Antwort Co je ventilek FV? Weitere Antworten – Jak funguje ventilek

Co je ventilek FV?
Uvnitř ventilku najdeme pružinový kolík, který funguje jako zpětný ventil. Po jeho stlačení lze z duše vyfouknout vzduch. A na stejném principu funguje i nafukování. Hlava pumpy vyvine na kolík tlak, čímž umožní, aby do duše proudil vzduch.Nejběžnějším typem ventilku jízdního kola je ventil Presta. Ať už na duši nebo jako součást bezdušového systému , Presta ventilek je tenčí než Schrader a zužuje se směrem k hlavě. Ventilky Presta mají nahoře texturovanou matici, kterou lze otevřít a umožnit tak vstup vzduchu.Jak nafoukat úzký galuskový ventilek

  1. Jako první vyšroubujeme a sundáme z ventilku čepičku. Ta slouží pouze jako kryt.
  2. Poté šroubováním zcela povolíme horní dílek ventilku.
  3. Následně dílek shora zmáčkneme, aby se uvolnil.
  4. Zbývá už jen nasadit na redukci hlavici pumpy a kolo nafoukat.

Jak vyšroubovat ventilek : Šroubovák na ventilky kol – ventilové vložky, s držákem jader – Gaither Valve Core Tool GT10-6 Určen pro snadnou a rychlou montáž či demontáž jádra ventilu. Patentovaný zachycovací systém jádro udrží v hlavě šroubováku a nevyfoukne ho ani vysoký tlak v pneumatice.

Jak vytáhnout ventilek

Technologický postup:

  1. Starý ventil odřezat nožem a odbrousit.
  2. Na obroušené místo na duši nanést slabou vrstvu vulkanizačního roztoku F, Vulkanizačním roztokem F natřít také očištěnou patku nového ventilu.
  3. Vulkanizační roztok F nechat na obou částech úplně zaschnout.
  4. Z podložky VS odstranit stříbrnou krycí folii.

Jaký je závit na ventilku : Ventilek Aquamat se závitem G 1/8" s mosaznou redukcí 1/2" x 1/8". Sestava je vhodná k montáži na nádrž, nebo na potrubí u nádrže tak, aby bylo možné do nádrže dofukovat vzduch. Obvykle je potřeba jako příslušenství k pozinkovaným, nebo nerezovým tlakovým nádržím.

Dunlop (DV -Ventil Dunlop) – nazývaný čas na kole. Nejméně časté z nich, dnes hlavně u starších kol. Stejně jako u ventilů Presta se špička před pumpováním odšroubuje a pro vypuštění je třeba vytáhnout malou kartuši.

Silniční kola mají nejužší gumy a foukají se na vysoké tlaky kolem 8 barů / 120 psi (galusky pak až kolem 12 barů / 175 psi).

Jak utáhnout ventilek

pomocí klíče můžete rychle vyměnit vložku pružiny, nebo pohotově dotáhnout při netěsnosti ventilku. uvnitř je gumové těsnění chránící ventilek proti ztrátě tlaku v případě možné netěsnosti.Kontrola tlaku v pneumatikách je nutná v intervalu nejvýše dvou měsíců. Nezbytná je z několika důvodů: V pneumatikách přirozeně pomalu klesá tlak. Bezdušové pláště, i když jsou téměř dokonale hermeticky uzavřené, mají slabá místa (ventilky, patky mezi pláštěm a ráfkem).

  1. Starý ventil odřezat nožem a odbrousit. Okolí ventilu obrousit na tloušťku stěny duše.
  2. Šroubovací ventil vložit do duše.
  3. Vulkanizační roztok F nechat úplně zaschnout.
  4. Z podložky PS odstranit stříbrnou krycí folii.
  5. Podložku PS přilepit na poškozené místo a dobře přitlačit zavalovacím kolečkem.


Rozměry duše se udávají v několika standardech. Nejpřesnější a nejjednoznačnější je označení ETRTO (European Tire and Rim Technical Organisation), které udává šířku a vnitřní průměr pláště v milimetrech, např. 37-662, což znamená šířku 37 mm a vnitřní průměr 622 mm.

Jak měřit vnitřní závit : Vnitřní závity se měří obtížně, u malých vnitřních závitů musíme měřit plastový odlitek. U běžných závitů raději používáme kalibry. Měříme běžnými měřidly, například mikrometrem. Při tomto měření do závitu vkládáme tři přesné měřící válečky, kterým říkáme měřící drátky.

Jaké jsou druhy Ventilků na kolo : Hlava hustilky musí být použitelná na ventilek, který má vaše kolo. Dnes se používají čtyři druhy ventilků – AV (autoventilek), DV (Dunlop), RV (Regina) a SV (galuskový, Presta). Na českém trhu jsou nejběžnější ventilky typu AV (autoventilek) a SV (galuskový ventilek).

Co je Dunlop

Dunlop vyrábí prvotřídní tenisové rakety, struny, příslušenství pro tenis, golf a squash. Avšak opravdu jedinečnou Dunlop dělá to, že právě pomocí tenisových raket Dunlop byla vyhrána většina turnajů série Grand Slam. Značka je oficiálním dodavatelem výbavy pro mnohé mezinárodní zápasy.

Zpravidla je dobré foukat v rozmezí cca 2–3 bary / 30–40 psi. Pokud jezdíte spíše po asfaltu, volte spíše horní hranici. Pláště se budou lépe odvalovat a pojede se Vám lehčeji. Pokud jezdíte více v terénu a po přírodním povrchu, volte spíše tlaky kolem 2 barů.Obecně platí, že nejvíce se foukají silniční kola – kolem 8 barů a výjimečně až 10 barů. Naopak horská kola se hustí pouze na 1,4 až 2,5 baru. Mezi tím se pohybují krosová a trekingová kola, která se foukají zhruba na 4 bary,“ vysvětlil cyklistický expert Pavel Čábelický.

Jak poznat špatné vyvážení kol : Znaky, které signalizují nerovnováhu kol

  1. Vibrující či „házející“ volant.
  2. Nižší plynulost jízdy.
  3. Menší kontakt pneu s povrchem vozovky, auto tzv. plave.
  4. Delší brzdná dráha.