Antwort Co je to elektrický výboj? Weitere Antworten – Co to je Doutnavý výboj

Co je to elektrický výboj?
Doutnavý výboj je samostatný elektrický výboj za sníženého tlaku (fyzikální jev). Často je využíván ve výbojkách a zářivkách.Jiskrový výboj je krátkodobý intenzivní samostatný výboj, který je doprovázen jiskrou. Vzniká za atmosférického tlaku mezi dvěma vodiči o vysokém napětí. V přírodě se vyskytuje jako blesk, v lidském světě ho vytváří například Van de Graaffův generátor či induktor.Obloukový výboj vzniká mezi uhlíkovými nebo kovovými elektrodami připojenými ke zdroji napětí většímu než 50 V. Elektrody je nutné při nižším napětí vzájemným dotykem rozžhavit.

Co je to Výbojová trubice : Výbojová trubice je jedním z nejdůležitějších experimentálních zařízení z počátku 20. století. Pomocí ní byl objeven elektron a rentgenové záření. Na jejím principu fungují běžné zářivky, neonová světla, doutnavky a obrazovky.

Co jsou výboje

Elektrický výboj (EV) je jev vznikající při průchodu elektrického proudu plynem. Podmínkou vzniku výboje je: existence volných nosičů náboje (elektronů a iontů) a. elektrická energie dodávaná do plynu.

Jak funguje výboj : Při výboji jsou v trubici přítomny jak elektrony a ionty tak neutrální atomy. Napětí mezi elektrodami nabité částice urychluje a kladné ionty se tak pohybují směrem ke katodě a záporné elektrony směrem k anodě. Elektrony nemají takovou hmotnost jako ionty, a tak jsou elektrickým polem urychleny více.

Fyzikální podstatou doutnavky je přenos elektrického náboje plynem. Plyn se vliven různých záření ionizuje a vzniklý ion a elektron se mohou působením elektrického pole pohybovat mezi anodou a katodou. Oblast OA voltampérové charakteristiky se nazývá oblastí nesamostatného výboje. Velikost proudu je v řádu mikroampér.

Nosiči nábojů v plynu jsou kladné ionty, záporné ionty a elektrony, které vznikají při ději zvaném ionizace plynu. Tento způsob vedení elektřiny v plynech vysvětlil Joseph John Thomson a jeho žáci, zejména Ernst Rutherford.

Kolik je v blesku voltu

Průměrný blesk nese proud 30 kA a má potenciálový rozdíl asi 100 MV až 1 GV (miliarda voltů). Přemístí se jím náboj asi 15 C.Z blesků mezi mrakem a zemí tvoří 90 až 95 procent blesky, které vycházejí z dolní záporné hrany mraku a míří směrem k zemi. Někdy je nazýváme blesky se zápornou polaritou. V pěti až deseti procentech vznikne blesk s kladnou polaritou. Z horní vrstvy mraku vychází kladný předvýboj a ze země záporný předvýboj.Spotřeba doutnavky v napájecí síti 230 V se sériovým odporem 100 kΩ je 0,4 W (0,1 W doutnavka + 0,3 W předřadný odpor). Celková denní spotřeba jedné doutnavky tedy představuje přibližně 9,6 Wh, což ročně činí kolem 3,5 kWh.

U vypínače s ORIENTAČNÍ doutnavkou je doutnavka připojená paralelně ke spínaným kontaktům. Na jednom kontaktu bývá fáze, na druhém nulák – přes vinutí cívky relé nebo stykače, příp. žárovku a pod. Svítí jen při rozpojeném tlačítku, sepnuté tlačítko (vypínač) ji zkratuje, přemostí.

Co je elektrický proud : Elektrický proud je uspořádaný pohyb nosičů elektrického náboje prošlého za jednotku času daným průřezem elektrického vodiče. Proud v elektrických rozvodech může být stejnosměrný (značí se ss, DC – direct current, symbol =)

Co nejlépe vede elektrický proud : Nejlépe vede elektrický proud stříbro (dělají se z něho kontakty) a měď, která je v praxi nejpoužívanějším vodičem. Odpor vodičů závisí také na teplotě. Například rozžhavené vlákno žárovky má mnohem větší odpor než vlákno studené.

Jaká je rychlost blesku

Světlo blesku se šíří rychlostí 300.000 km/s, zvuk hromu rychlostí jen 340 m/s. Blesk uvidíme prakticky okamžitě, zvuk hromu až mnohem později. Je-li bouře ve vzdálenosti 1 km, uslyšíme hrom až přibližně za 3 sekundy po spatření blesku.

Kulový blesk je vzácný přírodní atmosférický elektrický fenomén (tzv. elektrometeor), který dosud není dostatečně prozkoumán a vysvětlen. Je popisován jako zářivý sférický objekt od velikosti hrášku do průměru několika metrů. Je obvykle spojován s bouřkami, ale jev trvá déle než blesk trvající zlomek sekundy.Výboj atmosférické elektřiny cestuje rychlostí cca 60 tisíc m/s (216 tisíc km/h) s rozptylem až 500 MJ energie a nábojem 1 – 5 coulombů. Proud se pohybuje kolem 40 kA, může ale dosáhnout hodnot násobně vyšších. Napětí se odvíjí od délky blesku a dosahuje až miliardy voltů (od sto megavoltů po jeden gigavolt).

Jak funguje doutnavka : Fyzikální podstatou doutnavky je přenos elektrického náboje plynem. Plyn se vliven různých záření ionizuje a vzniklý ion a elektron se mohou působením elektrického pole pohybovat mezi anodou a katodou. Oblast OA voltampérové charakteristiky se nazývá oblastí nesamostatného výboje. Velikost proudu je v řádu mikroampér.