Antwort Co je to kyberšikana a jak se projevuje? Weitere Antworten – Jak se pozná kyberšikana

Co je to kyberšikana a jak se projevuje?
Příznaky kyberšikany – pozor, můžou odpovídat i běžným projevům puberty

  1. Citové rozrušení při používání počítače nebo mobilu.
  2. Změny nálad, chování, spánku, chuti k jídlu.
  3. Ztráta zájmu o oblíbenou hru, aplikaci nebo počítač a telefon obecně
  4. Zavírání se v pokoji, tajnůstkářství a snaha utajit své digitální aktivity.

Označuje jednání osoby, která se snaží zmanipulovat vyhlédnutou oběť (nejčastěji pomocí chatu, SMS zpráv, ICQ a Skypu) a donutit ji k osobní schůzce. Výsledkem schůzky může být sexuální zneužití oběti, fyzické mučení, nucení k terorismu apod.Pojem kyberšikana zahrnuje různé formy online zneužívání jako například vydírání, ztrapňování a výsměch, obtěžování, zastrašování, ubližování nebo dokonce zastrašování a vyhrožování. Pro tento účel agresoři využívají informačních nebo komunikačních technologií.

Co to je kyberšikana : V překladu jde o pronásledování v kyberprostoru nejčastěji pomocí SMS, chatu, emailu, telefonu, sociálních sítí, Skypu apod. Oběti většinou pronásledovatele (stalkera) znají, často jde o bývalého milence/milenku, kamaráda, zrazeného přítele nebo milovníka.

Co dělat proti kyberšikaně

Jak se bránit útokům

  1. Oznamte útoky dospělým, známým.
  2. Zablokujte útočníkovi možnost přístupu k vám, změňte svou virtuální identitu.
  3. Ukončete s útočníkem komunikaci, nechtějte se pomstít.
  4. Pokuste se útočníka odhalit, identifikovat.
  5. Uschovejte si důkazy pro možné vyšetřování (zprávy, videozáznamy, odkazy, naweby, blogy…)

V čem je kyberšikana nebezpečná : Nebezpečí kyberšikany spočívá zejména v anonymitě, která agresorům dodává na odvaze, a také nutnosti přímého kontaktu s obětí. Zároveň kyberšikana také znamená, že posměch může mít větší obecenstvo a je obtížnější ho regulovat. Někteří šikanující si přitom ani neuvědomují, jaké dopady může jejich chování mít.

„Kyberšikana“ – je šikanování osoby za použití internetu. Pro trestný zákon neznámý pojem, ale pachatel se tímto jednáním může dopouštět například následujících trestných činů uvedených v tabulce. Za tyto trestné činy může být potrestán odnětím svobody až 4 roky.

Rozdíl mezi šikanou a kyberšikanou vychází už ze samotného názvu. Je zřejmé, že se jedná o specifický druh šikany. Na rozdíl od klasické šikany ( tváři v tvář), má agresor kyberšikany jiné nástroje na ubližování. Specifika virtuální reality mění charakter procesu šikanování a to i v rolích agresora a oběti.

Co dělat s kyberšikanou

Kontaktujte školu nebo specializované instituce (PPP, policii, SVP, intervenční služby specializující se na řešení kyberšikany, psychologa). Uchovejte veškeré důkazy kyberšikany (sms zprávy, e-mailové zprávy, zprávy z chatu, Facebooku…) Na základě těchto důkazů může být proti agresorovi zahájeno vyšetřování.Je velmi důležité, aby si oběť uchovala důkazy kyberšikany. Ty pak může ukázat rodičům, učitelům a policii. V případě hodně závažných případů kontaktujte servisního poskytovatele a policii. Policie může servisnímu poskytovateli umožnit, aby se podíval do dat dalších uživatelů.Kde hledat pomoc

  • Tvoji blízcí Pokud máš jakýkoliv problém, problém s obtěžováním na internetu nevyjímaje, svěř se svým blízkým.
  • Linka bezpečí
  • Nenech to být NNBT.
  • Policie ČR.
  • www.seznamsebezpecne.cz.
  • www.budsafeonline.cz.
  • www.bezpecnyinternet.cz.
  • www.nebudobet.cz.


Obraťte se na školu, nebojte se o šikaně promluvit otevřeně, např. na třídní schůzce, možná nebudete sami. Máte-li na ni podezření, spojte se s ředitelem školy nebo s třídním učitelem. Pokud podáváte písemnou žádost nebo stížnost, mějte schovanou kopii dopisu.

Co hrozí za šikanu : Šikanózní jednání agresora může naplnit skutkovou podstatu trestných činů vydírání (§ 235 trestního zákona), omezování osobní svobody (§ 231), útisk (§ 237), ublížení na zdraví (§ 221), loupež (§ 234), krádež (§ 247), poškozování cizí věci (§ 257), znásilnění (§ 241), kuplířství (§ 204).

Co dělat když jsem šikanovaný : Říct to můžeš rodičům, hodnému učiteli ze školy, školnímu psychologovi, výchovnému poradci nebo třeba metodikovi prevence. Důležité je, aby Tě vyslechl a snažil se Ti pomoct. Pokud se šikana děje ve škole, je povinností školy ji řešit. Ve vážných situacích můžeš volat i Policii na čísle 158.

Jak se bránit proti kyberšikaně

7 tipů, jak čelit kyberšikaně (2/6)

  1. Pokusy bránit se jsou u šikany a kyberšikany zásadní i pro agresory samotné.
  2. Zajistěte bezpečí a podporu.
  3. Věc vyšetřete a sdílejte informace.
  4. Sbírejte důkazy.
  5. Nezakazujte dítěti mobil a internet.
  6. Záležitost s šikanou se musí uzavřít.
  7. Zaveďte vlastní opatření proti šikaně


Jak se bránit útokům

  1. Oznamte útoky dospělým, známým.
  2. Zablokujte útočníkovi možnost přístupu k vám, změňte svou virtuální identitu.
  3. Ukončete s útočníkem komunikaci, nechtějte se pomstít.
  4. Pokuste se útočníka odhalit, identifikovat.
  5. Uschovejte si důkazy pro možné vyšetřování (zprávy, videozáznamy, odkazy, naweby, blogy…)

Je velmi důležité, aby si oběť uchovala důkazy kyberšikany. Ty pak může ukázat rodičům, učitelům a policii. V případě hodně závažných případů kontaktujte servisního poskytovatele a policii. Policie může servisnímu poskytovateli umožnit, aby se podíval do dat dalších uživatelů.

Jak se pozná šikana : Jak rozeznat šikanu

  1. schválně provokuje a upřeně pozoruje reakce okolí,
  2. je škodolibé,
  3. je agresivní a ničí cizí majetek,
  4. vyhledává různé party,
  5. ponižuje ostatní,
  6. baví se omezováním ostatních,
  7. krade,
  8. nutí ostatní, aby se přidali k jeho skupině,