Antwort Co je to luminiscence? Weitere Antworten – Co je to Fotoluminiscence

Co je to luminiscence?
Fotoluminiscence je luminiscence vyvolaná elektromagnetickým zářením. Buzení fotoluminiscence se provádí zdrojem ultrafialového nebo viditelného záření. Nejčastěji se k tomuto účelu používají rtuťové výbojky.Luminiscence vzniká excitací atomu působením jiného záření, elektronů apod., a následným návratem atomu do základního stavu, čímž dojde k vyzáření fotonu. Luminiscenci látky lze tedy pozorovat po jejím ozáření jiným zdrojem záření.Luminofor je látka schopná pohlcovat energii a následně ji vyzařovat ve formě světla (tzv. luminiscence). Luminoforem je pokrytý vnitřní povrch všech zářivek a většiny výbojek. Tato vrstva mění energii elektrického výboje na viditelné světlo.

Co je to Fosforescence : Fosforescence je luminiscence při které je látka excitována do metastabilního stavu. Vyzařování pak dochází pomalu (zakázaný přechod) i po dobu několika minut či déle. Naproti tomu fluorescence vymizí během několika málo nanosekund. Studium fosforescence vedlo k objevu radioaktivity.

Jak funguje bioluminiscence

Bioluminiscence je specifickým případem chemiluminiscence probíhající v živém organismu. V biochemické reakci vznikají produkty v excitovaném stavu, které přebytečnou energii vyzařují v podobě světla. Pro bioluminiscenci je typická velmi vysoká míra konverze chemické energie na světlo, běžně s účinnosti vyšší než 90 %.

Co je luminiscenční barva : Luminiscenční barvy vyzařují více světla, než na ně dopadá. Barvy obsahují speciální luminofory.

Ať už světlo pochází z jakéhokoliv zdroje, příčinou jeho vzniku jsou změny energie elektronů v atomech. Záření s vlnovou délkou menší než 390 nm je pro náš zrak neviditelné, nazývá se ultrafialové a vzniká také přeskokem elektronů mezi kvantovými drahami.

je jev, při kterém vzniká světlo (fotony) po předchozím dodání energie (excitaci) materiálu. Luminiscence je charakteristická svojí dobou trvání, která o několik řádů převyšuje doby života termálních kmitů (záření černého tělesa), t.j. tepelné záření není luminiscence!

Co je Chemiluminescence

Chemiluminiscence, jinak též chemické světlo, vzniká přímou přeměnou chemické energie na světelnou. Uvolněná chemická energie převádí atomy nebo molekuly do energeticky bohatšího, tzv. excitovaného stavu, které takto získanou energii uvolňují ve formě světelných kvant (fotonů).Světlušky svítí díky bioluminiscenci. Je to následek chemických reakcí v živých buňkách a tkáních – tyto procesy se nazývají chemiluminiscence. Při jednom z těchto procesů se luciferin odbourává enzymem luciferázou, energie při tom uvolněná je vyzářena ve formě světla.Světlušky jsou drobní brouci z čeledi světluškovitých (Lampyridae). Samečci vypadají jako drobní hnědí nebo černí broučci (v závislosti na druhu). Na rozdíl do samiček mají křídla a mohou létat. Samičky křídla nemají a žijí tak na zemi nebo na rostlinách.

Bílý povrch odráží bílé světlo, černý po- vrch naopak neodráží žádné světlo. Černý povrch tedy zůstane černý bez ohledu na to, jak barev- ným světlem na něj svítíme. Bílý povrch zase „převezme“ barvu světla.

Co je rychlejší než světlo : Podle Einsteinovy teorie relativity (E=mc2) by nic nemělo být rychlejší než světlo. Avšak neutrina, jedna z nejpodivnějších fyzikálních částí, podle měření organizace CERN překonala rychlost světla, představující 299 792 458 metrů za sekundu. Neutrina dosahují rychlosti 300 006 kilometrů za sekundu.

Co nám dává světlo : Světlo stimuluje produkci serotoninu, hormonu štěstí a melatoninu, který reguluje spánek a bdělost. Snížené množství světla zase způsobuje výkyvy v hladině kortizolu, stresového hormonu – což způsobuje, že je člověk ospalý. To nejsou jediné aspekty ovlivněné světlem.

Proč zářivky blikají

K blikání jsou obecně náchylnější spíše zářivky než LED žárovky. Příčinou mohou být vysoké teplotní rozdíly, stáří světelného zdroje i zahřívací cykly. Jestliže je blikání jen občasné, není důvod k obavám. Pokud je však problikávání a stmívání intenzivní, bude nejlepší světelný zdroj vyměnit.

Světluška menší má dvou- až tříletý životní cyklus. Larvy se vyklubou asi 35 dní po nakladení vajíček. Po 34 měsících se potom zakuklí a po 7 dnech klidové fáze se líhnou brouci. Dospělí samečci žijí 5–7 dní, dospělé samičky pak 7–10 dní.U světlušek svítí samečci i samičky a slabě mohou svítit i vajíčka a larvy.

Kde najít světlušky : Trojice světýlek. V Česku žijí tři druhy světlušek. Nejhojnější je světluška menší (Phausis splendidula), kterou potkáme v nížinách, podhůří a dokonce i v údolích hor. Vzácnější je světluška větší (Lampyris noctiluca), teplomilnější druh, který vyhledává spíše vyhřáté nížiny.