Antwort Co je to puklice? Weitere Antworten – Jak vypadají puklice

Co je to puklice?
Puklice poznáte tak, že vypadají jako hnědé hrudky na listech a stoncích rostlin. Pokud jste si jich všimli, namočte vatový tampon technickým lihem a potřete každou puklici.Viditelné puklice se dají mechanicky odstranit hadříkem namočeným ve vodě s příměsí smáčedla. Lze také použít tampon namočený v lihu. Teprve poté aplikujeme postřik. Předtím si však vždy pozorně pročteme návod na použití, aniž bychom zejména v obývaných prostorech podcenili doporučená opatření!Puklice a štítenky často napadají palmy nebo orchideje. Jaký přípravek použít Pro hubení puklic, šítenek na okrasných rostlinách doporučujeme novinku roku 2020, a to přípravek INPORO PS Proti mšicím a sviluškám. Jak je z názvu patrné, přípavek účinkuje také proti mšicím a sviluškám.

Jak se množí puklice : Puklice se množí partenogenezí, což znamená, že samičky dokážou klást vajíčka bez oplození samcem. Vajíčka klade samička pod svou štítnovitou schránku, kde jsou chráněna před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí. Z vajíček se líhnou larvy, které se začnou živit šťávou z hostitelské rostliny.

Jak se zbavit Svilušek v bytě

Do boje proti sviluškám lze nasadit také postřiky na přírodní bázi, např. bylinková směs na svilušky NATURA, koncentrát proti sviluškám Inporo PS, přípravek Neudosan nebo Natura Rock Effect. Skvěle účinkuje také exotický Neem Azal. Žluté lepové pásy proti škodlivému hmyzu fungují i proti sviluškám.

Jak vypadá Štítenka : Dospělé bezkřídlé samičky jsou chráněny okrouhlým voskovým štítkem (2,0–2,5 mm) béžovošedavé barvy. Mladé samičky jsou pod štítkem oranžovožluté, hruškovitého tvaru, kladoucí samičky mají tvar kruhovitý. Štítky samců jsou menší, úzké, s rovnoběžnými podélnými rýhami – bílé s oranžovou skvrnou na jednom konci.

Kupte si insekticidy proti savému hmyzu nebo zdravotně nezávadné přípravky na bázi řepkového oleje a lecitinu. Přípravky neaplikujte pouze na rostliny, ale prolejte jimi i substrát. Na dospělé červce by měl působit domácí postřik z 12 ml oleje, 1 litru vody a několika kapek tekutého mýdla.

Sviluška, latinsky tetranychus, je rod roztočů, který čítá více než 140 druhů. Průměrně se svilušky dožívají 2 až 4 týdnů a dorůstají zhruba 0,5 – 0,7 mm. Pod lupou vypadají jako pavoučci a stejně jako oni, i svilušky si tvoří na spodních stranách listů pavučiny.

Odkud se berou puklice

Puklice, a jejich blízké příbuzné štítenky, jsou savý škodlivý hmyz. Napadají listnaté i jehličnaté dřeviny, nejčastěji okrasné, včetně pokojových rostlin. Mladé larvy puklic najdeme na spodní častě listů, po přezimování se pak trvale přisávají na kmeni či větvičkách. Stejně jako mšice také vylučují sladkou medovinu.Řízky řežou po prvním odkvětu záhonových růží ze střední části výhonů. Řízek uříznou s třemi očky, přičemž výhon seříznou šikmo bezprostředně pod spodním očkem a v půdě ponechávají dvě očka. Seříznutou plochu pod očkem je možno poprášit stimulátorem pro lepší tvorbu kořenů.Kupte si insekticidy proti savému hmyzu nebo zdravotně nezávadné přípravky na bázi řepkového oleje a lecitinu. Přípravky neaplikujte pouze na rostliny, ale prolejte jimi i substrát. Na dospělé červce by měl působit domácí postřik z 12 ml oleje, 1 litru vody a několika kapek tekutého mýdla.

Svilušky jsou drobní roztoči, kteří napadají venkovní i pokojové rostliny. Daří se jim zejména za horkého a suchého počasí. Velké škody mohou páchat ve sklenících, kde se díky teplotě množí nepřetržitě celý rok.

Co žere svilušky : Svilušky patří do třídy zvané pavoukovci (Arachnida) a jsou opravdu s pavouky příbuzné. Jde vlastně o velké roztoče. Svilušky mají sosáky podobné jehle. Živí se tak, že jimi proniknou do rostlinné tkáně a sají z listů šťávu.

Co jsou to červci : Spolu s mšicemi a molicemi jsou červci řazeni mezi mšicosavé patřící do řádu polokřídlých. V České republice žije přes 150 druhů červců. Jejich tělo je měkké, obrvené a je typicky pokryto bílou voskovou vrstvičkou (na rostlinách tvoří bílé chomáčky připomínající vatu).

Jak poznat třásněnky

Jejich larvy mají světlou, nažloutlou barvu, zatímco dospělé třásněnky bývají tmavohnědé až černé. Typický příznak jejich přítomnosti jsou světle-stříbřité flíčky na listech, později hnědnoucí listy, které následně usychají. Další charakteristická stopa jsou černé mikroskopické tečky – to jsou kapky trusu třásněnek.

Červec má růžovou až rezavou barvu a hlavním rozpoznávacím znakem jsou bílé chomáčky na stonku a listech rostlin. Dobře se jim daří hlavně v místě s teplým a suchým vzduchem, což může být panelový dům, skleník či fóliovník.Jsou to rostlinní parazité, živí se rostlinnými šťávami. Přestože jsou jedněmi z nejvýznamnějších škůdců, poskytují také barviva používaná k barvení textilu a v kosmetice. Mimo barviv jsou jihoasijští červci také zdrojem šelaku. Vyznačují se viditelným pohlavním dimorfismem.

Co je to molice : Molice jsou drobné (1 až 1,5 mm), výrazně bílé mušky, které poškozují prakticky všechny druhy okrasných rostlin pěstovaných ve sklenících. Molice mají rády sucho a vysoké teploty. Ochrana proti molicím není snadná. Ošetření je třeba udělat již při prvním výskytu škůdce.