Antwort Co je to elektrofilní částice? Weitere Antworten – Co je to elektrofilní reakce

Co je to elektrofilní částice?
Elektrofilní adice je typ adiční reakce, která je typická pro nenasycené uhlovodíky (alkeny a alkyny) a dochází při ní k rozpadu π-vazby mezi dvěma uhlíky na dvě σ-vazby. Reakce je iniciována elektrofilní částicí X+, která rozštěpí π-vazbu a vytvoří kovalentní vazbu s nenasycenou vazbou C=C bohatou na elektrony.elektrofilní (AE) – činidlem je elektrofil – částice vyhledávající zvýšenou elektronovou hustotu (zpravidla má kladný náboj); nukleofilní (AN) – činidlem je nukleofil – částice vyhledávající sníženou elektronovou hustotu (zpravidla má záporný náboj);Adice nebo adiční reakce (latinsky addere, česky přidat) je jednou z typických reakcí v organické chemii. Při této reakci jsou alespoň dvě molekuly spojeny a dochází přitom k zániku násobných vazeb (π – pí vazeb) nebo otevření cyklické molekuly za vzniku jednoduchých vazeb (σ – sigma vazby).

Jaké jsou typy chemických reakcí : Chemické reakce lze klasifikovat podle různých kritérií, včetně fyzikálního stavu substrátů a produktů nebo energetického účinku. Nejčastěji se však dělí podle typu a počtu složek, které se na nich podílejí a podle toho rozlišujeme reakce syntézní, rozkladné a vytěsňovací.

Co je elektrofilní substituce

Elektrofilní substituce jsou skupinou chemických reakcí, při kterých elektrofil nahrazuje jinou funkční skupinu v molekule; touto skupinou je většinou, ne však vždy, atom vodíku.

Jak poznat elektrofil a nukleofil : Nukleofilní reakce spojuje dva reakční partnery kovalentní vazbou. Charakteristické pro nukleofily je, že samy o sobě poskytují oba elektrony potřebné pro vazbu, zatímco elektrofil pouze přispívá svou schopností stabilizovat elektronový pár.

Nukleofilní reakce spojuje dva reakční partnery kovalentní vazbou. Charakteristické pro nukleofily je, že samy o sobě poskytují oba elektrony potřebné pro vazbu, zatímco elektrofil pouze přispívá svou schopností stabilizovat elektronový pár.

Oxidační činidlo je látka, která přijímá elektrony od jiné látky, oxiduje ji a sama sebe redukuje. Mezi nejsilnější oxidační činidla patří prvky z pravé horní části periodické tabulky (například: fluor, kyslík, chlor) a některé sloučeniny (anorg. kyseliny, manganistany, peroxidy) a některé druhy molekul prvků (ozon).

Co to je eliminace

Eliminace (vyloučení) může označovat: eliminace (boj) – odstranění protivníka. eliminace (chemie) – chemická reakce, při které vzniká násobná vazba, za současného uvolnění nízkomolekulárního produktu. eliminace (matematika) – specifická matematická operace, například Gaussova eliminace.Reaktant je látka nebo látky, které vstupují do chemické reakce a mění se na produkt nebo produkty. Během reakce se reaktanty spotřebovávají. Reaktantem mohou být prvky nebo chemické sloučeniny. V biochemii, zejména v souvislosti s enzymatickými reakcemi, se reaktanty běžně nazývají substráty.Chemická vazba

  • 2.1 Kovová vazba.
  • 2.2 Kovalentní vazba.
  • 2.3 Iontová vazba.


Chemické reakce můžeme rozdělit dle různých kritérií, jako jsou například vnější změny, skupenství reaktantů, tepelné zabarvení (změna tepla v průběhu reakce) či typy přenášených částic.

Co je to elektrofilní : Elektrofil (řecky jantar (ήλεκτρον) – česky elektron, řecky philos – česky přítel) je chemická látka, která při chemické reakci přijímá elektronový pár poskytnutý nukleofilem, čímž vzniká chemická vazba. Všechny molekuly nebo ionty s nedostatkem elektronů mohou reagovat jako elektrofily.

Co je to pí komplex : Elektrofilní substituce je zahájena adicí elektrofilní částice na aromatický uhlovodík, kdy elektrofil je zachycen π-elektronovým oblakem aromatického systému (aromatický systém vykazuje zvýšenou elektronovou hustotu). Vzniká útvar označovaný jako π–komplex.

Co je to nukleofil

Nukleofil (řecky nucleos – česky jádro, řecky philos – česky přítel) je chemická látka, která při chemické reakci poskytuje elektronový pár elektrofilu, čímž mezi nimi vzniká chemická vazba. Protože nukleofil poskytuje elektrony, je z definice Lewisovou zásadou.

Nukleofilní doslova znamená „jádro milující''. Vzhledem k tomu, že jádro má kladný náboj, budeme očekávat, že nukleofil bude záporně nabitý, neboť náboje opačného znaménka se přitahují. Takže nukleofil může být buť aniont, jenž by byl přitahován kladným nábojem jádra, nebo může mít záporný parciální náboj.

  1. oxidační činidlo – je taková látka, která má schopnost přijímat elektrony (redukovat se), jiné látky oxiduje.
  2. redukční činidlo – látka, která může elektrony poskytovat (oxidovat se), jiné látky redukuje.

Jak zjistím oxidační čísla : Oxidační číslo píšeme římskou číslicí, znaménko „plus/mínus“ píšeme před číslici (např. +II; –IV), kladné oxidační stavy se někdy píšou i bez znaménka plus. Arabské číslice používáme pro vyjádření náboje jednoatomových nebo víceatomových iontů.