Antwort Co je to mléko? Weitere Antworten – Jak vzniká mléko

Co je to mléko?
Mléko se tvoří ve žlázových buňkách prsní žlázy, uspořádaných do váčkovitých útvarů tzv. alveolů. Kolem každého alveolu je síťka buněk, které svým stahem vytvořené mléko posunují z alveolů do vývodů mléčné žlázy, kolem kterých jsou rozmístěny kotraktilní buňky.Mléko je produkt mléčných žláz (až na výjimky) samic savců během laktace. Obsahuje bílkoviny, tuky, mléčný cukr laktózu a mnoho dalších stopových látek (vitamíny, minerály). Mléko je základním zdrojem výživy hlavně pro mláďata, která z tzv. „mleziva“ získávají potřebné protilátky a vitamíny pro upevnění své imunity.Mléko a mléčné výrobky jsou významným zdrojem vitaminu A, vitaminu B2, B12 a kyseliny pantotenové. Vápník je zásadní prvek pro lidský organizmus. Až 99 % vápníku je uloženo v zubech a kostech, proto je dostatečný příjem vápníku důležitý pro vývoj a dobrý stav zubů a kostí.

Jaké je složení mléka : Mléko je tvořeno organismem v mléčné žláze z krve a mízy. Hlavními složkami mléka jsou: voda (86-88 %), sušina (12- 14 %) a to bílkoviny, tuky, sacharidy, minerální látky, vitaminy, enzymy a hormony. Hlavní rozdíly mezi jednotlivými druhy mléka spočívají zejména v odlišném obsahu bílkovin a tuku.

Kdy se tvoří mléko

Kdy se mlezivo přemění v mateřské mléko Po porodu dochází k výrazným změnám také v mléčné žláze. Mlezivo (kolostrum), které se objevuje již před porodem, se mění zhruba od třetího poporodního dne v mateřské mléko. Nalití prsů po porodu je často spojeno s mírným zvýšením teploty.

Co nám dává mléko : Mléko obsahuje i řadu vitamínů – B2, A (i provitamín karoten), B1, B6, E, K i malé množství vitamínu D a C. Obsahuje i vitamín B12, který je důležitý pro správnou funkci krvetvorby a nervového systému. Jejich obsah závisí na způsobu krmení dojnic a způsobu jejich života.

Mléčný tuk obsahuje jednu třetinu nenasycených mastných kyselin, jež působí blahodárně na cévní systém. Mléčný cukr zas dodá energii, přitom nepodporuje tvorbu zubního kazu. Mléko obsahuje hodně vápníku, navíc v ideálním poměru s fosfáty a hořčíkem, což je skvělé pro stavbu kostí, zubů a prevenci osteoporózy.

Mléko je hlavní příčinou potravinových alergií; u kojenců, kteří mají potíže s jeho konzumací, je i vyšší riziko rozvoje alergií na další potraviny. Nerozpoznaná, a tím pádem také neléčená alergie na mléko může být dokonce jednou z příčin astmatu.

Co dělá mléko

Mléko obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek a podílí se na prevenci různých onemocnění. Je zdrojem kvalitních bílkovin, které obsahují všechny esenciální aminokyseliny. Jsou velmi dobře stravitelné a na rozdíl od bílkovin masa obsahují méně purinových bází, tedy látek podílejících se na vzniku dny.Ačkoliv se o takzvaném samoodstavení často hovoří již po druhém roce věku dítěte, dochází k přirozenému ukončení kojení, kdy dítě přestane samo od sebe vyžadovat mateřské mléko, většinou až mezi třetím a čtvrtým rokem života.Je jednodušší odstříkat prs, který není úplně plný. Jakmile se tvorba mléka bude snižovat, budete moct odstříkávat nebo odsávat čím dál menší množství mléka méně často. Nejintenzivnější je prvních 24 až 48 hodin po nalití prsou, pak je to již lepší a lepší a tvorba mléka prakticky úplně ustane přibližně do dvou týdnů.

Mlékem dodáme tělu vysoce kvalitní bílkoviny (například pro budování a regeneraci svalů), které jsou dobře stravitelné, dále vitaminy A, B, D či vápník. Ty mají vliv na zdraví kostí a zubů, odolnost imunitního systému, jsou prevencí nádorových onemocnění, příznivě působí také na zdraví kůže, očí, vlasů a podobně.

Co dělá mléko v těle : Je skvělým zdrojem energie, bílkovin, aminokyselin, ale také minerálních látek a vitamínů. Obsah živin v mléce je široký a můžeme ho rozdělit do více kategorií [4] [7] [8]: Bílkoviny – syrovátka a kasein. Sacharidy – převážně laktóza.

Proč není mléko zdravé : Mléko totiž obsahuje mléčný cukr, laktózu, k jehož strávení je třeba enzymu laktázy. Pokud tělo nemá dostatek laktázy a mléčný cukr se nestráví, zdržuje se v tračníku (část tlustého střeva) a kvasí a důsledkem jsou výše zmíněné potíže.

Proč vadí káva s mlékem

Káva s mlékem má kyselinotvornou povahu. Proto když se dostane do dvanácterníku, který má zásadité prostředí, zareaguje tento orgán křečí. Tím pádem může negativně ovlivnit i slinivku a žlučník. Varovné signály jsou křeče v bederní páteři, zácpa, žlučníkové kameny, bolest ve velkých kloubech nebo nadýmání.

V současnosti používá odsávačku mléka skoro každá maminka, a to hned z několika důvodů. Jedním z nich je pomoc při rozjetí laktace. V případě, že jste rodila císařským řezem, nebo se miminko narodilo předčasně, vám odsávačka pomůže se stimulací tvorby mléka. Účinná je i při zvýšení tvorby a uleví přeplněným prsům.Jak ukončit laktaci:

  1. Postupně omezujte přikládání miminka k prsu.
  2. Jednotlivá kojení nahrazujte UM v lahvičce.
  3. Odstříkejte pouze do úlevy, ne do pocitu prázdného prsu.
  4. Pijte šalvějové čaje.
  5. Pakliže laktace neodchází, poraďte se se svým gynekologem.

Co pít místo mléka : Stručně řečeno: místo mléka pít čistou pramenitou vodu či minerálky a čaje kukicha, jíst semínka a ořechy, ryby, luštěniny, sójové sýry, sójové produkty a hodně zeleniny.