Antwort Co je to nevidomí? Weitere Antworten – Kdo je osoba nevidomá

Co je to nevidomí?
„Nevidomý“ snad zní přece jen měkčeji, ohleduplněji. Slovo „slepota“ ale zůstává dosud a bez problémů zcela regulérním a nenahraditelným výrazem ve zdravotnictví, úplná ztráta zraku není nazývána „nevidomost“ ale „slepota“. Starší verze slovníku spisovného jazyka např. slovo nevidomost nezná.Věci nevidomého by měly zůstat na svém místě. S věcmi nevidomého je dobré nemanipulovat bez jeho vědomí. Při komunikaci s nevidomým lze bez obav použít slov: vidět, kouknout se, mrknout, prohlédnout si. Tato slova používají nevidomí k vyjádření způsobu vnímání: cítit, hmatat, dotýkat se.Člověk nevidomý od narození zřejmě nevidí nic. A nic je něco jiného než tma. Je to asi tolik, co "vidíte" za sebou. Někteří zrakově postižení navíc mívají zrakové halucinace (světelné záblesky, fantomy), což může být značně nepříjemné.

Jaké to je být slepý : Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje slepotu jako zrakovou ostrost menší než 3/60 na lepším oku, a to i s použitím korekčních čoček. V mnoha zemích můžete být legálně slepí , pokud je vaše zraková ostrost 6/60 nebo horší.

Jak vést Nevidomeho

Netahejte nikdy nevidomého za ruku ani ho nestrkejte před sebou. Tím u něj vzniká pocit nejistoty, a navíc je takový způsob pohybu obtížný. Jestliže jdete s nevidomým, který je zavěšen do Vaší paže, není nutné říkat: "Nyní zahneme vlevo nebo vpravo". Zrakově postižený vycítí tento pohyb a následuje Vás automaticky.

Jak vést slepce : Při vedení nevidomého nesměly komunikovat, jen podřídit své pohyby prostoru a potřebám vedeného, tak, aby se nezranil. Cestu labyrintem se zavázanýma očima si mohl odvážný jedinec vyzkoušet i samostatně. Na závěr se hodnotily prožitky a pravidla jednání s nevidomým člověkem.

Hluchoslepého člověka můžeme na ulici poznat podle bílé hole s červenými pruhy, která hluchoslepým slouží při pohybu po veřejných prostranstvích, ulicích a na přechodech. Širokou veřejností je červenobílá hůl často zaměňována za bílou hůl nevidomých.

Pokud potkáte nevidomého, neváhejte nabídnout mu pomoc. Pozdravte dotyčného a pak řekněte například: „Jdu na nádraží. Chcete jít se mnou" Je-li odpověď kladná, opět nabídněte paži a pokračujte společně. Netahejte nikdy nevidomého za ruku ani ho nestrkejte před sebou.

Jak pomoci nevidomým

Pokud si nevidomí chtějí udržet svou samostatnost, je jedním ze základních pravidel: každá věc má mít přesné místo, kde ji lze nalézt. Společně užívané předměty vracejte na původní místo. Pokud si nejste jisti, zeptejte se nevidomého, nebo ho nechte, aby věc sám uložil.Sítnice se skládá z několika vrstev buněk, které se mohou oddělit od podkladu tvořeného stěnou oční koule. Prvním příznakem je poruch a vidění postiženým okem. Je zcela nebolestivá a vypadá, jako by zrak zakrýval hustý závěs. Moderní léčebné metody jsou schopny vrátit odchlípenou vrstvu zpět na původní místo.Prvními pozorovatelnými příznaky je rozostřený obraz, rozvlněné, prohnuté linie a písmena. Ztrácí se schopnost číst, rozeznávat známé tváře a barvy.

Někteří hluchoslepí lidé využívají zbytků zraku a sluchu a mohou tak číst zvětšené písmo a slyšet pomocí sluchadla, jinou kombinací je úplná ztráta zraku se zbytky sluchu či naopak – totálně neslyšící člověk se zbytky zraku. Zde se ke komunikaci s okolím využívá Braillovo písmo, znakový jazyk či prstová abeceda.

Jak pomoci slepci : V případě osobního automobilu veďte zrakově postiženého do prostoru mezi vůz a otevřené dveře a položte jeho ruku na horní hranu dveří. Druhou rukou sám pozná výšku vozu a umístění sedadla. Jasně se domluvte, kdo zavře. To je veškerá pomoc, kterou máte poskytnout.

Co je to Tyflopedie : Tyflopedie je speciálněpedagogická disciplína, která se zabývá výchovou, vzděláváním a rozvojem osob se zrakovým postižením. V současné době jsou pro pojmenování tohoto oboru používány ještě další dva názvy, a to oftal- mopedie a speciální pedagogika osob se zrakovým postižením.

Co je zrakové postižení

Za závažné postižení zraku je většinou považována taková úroveň vizuálního vnímání, při které je zrak užíván se značným omezením. Děti s těžkým zrakovým postižením mají trvale narušené funkční vidění, které nemůže být korigováno (upravováno) brýlemi, upraveno pomocí léků či operativně.

Zrakové postižení je většinou způsobeno nemocemi a podvýživou: většina obecných příčin slepoty ve světě jsou katarakty (šedý zákal) (43 % v roce 1997, podle WHO), glaukom (zelený oční zákal) (15 %), trachom (zánět spojivky či rohovky) (11 %), nedostatek vitamínů u dětí pod 5 let (2 %), kolobom (vrozené nevytvoření …Porucha je způsobena uvolněním aterosklerotických hmot ze stěny tepny a jejich následným vmetením do tepen, které vyživují sítnici oka. Přechodné snížení krevního proudu v sítnici způsobí různě velké výpadky zrakového pole, až úplnou slepotu. Za obtížemi se také mohou skrývat choroby srdce nebo migréna.

Jak vidí člověk s glaukomem : Jedinou možností léčby je operační zákrok, při kterém se zakalená čočka vymění za umělou. Zelený zákal, též také glaukom, je velmi závažné onemocnění oka, při kterém dochází k odumírání zrakového nervu. Postižený zaznamenává menší výpadky zorného pole, rozostřené vidění, poruchy periferního vidění apod.