Antwort Co je to epicentrum a hypocentrum? Weitere Antworten – Co to je epicentrum

Co je to epicentrum a hypocentrum?
Epicentrum (název pochází ze starořeckého slova επίκεντρον) je myšlený bod na povrchu Země, který vznikne kolmým průmětem hypocentra na zemský povrch. Používá se v souvislosti s určením místa výskytu nějaké mimořádné události, například zemětřesení, výbuchu jaderné bomby či meteoroidu v atmosféře.Hypocentrum je tedy jiný název pro ohnisko zemětřesení v hloubce, zatímco pojmem epicentrum se označuje místo, ležící na zemském povrchu nad ním.Epicentrum je svislý průmět hypocentra na povrch Země. (70-300 km) a hluboká (300-700 km). Mělká zemětřesení představují 85 % celkové uvolněné energie a zahrnují ty nejničivější otřesy.

Kde se nachází hypocentrum zemětřesení : Místo vzniku zemětřesení se nazývá ohnisko neboli hypocentrum. Oblast na zemském povrchu ležící kolmo nad ohniskem je epicentrum. Zde dochází k nejničivějším účinkům zemětřesení. Všechna zemětřesení mají svá hypocentra maximálně v hloubkách 700 km pod povrchem Země.

Co je to magnitudo

Magnitudo (lat. „velikost“; značeno písmenem M) je v seismologii jednotka velikosti zemětřesení, která nepatří mezi jednotky SI. Magnitudo se určuje např. ze seismometricky zjišťovaných maximálních výchylek pohybu půdy při zemětřesení.

Jaké jsou typy zemětřesení : Zemětřesení se dělí podle svého původu na řítivá (tvoří asi 3 % všech zemětřesení a vznikají propadnutím stropů podzemních dutin), sopečná (tvoří asi 7 % všech zemětřesení, jejich vznik souvisí se sopečnou činností) a tektonická (tvoří asi 90 % všech zemětřesení, jejich vznik souvisí s pohybem litosférických desek).

Ohnisko může mít více významů: hypocentrum (ohnisko) zemětřesení – místo pod povrchem Země, ve kterém došlo ke vzniku zemětřesení ohnisko požáru – místo, v němž došlo ke vzniku požáru. ohnisko (geometrie) – význačný bod paraboly, hyperboly nebo elipsy.

"Tsunami jsou dlouhé vlny katastrofického rázu, vznikající hlavně tektonickými pohyby na dně moří" (cit. KUKAL, Z., 1983, 108). Představují hazardy pro všechny přímořské oblasti světa, ale převážná většina z nich vzniká ve vodách Tichého oceánu.

Jak se jmenuje věda o zemětřesení

Studiu zemětřesení se věnuje geofyzika konkrétně její součást seismologie. Místo vzniku zemětřesení se nazývá ohnisko neboli hypocentrum, jeho kolmý průmět na zemském povrchu se nazývá epicentrum.Seznam zemětřesení v Česku

Datum Oblast Síla (magnitudo)
24. srpna 2018 Nový Kostel, Karlovarský kraj 3,3 až 3,7
20. prosince 2020 Luby, Karlovarský kraj 2,7
29. prosince 2020 celé Česko (epicentrum Petrinja, Chorvatsko) 6,4
5. srpna 2021 Chebsko, Sokolovsko (epicentrum v okolí Milhostova) 2,86

Účinky zemětřesení dle Richterovy stupnice

Stupeň zemětřesení Popisek Richterovo magnitudo
4. Slabé 4,0 až 4,9
5. Střední 5,0 až 5,9
6. Silné 6,0 až 6,9
7. Velké 7,0 až 7,9


Seismologie (z řeckého σεισμός seismos zemětřesení + λόγος logos slovo, řád, nauka) je obor geofyziky, který se věnuje studiu zemětřesení a procesů spojených se šířením seismických vln Zemí či jinými objekty (např. Měsícem v rámci programu Apollo).

Jak dělíme zemětřesení : Zemětřesení můžeme klasifikovat z několika hledisek. Kromě hodnocení intenzity a velikosti můžeme otřesy dělit podle původu vzniku a hloubky ohniska. Podle vzniku dělíme zemětřesení na řítivá, vulkanická a tektonická (BRÁZDIL, R., et al, 1988, 138). Řítivá zemětřesení vznikají řícením stropů různých podzemních dutin.

Jaké bylo nejsilnější zemětřesení v ČR : Nejsilnější otřes z tehdejší série byl 21. prosince 1985 s magnitudem 4,6. Tehdy praskaly zdi domů, řítily se chatrnější komíny, tvořily se škvíry mezi panely, padala omítka,“ uvádí Jan Šílený z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Co je základní objektiv

základní objektivy, tedy zoomy s rozsahem cca 28 mm až 100 mm (přepočítáno na kinofilm). Tento rozsah ohniskových vzdáleností je považován za základní, protože vystačí na pořízení asi 90 % všech běžných záběrů. Objektivů v této kategorii je na výběr poměrně mnoho.

Čočky, které mění svazek rovnoběžných paprsků na sbíhavé paprsky, nazýváme spojky. Čočky, které mění svazek rovnoběžných paprsků na rozbíhavé paprsky, nazýváme rozptylky. Typ čočky poznáme taky podle tvaru, spojka je uprostřed nejsilnější, rozptylka nejtenčí.1: Oblast Indonésie zničená tsunami 2004 (zdroj: http://www.tsunami2004.net). V čase 00:58:53 UTC (07:58:53 místního času) dne 26. prosince 2004 vzniklo v oblasti asi 160 km západně od ostrova Sumatra gigantické zemětřesení, jehož síla překročila 9,0 Richterovy stupnice.

Kolik lidí zemřelo při tsunami : Přesně patnáct let uplynulo od chvíle, kdy jihovýchodní Asii zasáhlo jedno z nejsilnějších zemětřesení v historii lidstva. Mělo sílu více než devíti stupňů, epicentrum bylo třicet kilometrů pod mořským dnem a vyvolalo tsunami, která zabila více než 230 tisíc lidí na pobřeží Indického oceánu.