Antwort Co je to jemná a hrubá motorika? Weitere Antworten – Co patří do jemné motoriky

Co je to jemná a hrubá motorika?
Jemná motorika zahrnuje motoriku prstů a artikulačních orgánů. Je řízena aktivitou drobných svalů a vypovídá o manipulačních schopnostech dítěte. Zahrnuje grafomotoriku, logomotoriku, mimiku, oromotoriku a vizuomotoriku. Složky motoriky lze dělit na pohyby spontánní, reflexní, záměrné a expresívní.Z hlediska jemné motoriky je pro nás období od 7. měsíce dál velmi důležité. Dítě postupně začíná okolo 8. měsíce lézt a posiluje tak ramenní pletenec důležitý pro vývoj grafomotoriky.K rozvoji hrubé motoriky slouží i atrak- ce na dětských hřištích (prolézačky, skluzavky, houpačky, sítě, provazy, šplhadla, trampolíny atd.). Menší děti mohou vozit kolečko, používat dětské zahradní náčiní. Děti však můžeme rozvíjet i v přírodě a bez drahých pomůcek.

Co to je hrubá motorika : Hrubá motorika je označení pro motorické dovednosti, které využívají velké svaly v těle a slouží k větším pohybům (např. chůze, běh, skoky apod.). Viz také motorické dovednosti, jemná motorika.

Jak posilit jemnou motoriku

Činnosti rozvíjející jemnou motoriku

  1. Rukodělné činnosti. Navlékání korálků, knoflíků, těstovin, plodů
  2. Úkony spojené se sebeobsluhou. Zapínání knoflíků, zipů, přezky, navlékání ponožek, oblékání
  3. Stavebnice, společenské hry.
  4. Pomoc při každodenních činnostech.

Co umí dítě v jednom roce : Do batolecího věku vstupuje většina dětí se základní motorickou vybaveností. Mají za sebou nácvik plazení i lezení, samostatně se posazují a sedí, ovládají do značné míry svou dominantní ruku, umějí se chápat předmětů okolo sebe. Většina už má za sebou i první krůčky.

Činnosti rozvíjející jemnou motoriku

  1. Rukodělné činnosti. Navlékání korálků, knoflíků, těstovin, plodů
  2. Úkony spojené se sebeobsluhou. Zapínání knoflíků, zipů, přezky, navlékání ponožek, oblékání
  3. Stavebnice, společenské hry.
  4. Pomoc při každodenních činnostech.


Kolem třetího roku je dítě schopné modelovat z plastelíny, kreslit vodovými barvami i pastelkami. Umí nakreslit čáru a někdy zvládne i kruh. Dokáže už nakreslit obrázek podle vlastní fantazie, zobrazit nějaký svůj zážitek (třeba výlet s rodiči), jednoduchou formou nakreslí dopravní prostředky jako např. auto nebo loď.

Co to je motorika

Motorika člověka představuje souhrn lidských pohybových předpokladů a projevů zahrnující průběh a výsledek pohybové činnosti. Motorická činnost je pak cílevědomý a systematický proces řízený centrální nervovou soustavou, uskutečňovaný v interakci mezi člověkem a okolím za pomoci pohybové soustavy.Dítě by mělo dostat každý den potraviny ze skupiny "obilniny": kaše, chléb, pečivo, rýže, těstoviny. Obilniny poskytují energii ve formě škrobů a neobsahují tuk. Zeleninu a ovoce bychom měli podávat velice často, nejlépe při každém jídle. Na jídelním stole nesmí chybět maso, ryby, drůbež, vajíčka nebo luštěniny.V tomto věku by se vaše dítě mělo stravovat alespoň 5× denně. Strava by měla být pestrá. Skládat se může například ze dvou porcí mléka, zeleniny, masa, ryb, vejce, ovoce a cereálií. A stále je tu kojení nebo kojenecké mléko.

Při společné hře dejte před dítě krabici od bot a vhoďte do ní lehký míček nebo jinou hračku. Pak ji vytáhněte a následně podporujte dítě, aby to po vás opakovalo. Podávejte mu (pod kontrolou) drobné před- měty tak, aby si procvičovalo pinzetový úchop palcem a ukazováčkem.

Kdy má dítě umět počítat do 10 : Od 18 m mluvi ve vetach, počítá do 10.

Co by mělo umět 4 leté dítě : Rozeznat, pojmenovat 3 – 4 druhy stromů a rostlin. Znát své příbuzné, jejich jména, umět pojmenovat věci, předměty kolem sebe. Rozlišit předměty nejbližšího okolí, velikost, barvu, tvar, charakteristické znaky, události. Umět vyjmenovat několik povolání.

Kdy je zlatý věk motoriky

Pohybový luxus končí kolem devátého roku a přechází do období, kterému se říká zlatý věk motoriky.

Od 6 měsíců věku

Zavádíme ovoce, nejlépe podušené jablko v pář e(nesladit), dále banán, meruňky, broskve, hrušky, švestky. Ekvivalentem jsou opět hotové ovocné přesnídávky.Některé děti ve 13. měsíci chodí s jistotou, jiné se o první krůčky pokoušejí váhavě. Měly by se však již umět postavit na obě nohy a z této pozice objevovat svět kolem sebe. Batole rychle rozšiřuje svou slovní zásobu a touží „dělat“ vše, co děláte vy – od čištění zubů až po telefonování.

Proč si miminko strká ruce do pusy : Každé dítě od narození do 18 měsíců věku si velmi rádo strká různé předměty do úst. Je to jeho způsob objevování světa, kterým se seznamuje s okolním prostředím. Téměř každé dítě ve věku do tří let něco zhruba 30 minut denně žužlá. Nikdy však nevíte, kdy to bude, takže musíte neustále dávat pozor.