Antwort Co je to měkké pájení? Weitere Antworten – Co je pájení na měkko

Co je to měkké pájení?
Pájení na měkko je spojování kovů jiným kovem-pájkou- s nižší teplotou tavení než jakou mají spojované kovy. Pájka má teplotu pod 450°C, používá se ke spojování měkkých i tvrdých ocelí pozinkovaných i pocínovaných ocelových plechů, hliníku, slitin mědi atd. Jsou to slitiny cínu, olova a antimonu.(Odpovídající výrazy v angličtině jsou „soldering“ a „brazing“.) Pájky s teplotou tavení do 500 °C jsou označovány jako měkké, nad touto teplotou jako tvrdé. Příbuzným oborem, používaným při výrobě elektronických součástek je pájení keramiky, případně kombinace kovu a keramiky.Měkké pájky jsou slitiny „měkkých kovů“ s různým poměrem složek, kterým se dosahují jejich požadované vlastnosti, především teplota tavení. Pro pájení elektroniky se používá eutektická slitina s 37% olova a 63% cínu. Její teplota tání je 183 °C.

Jak pájet měď : Na tvrdé pájky je nejlepší používat jako zdroj tepla autogen. Pro pájení spojení ke kotli např. měď s ocelí,ocel s mosazí doporučujeme pouze stříbrnou pájku Ag40Sn nebo Ag45Sn, případně Ag56Sn. Ve formě holého drátu plus tavidla a nebo obalovaného drátu.

Co vše lze pájet

Podle definice Americké svářečské společnosti se měkké pájení provádí s přídavnými materiály (označovanými také jako pájky), které se taví při teplotách nižších než 450 °C (840 °F). Mezi kovy, které je možné pájet, patří zlato, stříbro, měď, mosaz a železo. Přídavný materiál, zvaný pájka, se roztaví.

Jak správně pájet : Pájení spoje: Na spoj aplikujte současně pájedlo a pájku. Nechejte pájku roztéct po celém spoji, aby mohlo působit tavidlo. Do spoje naneste přiměřené (dostatečné) množství pájky, avšak ne mnoho; pájka nesmí přetéct kolem. Pájení nesmí trvat déle, než několik vteřin, jinak pájka zoxiduje a vytvoří studený spoj.

Pájky podle teploty

Pájky se podle pracovních teplot, podle teploty tuhnutí, rozlišují na měkké a tvrdé pájky: Rozhraní je zhruba kolem 450 °C. tvrdé – tavitelné při teplotách nad 450 °C, obvykle slitiny mědi, zinku, stříbra a cínu (mosazi), nebo slitiny hliníku.

Teploty

Teplota Fyzikální efekt
200°C Kalafuna je žíravá
232°C Bezolovnatý cín taje
250°C Od této teploty se již pájet dá = teplota tání cínu + pár stupňů navíc na vyrovnání ztrát
303°C Teplota dostatečná na většinu pájení

Jak funguje pájka

Při teplotě 183 °C přechází z pevného do „kašovitého“ stavu a při teplotě 191 °C se stane tekutou. Cínová pájka má v tekutém stavu velmi dobré vlastnosti a vytváří kovově lesklé pájené spoje. Nicméně velmi rychle tvoří také studené pájené spoje, pokud se součástky během fáze ochlazování pohnou.Ideální teplota pro většinu užití je tedy zhruba 303°C, ta zajistí, že bod tání cínu bude dosažen nejen na hrotu pájky, ale i v celém objemu cínu. Zvýšení teploty o každých 10°C sníží dle výrobců životnost pájecího hrotu na polovinu.Pájky podle teploty

Pájky se podle pracovních teplot, podle teploty tuhnutí, rozlišují na měkké a tvrdé pájky: Rozhraní je zhruba kolem 450 °C. tvrdé – tavitelné při teplotách nad 450 °C, obvykle slitiny mědi, zinku, stříbra a cínu (mosazi), nebo slitiny hliníku.

Pokud tělesná teplota překročí určitou hranici, začíná mít silně destruktivní účinky na organismus. Za horní hranici, kterou dokáže lidský organismus ještě přežít, se považuje teplota 41,9 stupňů Celsia.

Jaká teplota těla je smrtelná : Tělesná teplota

subfebrilní – 37–38 °C; febrilní – nad 38 °C; hyperpyrexie – 40–41 °C; nad 42 °C většinou smrt.

Co kdyz mám teplotu 35 : Pokud by potíže přetrvávaly či teplota klesla pod 35°C je třeba konzultovat zdravotní stav s pediatrem. Mohlo by se jednat např. o poruchu funkce štítné žlázy.

Co když mám teplotu 34

Když rtuť klesne pod 30°C, dochází k závažným poruchám jako je například fibrilace srdečních komor. Nejčastěji teplota neúměrně klesne při podchlazení, snížené funkci štítné žlázy, otravě krve nebo šokových stavech. Nezvykle nízká teplota je tudíž důvodem pro návštěvu lékaře.

Při poklesu na 34 – 35 °C nastává ospalost, je patrná nechuť k pohybu, svaly se zdají tuhé. Pokles tělesné teploty pod 30°C má za následek ztrátu vědomí. Při teplotě těla nižší než 27 °C dochází k srdeční fibrilaci (míhání srdeční svaloviny) a posléze ke smrti."Během mírné hypotermie se tělesná teplota pohybuje v rozmezí 32 až 35 °C. Pacient se třese na všech končetinách a zrychleně dýchá. Častým příznakem je porucha řeči a paměti. Při tělesné teplotě 32 až 30 °C nastupuje střední hypotermie.

Co způsobuje nízkou teplotu těla : Nejčastěji teplota neúměrně klesne při podchlazení, snížené funkci štítné žlázy, otravě krve nebo šokových stavech. Nezvykle nízká teplota je tudíž důvodem pro návštěvu lékaře.