Antwort Co je to pasterizované mléko? Weitere Antworten – Co je pasterované mléko

Co je to pasterizované mléko?
Nejznámější je pasterizace mléka. Mléko se zahřívá na 15 – 40 sekund na teplotu 72 – 75 °C a poté se opět ochladí. Přibližně 99,5% všech bakterií v mléce je zabito. Pasterizované mléko lze uchovávat v ledničce až po dobu 6 dnů.Dlouhá pasterizace – ošetření nízkou teplotou 63°C po dobu 30 minut. Šetrná pasterizace – mléko je ošetřeno teplotou 72°C po dobu 15-30 sekund. Vysoká pasterizace (UHT) – ošetření vysokou teplotou 135°C po dobu 1-2 minut.Pasterovanémléko prošlo krátkodobým zahřátím na teplotu minimálně 71,7 °C po dobu 15 sekund nebo veškeré kombinace teploty a doby s rovnocenným účinkem. Smí být označeno jako čerstvé. Vysoká pasterace u mléka znamená zahřátí na teplotu minimálně 85 °C. Musí se skladovat při teplotě od 4 °C do 8 °C.

Co znamená pasterované : Pasterace je proces ničení mikroorganismů v potravinách, které by mohly způsobovat onemocnění. Obvykle jde o tepelné opracování. Použitím pasterace se napomohlo k zamezování šíření přenosných chorob jako bříšního tyfu, tuberkulózy, spály, dětské obrny a dyzentérie (úplavice).

Proč se mléko pasterizuje

Úkolem pasterizace mléka je zachovaní bakterií mléčného kysání a jejich spor, které jsou termostabilní.

Co je to UHT mléko : UHT je tepelné ošetření produktu na vysokou teplotu, při kterém se zajistí dlouhodobá trvanlivost mléka. Při tomto procesu se mléko na několik sekund zahřeje na vysokou teplotu a následně se během pár vteřin ochladí. Trvanlivost je podmíněna následným plněním do obalu za aseptických podmínek.

Oproti tomu mléko nepasterované, koupené přímo od farmáře, obsahuje 3,5 až 6 % tuku. V lednici vydrží dobré 4 dny, pak mírně mění chuť do kysela. V mléce jsou zachovány všechny vitamíny, minerály, proteiny, bakterie mléčného kvašení a tuky.

Nutriční hodnota se téměř neliší v mléku „přímo od krávy“ a v mléku, které si zakoupíte v obchodě. Tepelným ošetřením se totiž z mléka ztrácí max. 10 % výživných látek. Tepelně neošetřené mléko může obsahovat choroboplodné zárodky, které mohou způsobit závažné zdravotní potíže.

Jak Pasterizovat mléko doma

Šetrná pasterace: Tepelné ošetření obvykle 20-30 sekund při 71 – 74°C. U mléka vznikají změny v chemických a fyzikálních vlastnostech. Aplikace ještě větší intenzity tepelného ošetření 75°C po 15s způsobí zřetelné změny v chuti mléka. Vysoká pasterace: Tepelné ošetření obvykle 4-5 sekund při 85 – 90°C.Úkolem pasterizace mléka je zachovaní bakterií mléčného kysání a jejich spor, které jsou termostabilní. UHT a sterilací se tyto bakterie i jejich spory ničí a mléko po otevření při pokojové teplotě nezkysá jako pasterované, ale shnije vlivem divokých bakterií a plísní získaných z prostředí.Pokud najdete na mléce zkratku UHT, znamená to, že bylo upraveno při vysoké teplotě – tedy že bylo "uvařeno" na 135 stupňů a díky tomu se v něm nemohou vyskytnout žádné mikroorganismy. Takové mléko je trvanlivé a mělo by vydržet při pokojové teplotě po dobu trvanlivosti uvedené na obale.

Pokud se poté mléko zabalí do tetrapakových krabic, může se skladovat při pokojové teplotě až několik měsíců. Trvanlivost čerstvého mléka ošetřeného vysokou pasterací je oproti tomu okolo 20 dnů, skladovat se musí vždy v chladu.

Jaký je rozdíl mezi trvanlivým a čerstvým mlékem : Jaký je rozdíl mezi čerstvým a trvanlivým mlékem Čerstvým mlékem můžeme nazvat výrobek ošetřený teplotou nižší než 125 °C. Trvanlivé mléko je zahřáté na vysokou teplotu UHT (kolem 140°C).

Proč je mléko škodlivé : Mléko totiž obsahuje mléčný cukr, laktózu, k jehož strávení je třeba enzymu laktázy. Pokud tělo nemá dostatek laktázy a mléčný cukr se nestráví, zdržuje se v tračníku (část tlustého střeva) a kvasí a důsledkem jsou výše zmíněné potíže.

Jak dlouho vydrzi pasterované mléko

Vysokoteplotní pasterace (82°C po dobu 20 sekund) zničí i aktivní enzymy, které by jinak mohly pokračovat v rozkladu mléčných komponent. Tato pasterace se používá pro výrobu čerstvého mléka (mléko, které se musí skladovat v chladu a vydrží zpravidla 5-10 dní).

Jaký je rozdíl mezi čerstvým a trvanlivým mlékem Čerstvým mlékem můžeme nazvat výrobek ošetřený teplotou nižší než 125 °C. Trvanlivé mléko je zahřáté na vysokou teplotu UHT (kolem 140°C).Jestliže máte k dispozici čerstvé pasterizované mléko, po otevření by vám mělo vydržet bez problémů 5 dní. Jestliže jej otevřete, měli byste ho do třech dnů vypít. Naopak trvanlivé mléko je na tom samozřejmě mnohem lépe, vydrží klidně i 6 měsíců.

Co je to trvanlivé mléko : Na rozdíl od čerstvého mléka lze trvanlivé mléko skladovat nechlazené minimálně dva měsíce. Aby se předešlo ztrátě chuti, mělo by se ale pokud možno skladovat v temnu a při nepříliš vysoké teplotě. Někteří výrobci dokonce zaručují skladování po dobu tří až čtyř měsíců.