdravotní pojišťovny. Mezi nejvýznamnější příjmy státního rozpočtu patří daně, různá zákonná pojištění a poplatky.

Na co si půjčit

Na co má smysl si půjčovat peníze

  • Vlastní bydlení nebo vybavení domácnosti. Nejvíce půjček v České republice jde právě na bydlení, které patří mezi nejrozumnější půjčky.
  • Nezbytné věci.
  • Investice do vzdělání
  • Konsolidace dluhů
  • Podnikání


Smlouvu o zápůjčce smluvní strany uzavřou tehdy, když se zapůjčitel zaváže přenechat jinému zastupitelnou věc, aby ji užil podle libosti, a druhá strana se zaváže po čase vrátit věc stejného druhu. Typicky se tento smluvní typ použije pro finanční zápůjčky. Za zapůjčení lze sjednat úroky.„Půjčka se vyplatí v situaci, kdy to, na co si půjčíme, budeme užívat déle, než jak dlouho to budeme splácet. Platí to například u hypoték a dalších půjček na bydlení, kde se předpokládá dlouhodobé užívání,“ říká Marcel Ivánek. Smysl mají i návratné investice do budoucna.

Kdy je půjčka smysluplná : Půjčovat byste si měli pouze v nezbytných situacích a na věci, z nichž máte dlouhodobý užitek. Smysluplná půjčka může být například na pořízení a rekonstrukci bydlení nebo nákup vybavení. Naopak se vyvarujte půjček na dovolené, nejnovější telefon nebo vánoční dárky.