Antwort Co je to Nasogastrická sonda? Weitere Antworten – Kdy se zavádí Nasogastrická sonda

Co je to Nasogastrická sonda?
Zavedení žaludeční sondy je indikováno při neschopnosti přijímat dostatek potravy a tekutin ústy, nechutenství, jako prevence nevolnosti, při zvracení, onemocnění zažívacího ústrojí nebo po operacích (za účelem odtoku žaludečních šťáv).Enterální výživa nasojejunální sondou je určena například pro pacienty se zánětem slinivky břišní. Nasojejunální sonda se liší od nasogastrické sondy délkou (125 – 150 cm) a průměrem (je tenčí). Je zavedená nosem do tenkého střeva a správná poloha sondy se kontroluje rentgenovým vyšetřením.Důvodem k založení gastrostomie jsou především stavy podvýživy, poruchy polykání, stavy po rozsáhlých operacích v oblasti čelisti, choroby trávicího traktu nebo těžké stavy spojené s dlouhodobým pobytem pacienta na oddělení intenzivní péče, případně další nemoci.

Co to je sonda : Sonda (měření) — část měřicího přístroje nebo aparatury, která se umisťuje do zkoumaného prostoru nebo měřené látky, např. Sonda (chemie) — chemická látka interagující (neinvazivně) s okolním prostředím, která změnou svých fyzikálně-chemických vlastnosti podává informaci o dějích v okolí, např. Restaurátorská sonda.

Proč se zavádí PEG

Zavedení PEG je doporučováno u nemocí a stavů, v jejichž průběhu (nebo při jejichž léčbě) není možný dostatečný příjem stravy ústy po dobu delší než 4–6 týdnů. Zavedení PEGu u těchto onemocnění umožní podávání tzv. definované výživy v tekuté formě přímo do žaludku a zajištění příjmu potřebného množství energie a živin.

Kdo podává stravu do PEGu : K zavedení PEGu se přistupuje především v případech, kdy se předpokládá dlouhodobější podávání enterální výživy (déle než 6–8 týdnů) jako je tomu například u neurologických onemocnění s poruchou polykání či nádorů horního gastrointestinálního traktu.

Jako enterální (střevní) výživu označujeme umělou výživu podávanou do trávicího traktu (tedy jinou formou, než je běžná dieta). Dnes je v oblasti umělé výživy dávána přednost všem formám enterální výživy před parenterální (infuzní).

Výživová sonda je více než 100cm dlouhá, tenká /asi 2-3mm/ hadička z nezávadného, měkčeného materiálu (silikon, polyuretan), která je zavedena nosním průchodem přes nosohltan a jícen do žaludku (případně dále do dvanáctníku a i dále) a slouží ke krátkodobému, většinou maximálně 4-6 týdnů trvajícímu, podávání umělé …

Co je to PEG sonda

PEG sonda je speciální hadička, která je chirurgicky zavedena skrze břišní stěnu přímo do žaludku. PEG sonda se používá k umělé výživě u některých skupin pacientů, u nichž nelze snadno využít nazogastrickou sondu (například malé děti, dospělí pacienti s neurologickými onemocněními, neprůchodností jícnu apod.).Perkutánní endoskopická jejunostomie (PEJ) je sonda zavedená do tenkého střeva (jejuna). Tyto sondy se používají k výživě nebo k podání léku u pacienta, který není schopen přijímat potravu ústy. PEJ se užívá v případech, kdy není možné podávat výživu do žaludku.Perkutánní endoskopická gastrostomie (PEG) je minimálně invazivní metoda, při které je zave- dena gastrostomická sonda přímo do žaludku přes stěnu břišní díky flexibilnímu gastroskopu. Určena je pacientům, kteří potřebují podávat enterální výživu nejméně 4–6 týdnů a nemohou přijímat potravu ústy.

Můj život s PEGem | Co je to PEG U jakého typu onemocnění se PEG doporučuje Zavedení PEG je doporučováno u nemocí a stavů, v jejichž průběhu (nebo při jejichž léčbě) není možný dostatečný příjem stravy ústy po dobu delší než 4–6 týdnů.

Co se dává do PEG : Do PEG sondy se podávají speciální výživy (klinické přípravky – enterální výživy). Nutriční přípravky se dnes zavádějí enterální pumpou (dříve velkou stříkačkou, tzv. žanetkou) do sondy. V současné době dáváme přednost před mixováním stravy vyrobeným roztokům pro výživu do sondy a sippingu (popíjení).

Jak krmit do PEGU : Prvních 24 hodin od zavedení sondy pacient přijímá výhradně čaj. Druhý den začíná být výživa podávána v množství 50 ml po dvou hodinách. Pokud je výživa pacientem dobře tolerována, pokračujeme v navyšování objemu bolusu, a to o 50–100 ml denně. Cílem je 250–400 ml výživy ve 2 až 3 hodinových intervalech.

Kdy se zavádí PEG

Zavedení PEG je doporučováno u nemocí a stavů, v jejichž průběhu (nebo při jejichž léčbě) není možný dostatečný příjem stravy ústy po dobu delší než 4–6 týdnů.

Perkutánní endoskopická jejunostomie (PEJ) je sonda zavedená do tenkého střeva (jejuna). Tyto sondy se používají k výživě nebo k podání léku u pacienta, který není schopen přijímat potravu ústy. PEJ se užívá v případech, kdy není možné podávat výživu do žaludku.Při některých nemocech jícnu či poruchách polykání se nosem, méně pak ústy, zavádí výživová sonda, kterou lze využívat pro výživu maximálně 4–6 týdnů. Při potřebě živit pacienta umělou výživou déle je vhodnější tzv. gastrostomie. Tenká hadička je vyvedena nosem, a pokud není využívána, je zašpuntována a stočena.

Jak se tvori hleny v nose : V takové situaci imunitní systém vyvolá rychlou reakci, jež spočívá ve vyslání bílých krvinek (lymfocytů). Dojde k rozšíření cévek, což způsobí otok nosní sliznice (nosní kongesce) a intenzívní tvorbu hlenu. Konzistence a zbarvení uchyceného hlenu se v průběhu onemocnění mění. Zpočátku je hlen bezbarvý a tekutý.