Antwort Co je to parenterální? Weitere Antworten – Co to je enterální

Co je to parenterální?
Enterální znamená „střevní“.parenterální podání – léčivý přípravek je podáván jinou cestou než skrze trávicí trakt (obvykle injekčně nebo prostřednictvím infuze), apod.Výživová sonda je více než 100cm dlouhá, tenká /asi 2-3mm/ hadička z nezávadného, měkčeného materiálu (silikon, polyuretan), která je zavedena nosním průchodem přes nosohltan a jícen do žaludku (případně dále do dvanáctníku a i dále) a slouží ke krátkodobému, většinou maximálně 4-6 týdnů trvajícímu, podávání umělé …

Jaké máme typy podání léčiv :

  • intravenózní podání (do žíly)
  • intramuskulární podání (do svalu)
  • subkutánní podání (podkožní) / intradermální podání
  • intrapleurální podání (do hrudní dutiny)
  • intraperitoneální podání (do břišní dutiny)
  • intraarteriální podání (do tepny)
  • intratékální podání / epidurální podání ("do páteře")

Co je sublingvální

Sublingvální znamená buď „podjazykový, pod jazykem“ (o něčem, co se pod jazykem již vyskytuje) nebo „podávaný pod jazyk“ (o některých lécích, které má pacient držet pod jazykem, dokud se nerozpustí).

Jak casto menit PEG : Jak ošetřovat PEG (PEJ)

Pokud se objeví komplikace, informujte lékaře. Po této době se kolem setu vytvoří vazivový kanálek a PEG (PEJ) můžete bez obav ošetřovat pouze dvakrát týdně. Pokud se v místě vpichu objeví komplikace (zánět, hnis), je nutné PEG (PEJ) opět ošetřovat denně.

K zavedení PEGu se přistupuje především v případech, kdy se předpokládá dlouhodobější podávání enterální výživy (déle než 6–8 týdnů) jako je tomu například u neurologických onemocnění s poruchou polykání či nádorů horního gastrointestinálního traktu.

parenterální podání – léčivý přípravek je podáván jinou cestou než skrze trávicí trakt (obvykle injekčně nebo prostřednictvím infuze), apod.

Jak se dělí léčiva

Rozdělení lékových forem

  • Pevné lékové formy.
  • granuláty, zásypy, prášky pro injekce. tablety. tobolky. čípky a globule.
  • Polotuhé lékové formy.
  • masti. pasty. gely.
  • Kapalné lékové formy.
  • roztoky, kapky, sirupy pro vnitřní užití kloktadla a spreje k aplikaci v ústech. roztoky, emulze, spreje, pěny na kůži.
  • Transdermální náplasti.

Podávání léků do PEGu

Tablety je nutné velmi důkladně rozdrtit, aby nedošlo k ucpání sondy. Získaný prášek rozpustíme v malém množství čaje či převařené vody, následně nasajeme Janettovou stříkačkou a vstříkneme do sondy. Ta musí být před i po aplikaci léků propláchnuta.Můj život s PEGem | Co je to PEG U jakého typu onemocnění se PEG doporučuje Zavedení PEG je doporučováno u nemocí a stavů, v jejichž průběhu (nebo při jejichž léčbě) není možný dostatečný příjem stravy ústy po dobu delší než 4–6 týdnů.

Jako parenterální výživu označujeme výživu podávanou infuzemi do žil. Parenterální výživa se využívá při nefunkčnosti trávicího traktu. Parenterální podání roztoků pak zajistí dostatek živin, které by nesnesl trávicí trakt.

Jaký je rozdíl mezi lékem a léčivem : Lék je léčivo upravené do definitivní podoby, v jaké se používá a podává pacientovi (člověku nebo zvířeti). Pojem „lék“ je definován ve farmakologii (zabývá se léky). Na rozdíl od pojmů „léčivo“, „léčivá látka“ a „léčivý přípravek“ nemá „lék“ definici v zákoně.

Jak dlouho trva zavedeni PEGu : Rutinní PEG trvá endoskopickému týmu v průměru 10 – 20 minut. Gastrostomický set je dodáván sterilní a je určen pro jednorázové použití. kontrolujeme obsah setu, kontrolujeme zauzlení, ohyby nebo přelomení na součástech výživového katétru.

Co se dává do PEG

Do PEG sondy se podávají speciální výživy (klinické přípravky – enterální výživy). Nutriční přípravky se dnes zavádějí enterální pumpou (dříve velkou stříkačkou, tzv. žanetkou) do sondy. V současné době dáváme přednost před mixováním stravy vyrobeným roztokům pro výživu do sondy a sippingu (popíjení).

parenterální podání – léčivý přípravek je podáván jinou cestou než skrze trávicí trakt (obvykle injekčně nebo prostřednictvím infuze), apod.Při enterálním podání se lék dostává do střeva, kde se (až na výjimky) vstřebává. Při ostatních (parenterálních = mimo střevo) způsobech je lék podáván přímo do krve nebo se do krve vstřebává z místa podání (nebo se nevstřebává a působí pouze lokálně), kam se aplikuje nejčastěji injekčně: intravenózní podání (do žíly)

Co to je léčivo : Léčiva (léčivé látky + léčivé přípravky) jsou tedy potenciálními léky, které se stávají v okamžiku, kdy jsou správným způsobem podány pacientovi. Výše uvedený postup je vyjádřen zákonem vzniku léku, který formuloval český odborník na historii farmacie Václav Rusek: léčivá látka → léčivý přípravek → lék.