Antwort Co je to ŠPZ? Weitere Antworten – Co patří do ŠPZ

Co je to ŠPZ?
Mezi ŠPZ patří:

  • Pedagogicko-psychologická poradna (dále jen PPP).
  • Speciálněpedagogické centrum (dále jen SPC).
  • Středisko výchovné péče (dále jen SVP).

Mezi školská poradenská zařízení patří pedagogicko-psychologické poradny a speciálně pedagogická centra.Školní poradenská pracoviště (ŠPP) ve škole poskytují pedagogicko-psychologickou poradenskou pomoc žákům, učitelům, rodičům a zákonným zástupcům.

Kdo zřizuje ŠPZ : ŠPZ mohou mít i různé zřizovatele – krajské úřady, města, MŠMT, církve, soukromé subjekty. V září 2016 vstoupila v platnost novela vyhlášky č. 27 o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami (dále SVP) a žáků nadaných.

Jaký je rozdíl mezi PPP a SPC

Každé ze školských poradenských zařízení se specializuje na odlišné služby i klientelu. Zatímco PPP řeší například výukové problémy, SPC se zaměřuje na pomoc s výukou dětem se zdravotním postižením.

Co řeší PPP : Pedagogicko-psychologické poradny (PPP) poskytují odbornou psychologickou a pedagogickou péči, konzultace žákům, rodičům, zákonným zástupcům, pedagogickým pracovníkům mateřských, základních a středních škol.

Školní poradenské pracoviště

Za poskytování poradenských služeb na škole zodpovídá ředitel školy, případně jím pověřený zástupce ředitele.

Školská zařízení se člení na: školská zařízení pro zájmové vzdělávání, školská výchovná a ubytovací zařízení, zařízení školního stravován, školská účelová zařízení, školská poradenská zařízení, zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků, školská zařízení pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy a pro …

Kdo pracuje v ŠPP

Členy ŠPP bývají zpravidla výchovný poradce a metodik prevence, kteří spolupracují s učiteli, případně dalšími pedagogickými pracovníky, jako je speciální pedagog, školní psycholog, sociální pedagog, logoped aj.Činnost PPP se uskutečňuje zejména ambulantně a návštěvami pracovníků ve školách a školských zařízeních. Jakožto školská poradenská zařízení jsou PPP zřizovány podle § 116 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších změn.Pedagogicko-psychologické poradny a speciálně pedagogická centra jsou školská poradenská zařízení, která poskytují standardní poradenské služby dětem, žákům, studentům, jejich zákonným zástupcům, školám a školským zařízením.

Kdy je vhodné obrátit se na SPC V okamžiku, kdy rodiče začínají uvažovat, že dítě nastoupí do mateřské školy, je vhodné kontaktovat i pracovníka SPC.

Co dělá SPC : S peciálně pedagogické centrum (SPC) je školské poradenské zařízení, které poskytuje bezplatně odborné psychologické a speciálně pedagogické služby dětem a mládeži se zdravotním postižením a zdravotním znevýhodněním . Jednotlivá SPC se liší svým zaměřením podle typu postižení , většinou působí při speciálních školách.

Jak probíhá vyšetření v PPP : Do poradny je vhodné vzít s sebou školní sešity a písemné práce (na vyžádání u vyučujících). Při vyšetření se zjišťuje anamnéza dítěte a probíhá testování – psychologické (míra nadání, IQ) a speciálně-pedagogické vyšetření (poruchy učení nebo chování). Rodiče jsou seznámeni s výsledky vyšetření.

Co je to školské zařízení

Školská zařízení poskytují služby a vzdělávání, doplňují nebo podporují vzdělávání ve školách nebo s ním přímo souvisí. Tato zařízení také např. zajišťují ústavní a ochrannou výchovu anebo preventivně výchovnou péči. Školská zařízení uskutečňují vzdělávání podle školního vzdělávacího programu.

Školské zařízení poskytuje služby a vzdělávání, které doplňují nebo podporují vzdělávání ve školách nebo s ním přímo souvisejí, nebo zajišťuje ústavní a ochrannou výchovu anebo preventivně výchovnou péči (dále jen "školské služby").Střediska poskytují konzultace, odborné informace a pomoc osobám odpovědným za výchovu, pedagogickým pracovníkům předškolních zařízení, škol a školských zařízení v oblasti výchovy a vzdělávání dětí s rizikem či s projevy poruch chování a negativních jevů v sociálním vývoji a při jejich integraci do společnosti.

Co schvaluje školská rada : schvaluje pravidla pro hodnocení výsledků vzdělávání žáků podílí se na zpracování koncepčních záměrů rozvoje školy. projednává návrh rozpočtu školy na další rok, vyjadřuje se k rozboru hospodaření a navrhuje opatření ke zlepšení hospodaření projednává inspekční zprávy České školní inspekce.