Antwort Co je to karmaš? Weitere Antworten – Co to je hody

Co je to karmaš?
Posvícení (na Moravě hody, ve Slezsku krmáš s různými formami pravopisu (krmaš/karmaš/kiermaš/kiermasz aj., v bývalé německé jižní Moravě kiritog, a to z něm. Kirtag, co se v místních i východorakouských dialektech vyslovuje přesně kiritóg) je vzpomínková slavnost na posvěcení kostela.Hody (v Čechách „posvícení“, ve Slezsku „krmáš“, v bývalé německé jižní Moravě „kiritog“, a to z německého Kirchweih – posvěcení kostela) se konají od poloviny srpna až do konce listopadu.O posvíceních a poutích

Opět zde můžeme sledovat mnoho lokálních označení posvícenských a pouťových slavností – posvícení, hody (především na jižní Moravě), krmáš (na severní Moravě a ve Slezsku) a další.

Proč se slavilo posvícení : Jako vlastně všechny historické svátky, i posvícení je původně slavnost církevní. Znamenala oslavu vysvěcení nového kostela. Panovník, šlechta či obec kostel vystavěli, zástupci kléru posvětili a spravovali. Každoročně se potom na paměť dne, kdy kostel začal sloužit církvi, slavilo posvícení.

Co oslavují hody

HODY se slaví jako křesťanský svátek i jako poděkování za pěkné žně. Proto tato slavnost začíná vždy v nejbližší neděli k výročnímu dni světce, kterému je zasvěcený kostel. U nás je kostel zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie, proto hody začínají první neděli po 15. srpnu, kněz může povolit i jiný termín.

Co jsou krojované hody : HISTORIE KROJOVANÝCH HODŮ

Je to tradice přenášená z generace na generaci. Víno, zpěv, kroje, taneční veselí a dechová hudba. To vše můžeme najít na těchto oslavách, které se mnohdy protáhnou až do ranních hodin a mohou trvat i několik dnů. Na Moravě se běžně hovoří o "hodech", v Čechách se ustálil pojem "posvícení".

Hodky jsou považovány za zcela úplné zakončení hodovního veselí. Naposled se chasa oblékne do nádherných krojů a vyrazí s průvodem na slavnostní pochod městem.

pouť do Mekky (arab. hadždž) Jeden z pěti sloupů víry. Každý dospělý a duševně zdravý muslim je povinen jedenkrát v životě uskutečnit pouť k Černému kameni ve svatyni Ka'ba. Rituál pouti určil Muhammad, jsa ovlivněn arab.

Co to je poutník

poutník (cestovatel) – někdo, kdo je na dlouhé cestě, člověk, jenž někam putuje. Poutník – socha (zaniklá) v Karlových Varech. Poutník (pivo) – značka piva. Poutník (nakladatelství)Tradiční akce, která se koná druhý srpnový víkend v Sedlci-Prčici. Posvícení není jen nedělní pouť, ale v průběhu víkendu se zde koná řada akcí. Již od pátku budou na náměstí v provozu pouťové atrakce všeho druhu pro malé i velké návštěvníky a budou je těšit i v průběhu soboty a neděle.Posvícení je od slova posvěcení. Kde znají datum posvěcení kostela přesně, slaví jeho výročí v tento přesný den. Tam, kde se nezachoval žádný záznam o datu posvěcení, slaví se většinou toto posvícení poslední říjnovou neděli.

Státní svátky České republiky

1. ledna Den obnovy samostatného českého státu (více zde)
6. července Den upálení Mistra Jana Husa (více zde)
28. září Den české státnosti (více zde)
28. října Den vzniku samostatného československého státu (více zde)
17. listopadu Den boje za svobodu a demokracii (více zde)

Co znamená Stárek : Stárek je označení pro voleného vedoucího chasy (mládeže), který v některých částech Moravy vede posvícení (které se na Moravě označuje jako hody). Označení pochází ze spojení starší tovaryš. Stárkovou partnerkou při hodech je na Slovácku stárka, na Horácku nebo Brněnsku stárková.

Co je v kostce v Mekce : Kaaba znamená arabsky kostka. Obsahuje úlomek černého kamene – meteoritu. Kaaba je jednoduchou, 15 metrů vysokou kostkou pokrytou černým sametem. Do výšky asi tří metrů je samet odhrnut a jsou vidět tmavě šedé kvádry, z nichž je zhotovena.

Kdy je cesta do Mekky

Poutní rituál. Samotná pouť se koná v měsíci dhú'l-hidždža přibližně mezi 7. –12. dnem.

Poutník je člověk, který se vydává na putování za duchovním zážitkem. Věřící člověk se vydává na poutní místo, aby vyjádřil nebo doložil svou víru anebo poprosil o pomoc. Na poutě se ale vydávají i lidé, kteří hledají klid na rozjímání o sobě nebo svém životě.pút, praslov. pǫ̨tъ, srov. staroindické panthás cesta) je cesta za účelem návštěvy určitého poutního místa, které má náboženský význam. V symbolickém smyslu je pouť zároveň iniciačním aktem a úkonem odevzdání.

Proč se slaví pouť : „Pod pojmem pouť rozumíme putování na památné a posvátné místo jako výraz přiblížit se Bohu za účelem posvěcení. Pouť na takové místo povzbuzuje ve víře, napomáhá k hlubší a vroucnější modlitbě. Její součástí by mělo být vždy přijetí svátostí (svatá zpověď, svaté přijímání).