Antwort Co je to vnější moře? Weitere Antworten – Co je to vnitřní moře

Co je to vnější moře?
Obklopuje-li pevnina moře téměř zcela, používá se pro ně označení vnitřní moře (Středozemní moře, Baltské moře, Rudé moře).Moře se dál dělí na:

  • okrajová = od oceánu oddělené jedním či 2 plochami pevniny či řetězcem ostrovů; od oceánu se příliš neliší teplotou a salinitou, tvoří okraj oceánu; Severní m., Beringovo m.
  • vnitřní = téměř úplně obklopené pevninou, s oceánem spojené jen jedním či více průlivy; Černé m., Baltské m.

Okrajové moře je takové moře, které je na okraji oceánu a je částečně ohraničené pevninou, jako jsou ostrovy, souostroví či poloostrovy. Na rozdíl od vnitřních moří mají okrajová moře mořské proudy způsobené mořskými větry. Salinitou a systémem mořských proudů se neliší od zbytku oceánu, k němuž náleží.

Jaké známe moře : Regionální moře po celé Evropě jsou Baltské moře, Barentsovo moře, Černé moře, Islandské moře, Středozemní moře, severovýchodní Atlantský oceán, Norské moře a Bílé moře.

Kde je Nejslanější moře

Nejvyšší slanost má Rudé moře (42 ‰), které má relativně málo říčních přítoků, omezený kontakt s oceánem a vysoký výpar. Pro srovnání, slanost Mrtvého moře (které je vlastně bezodtokým jezerem) je asi 330 ‰. Nejnižší salinita je v Baltském moři, zejména v Botnickém zálivu.

Jaký je rozdíl mezi oceánem a mořem : Moře – je okrajovou částí oceánu. Dělíme je na okrajová – volně spojená s oceánem, a vnitřní – od oceánů či dalších moří oddělena průlivy (úžinou). Záliv – část oceánu, moře vnikající do pevniny.

Nejvyšší slanost má Rudé moře (42 ‰), které má relativně málo říčních přítoků, omezený kontakt s oceánem a vysoký výpar. Pro srovnání, slanost Mrtvého moře (které je vlastně bezodtokým jezerem) je asi 330 ‰. Nejnižší salinita je v Baltském moři, zejména v Botnickém zálivu.

Slanost různých moří je rozdílná. Mořem s nejčerstvější (tedy nejméně slanou) vodou je Baltské moře, naopak nejslanější vodu má moře Rudé, kam řekami přitéká jen malé množství sladké vody a horký vzduch zvyšuje výpar. Slanou vodu můžeme najít i ve vnitrozemí: některá jezera obsahují větší procento solí než moře.

Které moře má největší slanost

Nejvyšší podíl soli ze všech větších vodních ploch má moře, které je mořem jen podle názvu – Mrtvé moře – kde je soli 330 gramů na litr.Jak je naznačeno v předchozím odstavci, většina soli se do moře dostala z pevniny. Sůl se totiž ve velmi malém množství objevuje v půdě, v horninách i v živých organismech. Déšť pak tyto velmi malé částečky soli spláchne a ta se potoky a řekami dostane do moře.Rozlišujeme čtyři oceány: největší Tichý oceán zaujímá 35 % zemského povrchu, oceán Atlantský oceán 18% zemského povrchu, Indický oceán necelých 15% zemského povrchu a nejmenší Severní ledový oceán pouze kolem 2,5% povrchu Země.

Třeba Baltské moře obsahuje jen čtyři gramy soli na litr, nejslanější Rudé moře pak 42 g/l. Nejvyšší podíl soli ze všech větších vodních ploch má moře, které je mořem jen podle názvu – Mrtvé moře – kde je soli 330 gramů na litr.

Které moře je nejméně slané : Nejnižší salinita je v Baltském moři, zejména v Botnickém zálivu. Důvodem pro tento fakt je nízký výpar, omezený styk s oceánem a významné říční přítoky. Průměrná salinita mořské vody je asi 36 ‰.

Proč se nesmí pít mořská voda : Mořská voda by se v žádném případě neměla pít. Hrozí předávkování organismu solí, selhání ledvin a smrt. Světový oceán také obsahuje různé kovy, přičemž jejich významným zdrojem jsou podmořské hydrotermální prameny. V minulosti byla salinita vyšší.

Proč je Rudé moře Nejslanější

Rudé moře patří mezi nejslanější moře světa, v jeho severní části salinita dosahuje až 42‰. Je to způsobeno vysokou teplotou vzduchu a díky tomu značnému odpařování vody, také velmi nízkými srážkami, dále tím, že se do Rudého moře nevlévají řeky a také úzkým spojením s Indickým oceánem.

Když horniny zvětrávají, vyplavují se z nich soli a další látky, které pak řeky odnášejí do moří. Podobně zvětrávají také horniny na mořském dně. Dalším zdrojem jsou výbuchy podmořských sopek. Sopky uvolňují do vody lávu, mořská voda s ní reaguje a rozpouští z ní některé látky.Kaspické moře nebo Kaspické jezero je největší jezero na Zemi s rozlohou 371 000 kilometrů čtverečních. Tato obrovská vodní plocha se nachází na území Ruska, Ázerbájdžánu, Turkmenistánu, Kazachstánu a Íránu. Většina lidí zná Kaspické moře jako moře.

Kde je Nejslanější voda na světě : Slanost různých moří je rozdílná. Mořem s nejčerstvější (tedy nejméně slanou) vodou je Baltské moře, naopak nejslanější vodu má moře Rudé, kam řekami přitéká jen malé množství sladké vody a horký vzduch zvyšuje výpar. Slanou vodu můžeme najít i ve vnitrozemí: některá jezera obsahují větší procento solí než moře.