Antwort Co je to hydrid? Weitere Antworten – Co to jsou hydridy

Co je to hydrid?
Hydridy jsou sloučeniny sestávající z atomů vodíku spojených s jinými prvky, které mají obecný vzorec XmHn . Skládají se pouze ze dvou prvků. V závislosti na elektronegativitě dalšího prvku přítomného v molekule rozlišujeme solné, kovalentní a kovové hydridy.Hydridy jsou binární (dvouprvkové) sloučeniny vodíku. Můžeme je rozdělit na iontové (hydridy s-prvků), kovalentní (hydridy p-prvků) a kovové (hydridy d- a f-prvků). Částečnou oxidací methanu vzniká acetylen.Křemík vytváří dvouprvkové sloučeniny s vodíkem, které nazýváme silany.

Na co se používá vodík : Vodík se dnes primárně využívá k výrobě amoniaku, který je následně využíván zejména při výrobě a zpracování hnojiv. Mezi další průmyslové využití vodíku patří výroba polymerů, výbušnin, ale i v potravinářství pro ztužování tuků při výrobě margarínů.

Kde se nachází vodík

Vodík je základním stavebním prvkem celého vesmíru. V přírodě se elementární vodík (H) vyskytuje jen ojediněle, a to v okolí sopek. Plynný vodík (H2) je však v přírodě častější. Například jako součást zemního plynu a vůbec je obsažen ve všech organických sloučeninách.

Co je to Hydrogen : Hydrogen. Vodík je nejlehčí ze všech plynů. Běžně se v přírodě vyskytuje ve sloučeninách s jinými prvky; jedná se o nejhojnější se vyskytující prvek ve vesmíru. Vodík je složkou vody, minerálů a kyselin, stejně jako základní součástí všech uhlovodíků a v podstatě všech organických sloučenin.

Dvouprvkové sloučeniny – halogenidy, oxidy, sulfidy.

Vodík je nejlehčí plynný chemický prvek, který tvoří až dvě třetiny celé vesmírné hmoty. Odhaduje se, že tvoří více jak 30 % celkové hmotnosti Slunce. Jedná o třetí nejrozšířenější prvek na Zemi, přesto se nevyskytuje téměř vůbec jako samostatná molekula, protože je vysoce reaktivní a okamžitě tvoří sloučeniny.

Čím je nebezpečný vodík

Protože vodík má záporný Joule – Thomsonův koeficient, při uvolňování tlaku se zahřívá. Je proto nebezpečí, že při náhlé expanzi stlačeného vodíku může dojít k jeho samovolnému vznícení. Vodík je lehčí než vzduch a může se akumulovat ve vrchním prostoru, pod stropem místností, v případě jeho úniku.Cena za kilogram vodíku = 278 korun. Cena plné nádrže: 1556 Kč. Spotřeba 1,1 kg/100 km = 3,12 koruny na kilometr. Prostor kolem předních sedaček je však nesrovnatelný s tím v zadní části auta, kde už podobný komfort schází.Elementární vodík (H2) má široké praktické využití: zdroj energie, redukční činidlo v chemické syntéze nebo metalurgii a také jako náplň meteorologických a pouťových balónků a do 30. let 20. století i vzducholodí.

Hydrogensoli, neboli kyselé soli, obsahují ve své molekule atomy vodíku (tzv. kyselé vodíky). V názvu soli se přítomnost těchto vodíků označuje předponou hydrogen-. Nachází se před názvem aniontu.

Jaké vlastnosti má vodík : Vodík je za normálních podmínek (tj. za teploty 273,15 K a tlaku 101325 Pa) hořlavý plyn, bez barvy, chuti a zápachu. Je asi 14,5× lehčí než vzduch (0,0899 kg m–3) a díky své nízké molekulové hmotnosti těžko stlačitelný.

Co to je hydroxid : Hydroxidy jsou tříprvkové sloučeniny, které obsahují aniontovou skupinu OH-. Podobně jako oxidy, vznikají odtržením 1 atomu vodíku z molekuly vody (H2O). Proto mají hydroxidy ve svých sloučeninách oxidační číslo I-. Maximální oxidační číslo atomu třetího prvku, nejčastěji kovu, je v těchto sloučeninách IV+.

Co patří mezi soli

Soli jsou nejvýznamnější iontové sloučeniny, které se vyskytují v zemské kůře. Jsou nejdůležitějším zdrojem minerálních látek pro rostliny a následně pro všechny živé organismy. Mezi nejznámější patří soli s anionty halogenidů, uhličitanů, křemičitanů, sulfidů, dusičnanů, fosforečnanů, síranů nebo siřičitanů.

Hlavní metodou, která se v dnešní době používá k výrobě vodíku pro průmyslové použití, je parní reforming. V prvním kroku se výchozí surovina, například zemní plyn, zkapalněný plyn nebo benzin, sloučí s párou a s použitím heterogenního katalyzátoru se vyrobí syntézní plyn.Rozpouštění neušlechtilých kovů v kyselinách se využívá k přípravě vodíku v laboratoři. Nejčastěji se k tomu využívá reakce zinku s kyselinou chlorovodíkovou. Reakcí amfoterních kovů s roztoky hydroxidů vznikají rozpustné hydroxokomplexy a vodík, nejtypičtější je reakce hliníku s roztokem hydroxidu sodného.

Kolik vodíku je v litru vody : Tzv. "vodíková/hydrogenovaná voda" je zcela obyčejná voda standardního chemického vzorce H2O, ve které je rozpuštěno velmi malé množství plynného vodíku, H2. Množství rozpuštěného vodíku je cca 1-2 mg na 1 litr vodíkové vody. Vodík se ve vodě moc nerozpouští, a velmi snadno vytěkává ven.