Antwort Co je to sebeobrana? Weitere Antworten – Kdy mohu použít sebeobranu

Co je to sebeobrana?
§ 29 Nutná obrana

(1) „Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem. (2) „Nejde o nutnou obranu, byla-li zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku. “ Nutná obrana není povinností občana, ale je to jeho právo.Sebeobranu lze provádět aktivně – beze zbraně (chvaty, údery, kopy atp.), se zbraní (pistole, nůž atp.) nebo pasivně – (útěk, zavolání policie). Za sebeobranu již nelze považovat situaci, kdy napadený využije nepřiměřených prostředků, např. útočník se vzdá a napadený i přesto pokračuje v jeho likvidaci.Proti agresivním psům, zlodějům, ale i útočníkům potřebujete prostředky na sebeobranu. K nejoblíbenějším patří pepřové obranné spreje, jsou diskrétní, snadno se používají a vejdou se do každé kapsy i kabelky. Další alternativou, která se hodí při přímém útoku, je paralyzér.

Kdy mohu pouzit nuz v sebeobrane : Nutná obrana střelnou zbraní

Střelnou zbraň samozřejmě využít lze – platí, že nutná obrana by měla být natolik účinná, aby najisto odvrátila útok. Na případný útok se můžeme připravit předem, tím že střelnou zbraň preventivně nosíme u sebe. Při jejím použití nemusíme zohledňovat účinnost zbraně útočníka.

Co kdyz nekoho zabiju v sebeobrane

Je lépe být ochuzen o hotovost, než být zraněn či dokonce zabit. Pro takové případy doporučuji nosit u sebe zvláštní peněženku, ve které bude uložena menší hotovost. V obdobné krizové situaci ji pak třeba odevzdat útočníkovi. Je prokázáno, že se útočník raději spokojí s málem než vůbec s ničím.

Kdy můžu vytáhnout zbraň : V ČR se mohu legálně bránit se zbraní v ruce teprve poté, co útočník zaútočí. Pokud dám první ránu či provedu útok nejprve já, tak jednám vždy protiprávně. A pokud mi někdo jiný hrozí fyzickým napadením či přede mnou šermuje zbraní, neumožňuje mi zákon nic jiného, než pasivně vyčkávat zahájení útoku.

Obranné prostředky

  • Zbraně na sebeobranu.
  • Boj nožem.
  • Boxery.
  • Elektrické paralyzéry.
  • Obušky a tonfy.
  • Pepřové spreje.
  • Příslušenství k obuškům.
  • Taktická pera, kubotany.


Obecně lze říct, že moderní pistole od renomovaných světových výrobců jsou dostatečně spolehlivé a kvalitní. Mezi špičku osobně řadím pistole od ČZ, Glock, S&W nebo Sig Sauer. Pokud byste chtěli moje doporučení, je to ČZ nebo Glock. U nás jsou rozšířené a není problém se servisem nebo nákupem náhradních dílů.

Jaké nože jsou zakázané

Zakázané jsou pružinové obušky, vrhací hvězdice, boxery a praky s opěrkou. U nožů s automatickým otvíracím mechanismem (vystřelovací a vyhazovací) je rozhodující délka – s celkovou délkou pod 12 cm a délkou ostří pod 5 cm jsou dovolené, jinak jsou zakázané.Karambit se používal při práci na poli, na zahradě, pro loupání ovoce nebo i k sebeobraně. Dnes má tento nůž také praktické využití. Používá se k otevírání balíků, řezání provazů, při lovu, rybaření i turistice.Pokud vás zajímá pistole pro sebeobranu nebo sportovní střelbu, jako základní ráže se doporučuje 9 mm Luger, a to vzhledem k jejím vlastnostem a všeobecné dostupnosti. Královskou ráží je pak 45 Auto (neboli . 45 ACP), která má výborný zastavovací účinek.

§ 279Nedovolené ozbrojování

(1) Kdo bez povolení vyrobí, sobě nebo jinému opatří nebo přechovává střelnou zbraň nebo její hlavní části nebo díly nebo ve větším množství střelivo nebo zakázaný doplněk zbraně, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.

Kdy může policista vytáhnout zbraň : Ustanovení § 20 ObPol upravuje, že je strážník oprávněn použít služební zbraň: a) za podmínek nutné obrany ( ) nebo za podmínek krajní nouze ( ), § 29 TrZ § 28 TrZ b) aby zamezil útěku nebezpečného pachatele, jehož nemůže jiným způsobem zadržet.

Kolik stojí zbrojní průkaz : Nejčastěji se žádá o zbrojní průkaz skupin A, B a C, u něhož může cena jeho pořízení vyšplhat i na 10 tisíc korun. Do ceny zbrojního pasu se nejčastěji promítnou následující poplatky: přijetí přihlášky ke zkoušce – stojí 100 Kč přijetí žádosti o vydání zbrojního průkazu – stojí 700 Kč (cena za 1 skupinu)

Proč nosit zbraň

Nošení zbraně Vás dělá více zákona-dbalým občanem

Netvrdím, že nošení zbraně zabrání držiteli zbraně v úmyslu např. vykrást banku (zejména když většina bankovních lupičů je dostatečně vybavena). Ale kdokoliv, kdo si hýčká a váží svého práva na zbraň si dvakrát rozmyslí spáchat nějaký trestný čin.

Povolené je držení jednoručně otevíratelných nožů, nožů s pevnou čepelí nad 12 cm a předmětů, které jsou klasifikovány jako zbraně – to jsou bajonety, dýky, šavle, meče, ale i teleskopické obušky.Na veřejnosti nebo na místě veřejnosti přístupném nesmí zbraň nosit viditelně. Dále zbraň nesmí nosit nebo s ní na místě veřejnosti přístupném jakkoliv manipulovat pokud je jeho schopnost k této činnosti snížena požitím alkoholických nápojů, návykových látek, léků nebo v důsledku nemoci.

Jak velký nůž mohu nosit : Nože klasifikované jako bodnosečné zbraně (meče, dýky, šavle, mačety bajonety apod.) jsou povoleny k vlastnění a užití doma či na soukromém pozemku. A to od 18 let. Držet nože na veřejnosti můžeme jen pevné čepele do 12 cm, či zavírací jednostranně broušené nože s čepelí od 8,5, které NELZE otevřít jednou rukou.