Antwort Co je to Hypestézie? Weitere Antworten – Co je to poruchy čití

Co je to Hypestézie?
Hypestezie (někdy též porucha čití) je lokalizované nebo generalizované snížení citlivosti kůže (na dotyk, tlak, bolest či teplotu) nebo částečná ztráta citlivosti na smyslové podněty, která se vyskytne po poškození periferních nervů, jež snižuje vzrušivost senzorických nervových zakončení.Prvními projevy autonomní neuropatie bývá postižení kardiovaskulárního systému. Tato forma je dále provázena zvýšenou tepovou frekvencí v klidovém stavu, poruchami zažívání, nefunkčností močového měchýře, sexuálními dysfunkcemi, pocením po jídle či zmenšením poloměru zornice adaptované na tmu.„Riziko vzniku neuropatie pak bývá malé a projeví se po 20 nebo i více letech. Při špatné kompenzaci diabetu se první příznaky mohou objevit už po 5 letech. Dalšími rizikovými faktory pro vznik neuropatie jsou vysoký krevní tlak a cholesterol, kouření, obezita, věk nemocného a to, jak dlouho cukrovku má.

Kde bolí neuropatie : Neuropatie se může týkat jak dolních končetin, tak jiných částí těla. Mezi příznaky patří především necitlivost, mravenčení v rukách či nohách, extrémně zvýšená citlivost na dotek, špatná koordinace pohybů, neschopnost cítit teplo nebo chlad a také svalová slabost.

Jak vypadá neuropatie

Při neuropatii dolních končetin bývají zpravidla poškozeny periferní nervy. Dotyčná osoba během pohybu často pociťuje ostrou, vystřelující nebo palčivou bolest, mravenčení nebo špatně rozeznává teplo a chlad. Běžné je také snížení citlivosti končetin (např. osoba s neuropatií si nemusí dlouho všimnout kamínku v botě).

Co pomáhá na Neuropatii nohou : základem při léčbě neuropatie je pregabalin nebo gabapentin. Účinné stejně mohou být látky, které podporují regeneraci a výživu nervů, například kyselina lipoová (thioktová – Thiogamma) nebo kyselina linolenová. Jako podpůrná léčba se také doporučuje terapie pomocí vitamínů skupiny B.

Neuropatie se může týkat jak dolních končetin, tak jiných částí těla. Mezi příznaky patří především necitlivost, mravenčení v rukách či nohách, extrémně zvýšená citlivost na dotek, špatná koordinace pohybů, neschopnost cítit teplo nebo chlad a také svalová slabost.

Diagnostika začíná důkladným lékařským vyšetřením a zhodnocením historie pacienta. Následně mohou být provedeny: Neurologické vyšetření: Hodnocení reflexů, síly svalů, citlivosti a dalších aspektů nervové funkce. Krevní testy: Mohou odhalit příčiny neuropatie, jako je diabetes nebo nedostatek vitamínů.

Jak poznat neurologický problém

Mezi ty nejčastější patří:

  1. mravenčení
  2. snížení citlivosti v končetinách.
  3. zhoršená koordinace pohybů
  4. poruchy vidění
  5. závratě
  6. epileptické záchvaty.
  7. deprese a obecně nechuť do života.

základem při léčbě neuropatie je pregabalin nebo gabapentin. Účinné stejně mohou být látky, které podporují regeneraci a výživu nervů, například kyselina lipoová (thioktová – Thiogamma) nebo kyselina linolenová. Jako podpůrná léčba se také doporučuje terapie pomocí vitamínů skupiny B.Neurologické vyšetření má ověřit stav Vašeho centrálního nervového systému (mozku a míchy) a periferních nervů. Skládá se z rozhovoru, při kterém lékař odebírá Vaši anamnézu, a vlastního vyšetření. K základnímu neurologickému vyšetření se používá pouze neurologické kladívko se štětičkou a kovovým hrotem.

Neuropatie obecně jsou poruchy periferních nervů, které dělíme na mononeuropatie, při nichž je postižen jeden periferní nerv, a polyneuropatie, kdy je postižení vícečetné.

Co vše se dá zjistit na neurologii : Neurologie je lékařský obor, který se zabývá prevencí, diagnosou, terapií a poradenskou činností pro nemoci centrálního nervového systému (mozku a míchy), periferních nervů, svalové a kosterní soustavy, pojivové tkáně a cévních onemocnění mozku.

Kdy jít na neurologii : Máte problémy s bolestmi hlavy, šíje, zad nebo končetin Trpíte závratěmi, kolapsy, záchvaty, poruchami spánku, zvýšenou únavou či depresemi a úzkostmi S tím vším vám pomůžou naši špičkový neurologové. Obrátit se na nás můžete i v případě diagnostiky a léčení Parkinsonovy, Alzheimerovy či jiné autoimunitní nemoci.

Proč se chodí na neurologii

Jestliže máte problémy s bolestmi hlavy, šíje, zad nebo končetin. Trpíte závratěmi, kolapsy, záchvaty, poruchami spánku, zvýšenou únavou či depresemi a úzkostmi. Nebo potřebujete léčbu Parkinsonovy, Alzheimerovy či jiné autoimunitní nemoci. To vše jsou důvody k tomu, kdy jít na neurologii.