Antwort Co je to Špaček? Weitere Antworten – Jaký je rozdíl mezi Špačkem a kosem

Co je to Špaček?
Špaček je o něco málo menší než kos, je také tmavý ale až s nádechem do tmavě zelené, kovově lesklé barvy. Je většinou tažný, zpět se však vrací již na přelomu února a března.Špaček má dlouhý a štíhlý zobák v létě zbarvený do žluta a v zimě je tmavý, nohy jsou hnědorůžové. Létá přímo a rychle, v letu má typickou siluetu se špičatými křídly a krátkým ocasem. Od kosa se liší také postavou a pohyby. Má krátký ocas a rychlou chůzi, při níž pohybuje hlavou (kos nechodí, poskakuje).Špačci a čejky nelétají zimovat daleko do Afriky, ale odlétají pouze na kratší vzdálenosti, obvykle jen do jižnějších oblastí Evropy. V teplejších zimách, kdy je málo sněhu a dostatek potravy, dokonce nemusejí tito tažní ptáci vůbec odletět.

Proč se říká tluče špačky : Ve Slovníku české frazeologie a idiomatiky se říká, že to souvisí s trhavým pohybem špatně odpáleného špalíčku ve hře špaček, František Jílek-Oberpfalcer ve své Vtipné češtině ale říká: "Do rčení tlouci špačky se dostal ten hmyzožravý pták pro podobnost svého jména se slovesem spát."

Jak vypadá samice od kosa

Samice je hnědavá, s bělavějším hrdlem a nezřetelně skvrnitou hrudí. Mláďata jsou podobná samici a mají světlé podélné proužky na hřbetě.

Kdy vylétají kosi z hnízda : Celkový vývoj mláďat od vajíčka po samostatného jedince je poměrně krátký, samice nasedá po snesení druhého vajíčka, ty sama zahřívá po dobu 13 dnů, po vylíhnutí se o ptáčata pečlivě starají oba rodiče, z hnízda vylétají přibližně za 15 až 16 dnů.

Naši špačci zimují v západním Středomoří (jen výjimečně přezimují menší hejnka i u nás), kam odlétají v září až listopadu a vracejí se koncem února a v březnu.

Špačci jsou všežravci. Potravu kombinují, přičemž upřednostňují tu, jež je v daný okamžik a prostředí nejsnadněji dosažitelná. Sbírají žížaly, dokáží ulovit létající hmyz nebo si libují v pojídání sladkého ovoce, především pak třešní.

Čím se živí špaček

Špačci jsou všežravci. Potravu kombinují, přičemž upřednostňují tu, jež je v daný okamžik a prostředí nejsnadněji dosažitelná. Sbírají žížaly, dokáží ulovit létající hmyz nebo si libují v pojídání sladkého ovoce, především pak třešní.Popis. Kos černý je středně velký pták, o něco menší než hrdlička zahradní. Dospělý samec je matně černý s oranžově žlutým zobákem a žlutým kroužkem okolo očí. Samice je hnědavá s bělavějším hrdlem a nezřetelně skvrnitou hrudí, nohy má téměř černé, zobák má tmavý, jen částečně oranžový.Špačci a třpytivé CD

Mezi nejúčinnější metody patří plašení ptáků třpytivými předměty. Dají se použít na malých i velkých zahradách. Odlesky CD nebo DVD nosičů zavěšených na stromy ptáky ruší a bojí se jich. Připomínají jim totiž oči dravců.

Špaček se položí na zem. Latí se shora udeří do toho zúženého konce špačka, který neleží na podložce. Tím se špaček vymrští do vzduchu a hráč má za úkol druhým úderem, tentokrát vodorovným, trefit špačka ve vzduchu tak, aby odletěl co nejdále. Další variantou hry může být trefování cíle.

Co žere kosy : Potravou přes léto jsou hlavně různí bezobratlí – žížaly, hmyz a podobně, na konci léta v potravě převládají bobule a jiné plody. Ptáčata opouštějí hnízdo ještě dříve než umí létat a zůstávají v keřích nebo na zemi pod nimi, později vyletují i na větve stromů a žebrají na rodičích potravu.

Co dělá kos : Kos tahající žížalu z půdy je poměrně časté představení v parcích našich měst. Přes léto jde totiž společně s hmyzem a plži o jeho základní stravu. Nepohrdne však ani různými bobulemi či ovocem. Rostlinnou stravou se živí také přes zimu a doplňuje ji navíc o různé nalezené zbytky.

Co dělat s ptáčkem který vypadl z hnízda

Nejjednodušší rada zní: Nalezená ptáčata vyzvedněte (rukavice mít nemusíte) na vyvýšené místo (větev, římsu atd.), případně přímo do hnízda, pokud je nablízku. Matka je najde a nakrmí. Ptačí rodiče totiž zajímá pouze obsah hnízda. Vypadlé mládě na zemi přehlížejí a nejeví o ně většinou žádný zájem.

Často napodobuje zpěv i jiných druhů ptáků, vrzání vrat i mňoukání kočky. Občas plete i ornitology, když na jaře zpívá jako žluva hajní, která k nám přilétá až v květnu. Špaček živí mláďata převážně hmyzem a bobulemi.Hnízdí v dutinách; samička snáší 5 až 6 vajíček, která zahřívají oba rodiče. Samička i sameček rovněž společně krmí mláďata; sbírají pro ně především žížaly. Po vyhnízdění nocuje hromadně v rákosinách, korunách stromů i na budovách.

Jak se zbavit špačků : Mezi jedny z nejpoužívanějších řešení patří ochranné sítě. Přes celou úrodu se natáhne síť a tak se zabrání náletům. Sítě se dají buď položit přímo na plody, natáhnout nad celým sadem, či například stromy obalovat samostatně. Je to docela pracné řešení, které využívají sadaři.