Antwort Co je toroidní? Weitere Antworten – Co je toroidní transformátor

Co je toroidní?
Toroidní transformátorové jádro je zařízení, které přenáší elektrickou energii z jednoho obvodu do jiného prostřednictvím elektromagnetické indukce. Měnící se napětí v primárním nebo hlavním vinutí vytváří měnící se magnetické pole v jádře transformátoru.Transformátor, neboli trafo, je zařízení umožňující přeměnu střídavého napětí. Využívá se k snížení nebo zvýšení napětí na požadovanou výstupní hodnotu. Ke zvyšování napětí dochází za účelem přenosu a distribuce elektřiny – vyšší napětí vyvolá snížení proudu a pokles ztrát na vedení při zachování stejného výkonu.V elektronice se slovo toroid používá jako slangový název pro toroidní cívku, což je cívka se závity na jádře prstencovitého tvaru, méně často na kostřičce tohoto tvaru bez jádra nebo vinuté samonosně. Tento tvar je také základem konstrukce řady typů magnetických nádob.

Co muzeme menit pomocí transformátoru : Transformátor je zařízení, které mění hodnotu elektrického napětí na vstupu na požadovanou výstupní hodnotu. Používá se hlavně kvůli bezpečnosti, a proto jej můžete využít například při montáži ventilátoru přímo nad vanu, nebo sprchový kout.

Kde se pouzivaji transformátory

V praktickém běžném životě se setkáte s transformátorem využitým jako měnič napětí a proudu tam, kde je třeba snižovat nebo zvyšovat napětí u spotřebičů jako jsou nabíječky mobilů, notebooků, fotoaparátů a podobně. Do těchto spotřebičů pracujících s nízkým napětím (např. : 4 – 6 V) nelze pustit 230 V ze sítě.

Co umí transformátor : Transformátor je měničem střídavého napětí. Umožňuje přeměnu střídavého napětí na střídavé napětí s jinou hodnotou. Takto vznikající sekundární napětí může být buď stejné, nižší nebo vyšší, než je původní napětí. Kapacita transformátoru se udává ve voltampérech (VA).

Toroid je těleso v prostoru získané rotací uzavřené rovinné křivky (např. kružnice) okolo osy ležící v rovině křivky a neprotínající křivku. V případě rotace kružnice se jedná o torus. Tvar toroidu má například duše u kola (a to i po havárii, zatímco jako torus můžeme označit jen nafouklou duši nedeformovaného kola).

Cívka v elektrickém obvodu

Kolem cívky se průchodem stejnosměrného proudu vytváří stálé magnetické pole. Magnetický indukční tok závisí přímo úměrně na indukčnosti cívky a velikosti proudu. Indukčnost cívky a tím i magnetické pole je možno zesílit vložením jádra – magnetického obvodu do cívky.

Z kolika cívek je transformátor

Transformátor se skládá ze dvou cívek spojených jádrem. Cívka připojená ke zdroji napětí se nazývá primární, cívka, ke které se připojuje spotřebič, se nazývá sekundární (viz schéma). V našem případě bude spotřebičem voltmetr. Počet závitů primární (resp.Princip. Jde o místní budovu, část budovy, sloup nebo stožár, kde je pro svůj provoz umístěn transformátor. Typicky jde o snižování napětí v distribuční síti z VN 3x 22 kV (35 kV) na NN 3x 400 V, o velikosti dané příkonem podle potřeb v místě obce.Transformátor je elektrický netočivý stroj, který mění elektrickou energii na elektrickou se stejným kmitočtem a mění se přitom vyšší napětí na nižší nebo naopak. Pracuje na principu elektromagnetické indukce.

Transformátor se chladí jen okolním vzduchem, a díky tomu se toto chlazení používá jen u transformátorů do výkonu 1,5 MVA. Pokud transformátor má výkon vyšší, než 1,5 MVA, využívá se vynucené proudění vzduchu, a to pomocí ventilátorů.

Co dělá Cívka : Cívka v elektrickém obvodu

Kolem cívky se průchodem stejnosměrného proudu vytváří stálé magnetické pole. Magnetický indukční tok závisí přímo úměrně na indukčnosti cívky a velikosti proudu. Indukčnost cívky a tím i magnetické pole je možno zesílit vložením jádra – magnetického obvodu do cívky.

Kde se využívá cívka : Cívku lze používat jako samostatnou součástku (elektromagnet, tlumivka) nebo jako součást složeného elektrického zařízení (elektromagnetické relé, transformátor, reproduktor).

Jak poznat špatnou cívku

Pokud si u zapalovacích cívek všimnete některého z následujících příznaků, znamená to, že došlo k potížím:

  1. Zpětný zážeh.
  2. Problémy se startováním.
  3. Vysoká spotřeba paliva.
  4. Vadné zapalování motoru.
  5. Vynechávání motoru.


V praktickém běžném životě se setkáte s transformátorem využitým jako měnič napětí a proudu tam, kde je třeba snižovat nebo zvyšovat napětí u spotřebičů jako jsou nabíječky mobilů, notebooků, fotoaparátů a podobně. Do těchto spotřebičů pracujících s nízkým napětím (např. : 4 – 6 V) nelze pustit 230 V ze sítě.Encyklopedie. Řemeslník William Surgeon už v roce 1825 objevil jednoduchý trik, jak znásobit magnetické účinky elektrického proudu. Jeho vynálezem byl drát navinutý na válcové ploše – cívka (solenoid, z řeckého solén – trubice a eidos – podoba).

Jak poznat spatnou svíčku : Špatné svíčky poznáte i pohledem

Černé uhlíkové usazeniny na elektrodách mohou značit příliš bohatou směs paliva a vzduchu. Naopak bílé usazeniny naznačují příliš chudou směs. Pokud zpozorujete neobvyklé zbarvení svíček, může to být signál, že je čas na výměnu.