Antwort Co je vítr a jak vznika? Weitere Antworten – Jak vzniká vítr

Co je vítr a jak vznika?
Vítr je pohyb vzduchu, který vzniká při nerovnoměrném ohřívání zemského povrchu v důsledku působení slunečního záření. Jeho proudění ovlivňuje odlišná teplota ve dne a v noci, liší se v různých nadmořských výškách, nad lesem či polem, nad městem či volnou krajinou, nad pevninou či nad mořem.Vlivem intenzity proudění dochází k přímým škodám např. opad plodů, lámání větví, vyvracení stromů, typické deformace růstu ve směru převládajícího proudění. Pozitivním efektem je výměna vzduchu, snížení a zvýšení teplot, vítr může zabránit chladovému a tepelnému poškození.Čím je tlaková níže hlubší, tzn. čím větší je rozdíl mezi tlakem vzduchu na jejím okraji a uprostřed níže, tím fouká silnější vítr. Nejsilnější poryvy větru jsou obvykle spojeny s přechodem studené fronty a za ní ve studeném vzduchu v týlu tlakové níže dochází k prudkému vzestupu tlaku vzduchu.

Proč je tak silný vítr : Z oblasti tlakové výše vzduch proudí do oblasti tlakové níže, proudění je přitom odchylováno působením Coriolisovy síly, která je důsledkem rotace Země. Proudění je nejintenzivnější v místech, kde se tlak mění nejrychleji – pozorujeme zde silný vítr.

Co to je vichřice

Vichřice je typ větru v Beaufortově stupnici, má pořadové číslo 9. Ve výšce 10 metrů tento vítr má rychlost 20,8 až 24,4 m/s (t.j. 75 až 88 km/h). Dříve byl vichřicí označován stupeň 11 (28,5 až 32,6 m/s), který se nyní označuje jako mohutná vichřice.

Jaký může být vítr : V meteorologii se sleduje jak velikost rychlosti, tak i směr větru (vodorovný – vzestupný – anabatický vítr; svislý – sestupný – katabatický).

Silný vítr, jako je vichřice, hurikán nebo tajfun, nám někdy dokáže pěkně zkomplikovat život. Ale bez větru se také neobejdeme. Když fouká tak akorát, vítr pohání po vodní hladině plachetnice, roztáčí lopatky větrného mlýnu nebo vrtule větrných elektráren.

Rychlost větru dosahuje v nárazech 15 až 30 m/s, tedy přibližně 50 až 100 km/h, ojediněle i více. Zároveň nastupují přívalové srážky doprovázené výrazným zesílením výbojů blesků. Obvyklá intenzita srážek v bouřkách na území ČR je 10 až 40 mm/h, výjimečně však i více než 100 mm/h.

Jak silný je vítr 20 km h

Beaufortova stupnice síly větru

Stupeň Vítr km.h-1
3 slabý vítr 12 – 19
4 mírný vítr 20 – 28
5 čerstvý vítr 29 – 39
6 silný vítr 40 – 49

Vítr by měl v nárazech v nižších polohách dosahovat rychlosti kolem 25 m/s (90 km/h), ojediněle kolem 30 m/s (110 km/h), na hřebenech hor pak až kolem 40 m/s (145 km/h). To už je síla orkánu, při němž hrozí extrémní nebezpečí.Základní příčinou, která vyvolává pohyb vzduchu a tedy vznik větru, je síla tlakového gradientu, která vzniká při rozdílech tlaku vzduchu na různých místech. Tato síla se snaží tyto rozdíly vyrovnat. Vítr vane z míst s vyšším tlakem vzduchu do míst s nižším tlakem vzduchu.

4.3 Zásady správného chování při bouřce a vichřici

  1. Zůstaňte v budově.
  2. Udržujte telefony nabité, pro komunikaci s rodinou a přáteli použijte textové zprávy nebo sociální média.
  3. Kontrolujte sousedy.
  4. Raději se zdržujte na suchém místě a dále od vodovodu, kamen, elektrospotřebičů, zásuvek a telefonu.

Jak silny je vítr : Čerstvý vítr – Fresh Breeze (17-21 uzlů, 29-38 km/h) Silný vítr – Strong Breeze (22-27 uzlů, 39-49 km/h) Prudký vítr – High Wind/Moderate Gale (28-33 uzlů, 50-61 km/h) Bouřlivý vítr – Gale (34-40 uzlů, 62-74 km/h)

Jak poznat vítr : Kouř už nestoupá úplně svisle, korouhev nereaguje. Malé šupinovitě zčeřené vlny bez pěnových vrcholků. Vítr je cítit ve tváři, listí šelestí, korouhev se pohybuje.

Kdy nejvíce fouká vítr

Nejvyšší rychlosti dosahuje vítr po poledni, kdy se zemský povrch silně ohřívá, což má za následek vertikální promíchávání vzduchu (mluvíme o takzvané termické konvekci). Lehký teplý vzduch stoupá od země a je nahrazován chladnějším z výšky zhruba 1–2 km. Odtud si vzduch přináší vyšší rychlost horizontálního pohybu.

Základní příčinou, která vyvolává pohyb vzduchu a tedy vznik větru, je síla tlakového gradientu, která vzniká při rozdílech tlaku vzduchu na různých místech. Tato síla se snaží tyto rozdíly vyrovnat. Vítr vane z míst s vyšším tlakem vzduchu do míst s nižším tlakem vzduchu.Naštěstí vždycky někde na světě nějaký vítr fouká, takže můžeme odpovědět, že když vítr nefouká u nás, tak fouká někde jinde. A úplně malým dětem je na tuto složitou otázku odpovědět, že když vítr nefouká, tak odpočívá.

Jak silny vítr : Beaufortova stupnice rychlosti větru

Stupeň Rychlost větru Znaky na souši
m/s
10 24,5–28,4 Vítr vyvrací stromy a ničí domy.
11 28,5–32,6 Rozsáhlé zpustošení zasažené oblasti.
12 32,7 a více Ničivé účinky. Vítr odnáší domy a pohybuje těžkými hmotami.