Antwort Co je to Teraristika? Weitere Antworten – Co se chová v Terariu

Co je to Teraristika?
Terárium je zařízení k chovu bezobratlých živočichů, plazů a obojživelníků. Využíváno není jen pro zvířata, ale i rostliny. Zprvu se používalo drátěných terárií vykládaných kousky slídy nebo malých sklíček (podobně jako okna kostelů) a později se přešlo k celoskleněným teráriím podobným těm dnešním.Lehce si zvykne na manipulaci člověka.

  • Agama vodní (kočičinská) Této agamě se přezdívá také vodní drak.
  • Gekončík noční Spolu s agamou vousatou patří mezi nejoblíbenější plazy chované v českých domácnostech.
  • Chameleon jemenský
  • Leguán zelený
  • Užovka červená
  • Krajta královská
  • Suchozemská želva.
  • Želva nádherná

Ještěrky. Nejideálnějším plazem do bytu jsou gekoni, užovky nebo agama. Taková zvířátka potřebují prostorná terária a dostatečnou vlhkost, zároveň jsou to ale šikovní „útěkáři”. Pro jejich spokojený život nestačí malé terárium, ale požadují docela velký prostor.

Jak agama pije : Agamy se obecně rády koupou, ale ne všechny. Proto nezoufejte, pokud zrovna ta Vaše není vodomil. Miska s vodou by měla být tak velká, aby se do ní agama mohla minimálně z 50 % ponořit. Agama vodu z misky nejen pije, ale do ní i vyměšuje, takže nezapomeňte misku s vodou každý den měnit.

Co patří do terária

Mezi nejoblíbenější přírodní dekorace do terária patří korkové roury a exotické kořeny Lurus. Vypadají přirozeně, umožňují šplhání a zároveň poskytují zvířatům bezpečný úkryt.

Co zasadit do terária : Z dalších rostlin se do terárií hodí Selaginella, Adiantum, Pteris, Asplenium, Nephrolepis, Anthurium, Tradescantia, Philodendron, Hedera, Scindapsus, Peperomia, Platycerium, Ficus pumila, Fittonia, Chlorophytum.

Na dno terária umístíme písek, který musí být co nejméně prašný, aby nezpůsoboval dýchací potíže. Ideální volbou je písek do bazénových filtrací s frakcí 0,6 – 1,2 mm. Vhodnou alternativou k písku je například kukuřičná podestýlka.

Trnitá ještěrka od protinožců je díky své nenáročnosti ideálním zvířetem pro začínající chovatele plazů. „Agama vousatá pochází z centrální Austrálie, je to pouštní zvíře, v podstatě denní ještěr,“ doplňuje chovatel a pořadatel teraristické burzy v Českých Budějovicích Jan Chlumský.

Jak vypadají ještěři

Je to statná ještěrka s poměrně velkou hlavou. Samci mají hnědý hřbet a zelené boky, zvláště výrazné v době rozmnožování. Samice jsou zbarvené nenápadně, v rozmanité kombinaci hnědavých a šedých tónů s kontrastními černými skvrnkami.Dospělou agamu (od jednoho roku života) krmíme cca 3x týdně, v omezeném množství (například 10 cvrčků nebo 6 švábů Blaptica dubia). Rostlinnou složku potravy stejně jako u mláďat neomezujeme a nabízíme denně.Když se agama vyruší nebo se cítí ohrožená, zčerná jí hrdlo včetně vousů a napřímí je. Z tlamky může vydávat ojediněle i syčivé zvuky. Tímhle způsobem chování se agama snaží zastrašit nepřítele nebo poukázat, že se jí něco nelíbí.

Často se používají větve z vrby, protože se stane, že v teráriu zakoření, a tak vznikne důmyslný živý celek. Využít se dají i větve ovocných stromů nebo větve vinné révy. Jakékoliv větve z přírody se musí před umístěním do terária propláchnout horkou vodou či na chvíli nechat vypéct v troubě.

Jaké rostliny se hodí do terária : Patří sem hlavně kaktusy, sukulenty, některé druhy palem apod.. Některé rostliny, jako například bromélie, se dají naaranžovat v teráriu i na větev. Rostlinu vytáhneme z květináče, kořenový bal obalíme mechem, kokosovým vláknem apod. a omotáme drátem, silonem nebo jemnějším pletivem a upevníme na větev.

Co zasadit Zelve do terária : Použijte substrát z kokosových vláken, písek, hobliny nebo dřevěnou vlnu. Nejvhodnější je smísit písek v poměru 1:1 se zeminou, přičemž tento substrát pohlcuje vlhkost a želva se v něm může přehrabovat. Do zbylé části umístěte zmíněné hobliny, které tolik nepráší.

Jak casto menit Pisek u agamy

Jelikož agamy sem tam písek pozřou, je velmi důležité, aby nebyl křemičitý. Křemičitý písek je ostrý a po pozření by agamě mohl způsobit zdravotní problémy. U mláďat je lepší (opět z důvodu případného pozření) využívat písek jemné zrnitosti. Písek stačí kompletně měnit zhruba jednou za půl roku.

Cena je pouze informativní, záleží vždy na velikosti a druhu jedince. Bližší informace na prodejně.Nezapomeňte mít v teráriu teploměr a vlhkoměr, abyste mohli kontrolovat životní podmínky. Dále je třeba UVB osvětlení, které slouží jako zdroj světla a pro vytvoření vitamínu D – pro plazy je toto osvětlení životně důležité. Samozřejmostí je i miska na vodu a krmivo, která by měla být velká alespoň jako půlka agamy.

Jak dlouho se lihne Jesterka : Ještěrky se rozmnožují koncem jara a začátkem léta, nejčastěji květnu, červnu. Samice naklade do vyhloubené jamky v písku, mechu, hlíně či suché trávě 3–15 kožovitých měkkých vajíček o velikosti cca 15×8 mm. V červenci nebo v srpnu (většinou po 56 dnech) se vylíhnou mláďata, jež dosahují délky kolem 5–6 cm.