Antwort Co je to sterilovat? Weitere Antworten – Co je to Sterilovani

Co je to sterilovat?
Sterilizace (zavařování) jídla je metoda konzervace, při které jsou potraviny vystaveny vysokým teplotám, aby byly zničeny mikroorganismy a patogeny. To zajišťuje dlouhou trvanlivost a bezpečnost potravin pro konzumaci. Tímto procesem se potraviny stávají trvanlivými a připravenými k uskladnění bez nutnosti chlazení.Zavařujeme ovoce a zeleninu, ale i houby, maso, ryby a také třeba hotová jídla nebo polévky. Zavařují se i šťávy, sirupy, džemy a marmelády.. Finanční náklady jsou poměrně přijatelné, zavařovat můžeme průběžně podle sezony. Zavařovat je možné velmi mnoho druhů potravin a surovin.Stačí sklenice postavit vedle sebe do hrnce s vodou, dát jej na sporák a pomalu přivést k varu. Vaříme cca 10 minut vypneme sporák a hrnec přikryjeme poklicí. Sklenice v něm mohou zůstat, dokud je nazačneme plnit.

Co je to sterilizace potravin : Sterilace potravin je metoda, při níž se vytvořením extrémních podmínek usmrtí většina mikroorganismů, které by mohly vyvolávat kažení nebo onemocnění z potravin.

Jaký je rozdíl mezi sterilizací a pasterizací

Podstatou pasterace je krátkodobé zvýšení teploty, které způsobí zničení nesporulujících patogenních mikroorganismů. Na rozdíl od převaření výrazněji nemění kvalitu potraviny. Při pasteraci nedochází ke sterilaci (nesprávně sterilizaci). Působení tepla musí být při- způsobeno individuální potravině.

Jak dlouho sterilovat : Jednoduchý způsob, jak důkladně sterilizovat dudlík a kojenecké lahve, je elektrický parní sterilizátor, který sterilizuje 6 minut a pojme 6 lahví. Sterilizace kojeneckých lahví je možná i v mikrovlnce. Je potřeba pouze pořídit parní sterilizátor do mikrovlnné trouby.

Hotovky by neměly obsahovat mouku, strouhanku ani smetanu.

Z mas se dají zavařit téměř veškeré druhy, nejčastěji vepřové ze zabíjaček, ale i hovězí, drůbeží, telecí a jehněčí. Maso může být uvařené nebo upečené, ale i syrové. Zavařování syrového masa by mělo probíhat alespoň 1,5 hodiny při teplotě 100°C.

Sklenice plňte cca 1 cm pod okraj. Šroubovací víčka nedotahujte! Během sterilizace musí unikat vzduch, aby sklenice nepopraskaly. Víčka utáhněte až po zavaření.

Jak dlouho sterilizovat

Do hrnce vložíme rozebrané kojenecké lahvičky a další kojenecké potřeby, které chceme sterilizovat (dudlíky, odsávačky, lžičky…). Vodu přivedeme k varu a vaříme na mírném ohni 5-10 minut.Sterilizace v lékařství se zabývá zbavením rozmnožovací schopnosti jedince. Sterilizací rozumíme umělé vyvolání sterility, kterého se dosahuje chirurgickým přerušením, uzavřením nebo odstraněním vejcovodů u ženy a přerušením chámovodů u muže (sterilizace podáním léků není známa).306/2012 Sb. To znamená, že všechny použité nástroje a pomůcky, které přišly do kontaktu s biologickým materiálem, je nutno považovat za kontaminované a sterilizovat je. Pokud jsou vyrobeny z termolabilního materiálu a jsou určeny k opakovanému použití, je nutno použít chemickou sterilizaci – vyšší stupeň dezinfekce.

Můžete je vysterilovat v troubě a to tak, že omyté sklenice dáte na plech a ten vložíte do trouby na 10 minut při 160°C. Ideální jsou sklenice se šroubovacími víčky. Jak postupovat Naplněné sklenice (plníme asi 1,5 cm pod okraj) naskládejte na hlubší plech.

Jak poznám že se víčko chytlo : Vždy proveďte test, jestli dobře chytlo víčko – po vyjmutí z hrnce otočte zavařeninu dnem vzhůru a nechejte stát asi 2 minuty. Pokud tekutina neuniká zpod víčka, je vše v pořádku. Sklenice otočte zpět a po vychladnutí můžete zavařeninu dát do spíže.

Proč se Zavařuje : Víčko je okolním atmosférickým tlakem přitlačeno pevně ke sklenici a tak je dosaženo vzduchotěsnosti a zároveň pasterizaci pokrmu. Pokrm je chráněn před kontaminací mikroorganizmy z vnějšího prostředí a může se tak déle uchovat bez zkažení.

Jak poznat špatné Zavařenou sklenici

Při zavařování je potřeba udělat test, abyste si mohli být jistí, že je správně zavařená. Hotovou zavařeninu vytáhněte ze zavařovacího hrnce, otočte ji dnem vzhůru a na 5 minut postavte na víčko. Pokud tekutina neuniká, zavařenina je správně zavařená a můžete ji uložit.

Sterilizujte alespoň jednou denně

Alespoň jednou za den je rozhodně nutné lahvičku sterilizovat.Elektrické sterilizátory fungují na bázi vysoké teploty a vodní páry, která zabíjí nežádoucí bakterie. Na trhu najdete mnoho různých tvarů a velikostí. Záleží tedy jen na vás, jaké množství lahviček a doplňků používáte a potřebujete naráz sterilizovat.

Kdy je mozna sterilizace : č. 373/2011 Sb. Sterilizaci lze provést na přání každé ženě a každému muži, pokud jsou starší než 21 let. Jediné pravidlo je, že po podání žádosti musí být zájemce o sterilizaci poučen a mezi tímto poučením a následným provedením výkonu musí uplynout nejméně 14 dní.