Antwort Co je to komutátor? Weitere Antworten – Jak funguje Komutátorový motor

Co je to komutátor?
Motor využívá principu minimální energie. Ve vnitřním magnetickém poli se nachází smyčka,kterou protéká proud. Ten indukuje magnetické pole, které je vždy orientováno stejně jako vnější magnetické pole; toho je dosaženo díky komutátoru, který změní směr proudu smyčkou pokaždé, kdy dojde k překlopení.Komutace (přepínání) – přepínání, např. elektrických fází ve vícefázové elektrické soustavě Komutace (usměrňování) – usměrňování střídavého elektrického napětí a proudu na stejnosměrné Činnost komutátoru ve stejnosměrném elektrickém stroji, při kterém je přepínán proud do vinutí cívek elektromagnetůUhlík na lamelách pouze zkratuje pracovní proud na části vinutí, aby po opuštění kartáče mohl tento pracovní proud procházet opačným směrem = proud komutuje = mění směr v části vinutí. Ve stojícím nabuzeném komutátorovém stroji je celkový spřažený magnetický tok dán jen vlivem buzení.

Jak funguje stejnosměrný motor : Stejnosměrný motor (DC) je rotační zařízení přeměňující elektrickou energii na mechanickou. Funkce motoru je založena na principu indukce – elektromagnetické síle vytvořené vstupním proudem, jež vytváří rotační pohyb. Účinnost stejnosměrného motoru vyjadřuje vztah mezi vstupním a výstupním výkonem měřeným ve wattech.

Kde se používá komutátor

Komutátor je nedílnou součástí stejnosměrných motorů. Je zodpovědný za změnu směru proudu každou půl otáčku, což umožňuje, aby se rotor otáčel nepřetržitě jedním směrem. V praxi je komutátor obvykle připojen k rotoru a skládá se z řady měděných desek.

Co dělá komutátor : Komutátor má funkci usměrňovače, střídavé napětí indukované ve vinutí kotvy se mění na napětí stejnosměrné. Komutátor slouží ke změně kmitočtu proudu kotvy nebo napájecí sítě. Prostřednictvím komutátoru se proud do kotvy přivádí (motor) nebo se z kotvy odvádí (dynamo).

Komutátor má funkci usměrňovače, střídavé napětí indukované ve vinutí kotvy se mění na napětí stejnosměrné. Komutátor slouží ke změně kmitočtu proudu kotvy nebo napájecí sítě. Prostřednictvím komutátoru se proud do kotvy přivádí (motor) nebo se z kotvy odvádí (dynamo).

Proto tyto motory nacházejí uplatnění v takových strojích, jako jsou vrtačky, mixéry, ale třeba i automobily a dopravní zařízení s elektrickou trakcí (např. lokomotivy, trolejbusy, tramvaje či vozy metra). Největší nevýhodou stejnosměrných motorů je existence komutátoru.

Kdo vynalezl komutátor

V USA rozvíjel myšlenku stejnosměrného motoru americký vědec Thomas Davenport, který sestrojil první funkční DC motor s komutátorem a kartáči v roce 1834. Jeho konstrukci si nechal patentovat v roce 1837.Rotor (z lat. rotare, otáčet se) je v elektrotechnice otáčivá část různých točivých strojů (elektromotor, dynamo, alternátor). Rotor, zejména při vysokých otáčkách, musí být dobře vyvážen. V ose rotoru obvykle prochází hřídel, která z daného stroje vyčnívá.Stejnosměrný elektromotor je založen na tom, že na vodič s proudem působí v magnetickém poli síla ¤. Následující aplet ukazuje princip elektromotoru na stejnosměrný proud. Závit, kterým prochází elektrický proud, je umístěn v homogenním magnetickém poli.

Alternátor je typ elektrického generátoru, synchronního stroje měnící točivou mechanickou energii na střídavý elektrický proud. Přeměňuje kinetickou energii (pohybovou energii) rotačního pohybu na energii elektrickou ve formě střídavého proudu a střídavého napětí, čímž se liší od dynama generující proud stejnosměrný.

Co dělá rotor : Rotor (z lat. rotare, otáčet se) je v elektrotechnice otáčivá část různých točivých strojů (elektromotor, dynamo, alternátor). Rotor, zejména při vysokých otáčkách, musí být dobře vyvážen. V ose rotoru obvykle prochází hřídel, která z daného stroje vyčnívá.

Co dělá stator : Stator je napájen stejnosměrným proudem, jehož hodnota je menší než efektivní hodnota jmenovitého proudu a vytváří spřažený magnetický tok stroje, ve kterém se otáčí rotor. Ve vodičích rotoru se indukuje napětí.

Kolik má dávat alternátor

Alternátor by měl dodávat napětí v rozmezí od 13,8 do 14,4 V, případně u starších automobilů vyšší napětí okolo 14,6 V. Pokud za těchto podmínek alternátor nevykazuje deklarované napětí, je nutné ho z automobilu demontovat a nechat zkontrolovat v servisu.

Nejčastějšími příčinami jsou zkrat článku baterie, přetížení v síti vozidla nebo méně často mechanické předření izolace vinutí statoru. Ve statoru proud vytváří rotor – jeho práce vytváří magnetické pole, a on sám je poháněn klikovou hřídelí.Když připojíme na cívky statoru třífázové napětí, vznikne v motoru točivé magnetické pole. Jeho magnetické indukční čáry protínají tyče stojícího rotoru, a tím se v nich indukuje elektrický proud. Na tyče, jimiž protéká proud, působí magnetické pole silou, která celý rotor roztáčí.

Kolik km musí ujet auto aby se dobila baterie : V případě, že se povede auto nastartovat, odpojte kabely přesně v opačném pořadí, v jakém jste je zapojovali. Nyní s autem musíte ujet minimálně 50 kilometrů, aby se baterie alespoň trochu nabila (pokud je v pořádku alternátor).