Antwort Co je to rezidenční karta? Weitere Antworten – Jak ziskat rezidencni kartu

Co je to rezidenční karta?
Je třeba mít s sebou občanský průkaz, technický průkaz (velký), případně vyplněný formulář o svěření (ke stažení v kategorii Dokumenty). Žádost lze podat i přes eshop. Vlastníci a provozovatelé vozidel zapsaní v technickém průkazu mohou využít k nákupu parkovací karty Samoobsluhu.Rezident. Rezidentem se stáváte pokud máte v dané oblasti trvalé bydliště (v případě cizinců přechodný pobyt) nebo vlastníte nemovitost. Pokud patříte do této kategorie, stačí si vyřídit parkovací oprávnění za 200 Kč na rok. S každým dalším vozem, pro který oprávnění vyřizujete, cena roste.Může v ní zaparkovat každý, kdo má v lokalitě trvalé bydliště a na základě předložení technického průkazu požádá o vydání parkovacího oprávnění. V modré zóně ale mohou krátkodobě parkovat i nerezidenti (po dobu max. 3 hodin) – parkovné lze zaplatit pouze online, např. přes aplikaci Citymove.

Jak dlouho můžu stát na modré zóně : Během provozní doby platí v modré zóně: krátkodobé parkování (maximálně tři hodiny) – v modrých zónách nenajdete parkovací automaty, cenu za parkování je ovšem možné uhradit online; ceny parkování se liší v závislosti na lokalitě, přesnější informace najdete v ceníku.

Kdo má narok na parkovací místo

Na obecní úřad obce s rozšířenou působností se za účelem získání parkovacího průkazu dostaví téměř každý, komu je přiznán průkaz ZTP nebo ZTP/P. Parkovací průkaz však nelze vydat osobě, která je držitelem průkazu ZTP pouze z důvodu postižení úplnou nebo praktickou hluchotou.

Kdo je rezident parkování : Rezident je fyzická osoba, která má místo trvalého pobytu ve vymezené oblasti. Nárok na rezidentní parkovací oprávnění vzniká pouze osobám s trvalým pobytem na území oblasti (viz. § 23 Zákona č. 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích).

K získání rezidentního parkovacího oprávnění je zapotřebí předložit průkaz totožnosti, k ověření žadatele a trvalého pobytu v dané městské části se zavedenými ZPS, pro kterou je parkovací oprávnění určeno a Osvědčení o registraci vozidla (tzv. technický průkaz).

Zájemci stačí přijít na výdejní místo v příslušné městské části a přinést si pouze občanský průkaz a velký technický průkaz. Platit je možné v hotovosti, kartou i převodem z účtu.

Co se stane kdyz stojim na modré zóně

Správné parkování na modrých zónach pravidelně kontrolují monitorovací vozidla, která snímají kamerou SPZ vozidel. Za neoprávněné stání na modré zóně dostanete pokutu 500 Kč. Pokud ji neuhradíte ve stanovené lhůtě, může se vyšplhat až na 2 500 Kč.Modrá zóna

V modré zóně, vyhrazené pro rezidenty a abonenty, mohou bez omezení parkovat pouze osoby s platným parkovacím oprávněním. Využít ji mohou také návštěvníci, avšak maximálně na 3 hodiny, a to po platbě přes aplikaci Virtuální parkovací hodiny. V modré zóně nejsou umístěny parkovací automaty.Žádost podáváte osobně obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, Magistrátu hl. města Prahy, popřípadě úřadu městské části hlavního města Prahy, vždy podle místa vašeho trvalého bydliště. Parkovací průkaz většinou vydávají sociální odbory výše uvedených úřadů a vyřídíte jej zpravidla na počkání.

Žádost se podává osobně

A to na příslušném odboru městské části, nebo konkrétního města. Zde záleží na jednotlivých pracovištích a jejich kompetenci. Často jde například o odbory stavební, které následně mohou mít i za úkol vámi vyhrazené parkovací místo označit příslušným dopravním značením.

Co to znamená rezident : Rezident je poplatník s neomezenou daňovou povinností. Je to fyzická osoba, která má na území daného státu trvalý pobyt, středisko zájmů např. rodinu a zdržuje se tam minimálně 183 dní v roce. Rezidenty nejsou lidé, kteří chodí za prací do zahraničí, ale rodinu a trvalý pobyt mají v domovské zemi.

Jak vyzrát na modré zóny : Řidiči, kteří zkoušejí v pražských modrých zónách parkovat bez placení, používají triky podle sezóny. A tak kromě celoročně použitelných pytlíků, černých pásek či kusů papíru teď písmena a čísla na registračních značkách překrývá třeba i listí ze stromů.

Jak platit v modré zóně

Modré zóny (tzv.

Ostatní řidiči mohou tato parkovací místa využívat jen omezeně (max. délka parkování je 3 hodiny) a parkovné je nutné uhradit prostřednictvím parkovací aplikace (tzv. virtuální parkovací hodiny nebo na mpla.cz/praha). Klasické parkovací automaty se v modrých zónách nenacházejí.

Parkování "na modrý" je ve velkých městech jedním z nejčastějších přestupků. Za parkování v zóně pro rezidenty vám na místě hrozí pokuta až 1 500 Kč, ve správním řízení od 2 000 do 4 000 Kč. Body vám za tento přestupek nehrozí, může na vás ale čekat nepříjemné překvapení v podobě botičky.Podmínky nároku na parkovací průkaz

Nárok na parkovací průkaz mají osoby, kterým byl přiznán průkaz ZTP nebo ZTP/P podle zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, v platném znění.

Kolik stojí vyhrazené parkovací místo : Vyhrazené trvalé parkovací místo bude od ledna stát 20.000 korun ročně