Antwort Co je to Slovotvorna stavba? Weitere Antworten – Co je to Slovotvorná stavba

Co je to Slovotvorna stavba?
Slovotvorba je jedním ze způsobů obohacování slovní zásoby. Existuje několik způsobů tvoření nových jednoslovných pojmenování: odvozování: příponami město – městečko, městský nebo předponami – předměstí, předměstský, skládání: velkoměsto, vodovod, světlovlasý a zkracování: Čedok, ČTK.Slova se tvoří ze základových slov, přebírají z nich slovotvorný základ (část společná slovu základovému a slovu odvozenému) a odvozují se: a) příponami (les – lesík), b) koncovkami (jezdit – jízda), c) předponami (orat – rozorat) – nemění slovní druh, d) předponou + příponou / předponou + koncovkou (náramek, nábřeží).Slovotvorba je nauka o tvoření slov, obohacování slovní zásoby. Popisuje způsoby tvoření slov, slovotvornou stavbu slova a slovotvorné vztahy k jiným slovům.

Co je to Slovotvorný prostředek : Slovotvorný základ = část základového slova, která je základem pro vytvoření nového slova, připojují se k němu slovotvorné prostředky – přípony a předpony. Nová slova se v češtině tvoří odvozováním, skládáním a zkracováním.

Jak poznat základové slovo

Základové slovo – slovo, z něhož bylo nové slovo přímo utvořeno. Slovo, které se stalo motivem, zdrojem nového pojmenování. Slovotvorný základ – část společná slovu základovému a slovu nově utvořenému.

Jak se urcuje slovotvorný základ : Bůh→boží, skočit→skákat, lež + král→lžikrál), zavádí se ještě termín slovotvorný základ: definujeme jej jako takovou podobu základového slova, z níž je slovo utvořeno (u našich příkladů bož-; skák-; lži- + -král).

Složená slova (složeniny) mají více než jeden slovní základ, například pravděpodobný je podobný pravdě. Složeniny ze tří nebo čtyř slov jsou spíše výjimkou (červenomodrobílý, namoutěduši aj.). Složeniny můžeme třídit do různých skupin.

Nová slova v češtině vznikají 4 základními způsoby:

  • Odvozováním.
  • Zkracováním slov.
  • Skládáním slov.
  • Přejímáním slov z cizích jazyků

Jak poznam kořen slova

Kořen slova

Je to největší společná část všech slov příbuzných (průlet, letiště, letadlo, zálet). Je to jádro slova, na které se věší předpony a přípony, které zužují nebo upřesňují význam slova (hra, vý-hra, hra-vý, hra-čk-a, vy-hra-n-ý). Na rozdíl od předpony, přípony a koncovky je přítomen v každém slově.Složenina (kompozitum) je v lingvistice lexém (slovo), který se skládá z nejméně dvou jiných lexémů (slov). Skládání (kompozice) je jeden ze způsobů tvoření slov – slovotvorby, a to vedle odvozování (derivace), zkracování (abreviace), slučování (univerbizace) a vytváření sousloví (multiverbizace).Kořen slova

Je to největší společná část všech slov příbuzných (průlet, letiště, letadlo, zálet). Je to jádro slova, na které se věší předpony a přípony, které zužují nebo upřesňují význam slova (hra, vý-hra, hra-vý, hra-čk-a, vy-hra-n-ý). Na rozdíl od předpony, přípony a koncovky je přítomen v každém slově.

Slovo, ze kterého je utvořené (fundované) slovo bezprostředně utvo řeno, je jeho slovo základové (fundující). Základová a utvořená slova jsou vázána slovotvornými vztahy formálními (fundace = jedno slovo se zakládá na druhém) a významovými (motivace = význam jednoho slova odkazuje na význam druhého).

Co to je složené slovo : Složená slova (složeniny) mají více než jeden slovní základ, například pravděpodobný je podobný pravdě. Složeniny ze tří nebo čtyř slov jsou spíše výjimkou (červenomodrobílý, namoutěduši aj.).

Jak vzniká slovo : 3 způsoby, jak vytvořit slovo:

odvozování zkracování skládání

Co je Slovotvorná kategorie

– Slovotvorné kategorie spojují typy odvozenin příponových spolu s příponovými složeninami. – Kategorie onomaziologická zahrnuje vedle slov utvořených i slova prvotní – základová. 2. Derivace, postupy uplatňované v rámci derivace.

Základové slovo – slovo, z něhož bylo nové slovo přímo utvořeno. Slovo, které se stalo motivem, zdrojem nového pojmenování. Slovotvorný základ – část společná slovu základovému a slovu nově utvořenému. Společný pouze pro dvě slova – základové a nově utvořené!Kořen (radix) je rostlinný vegetativní orgán, který není dělený na uzliny a internodia s pupeny a nevytváří listy ani šupiny. Zpravidla je podzemní a heterotrofní, tzn. neprovozující fotosyntézu. Je jedním ze tří základních orgánů rostlinného těla spolu se stonkem a listem.

Jaký je rozdíl mezi složeninou vlastní a nevlastní : Složeniny vlastní – nedají se rozdělit na samostatná slova (samoobsluha, dějepis). Složeniny nevlastní – dají se rozložit na samostatná slova (okamžik = mžik oka). Složeniny hybridní – alespoň jedna část je cizího původu (autodílna).