Antwort Co je to Bonky CZ? Weitere Antworten – Co je firma Rivalenti

Co je to Bonky CZ?
Internetový obchod Rivalenti, který u nás funguje od roku 2020, je další černou vránou z řady podvodných e-shopů. Jedná se o platformu, na které své zboží prodávají obchodníci z celého světa, nejčastěji však z Asie.Na základě mnoha negativních recenzí uživatelů nebo varování ČOI nákup na eshopu Balando.cz NEDOPORUČUJEME. Pokud jste již na Balando.cz nakoupili, kontaktujte Českou Obchodní Inspekci. Nespolehlivý prodejce tvrdí že zboží má skladem čekáte na zboží víc já měsíc a ještě přijde špatná velikost.Vrácení peněz může být trochu problém. Pokud jste ale platili při nákupu platební kartou, určitě se vyplatí využít zpětnou platbu (tzv. chargeback), kdy za určitých podmínek můžete získat peníze zpět. dTest doporučuje, aby spotřebitel co nejdříve kontaktoval svou banku s žádostí o provedení zpětné platby.

Kdo je Rivalenti recenze : Zboží z Rivalenti.cz nikdy nedorazilo – a to ani více jak po roce. Na požadavek reklamace jen přijde automatický zpráva, že byla ze strany prodejce zamítnuta. Nikdo zde nekupujte, jinak přijdete o peníze!

Kdo kontroluje eshopy

Česká obchodní inspekce vykonává ve vymezeném rozsahu dozor v souladu se zákony: č. 64/1986 Sb., o České obchodní inspekci, č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky, č.

Odkud je Balando : Rozhodně patří na seznam podvodných e-shopů. Balando se představuje jako virtuální galerie s ohromným sortimentem a unikátními produkty. Všechno zboží ale pochází od zahraničních prodejců, a to převážně z Číny. Prakticky se tak jedná pouze o zprostředkovatele obchodu, který však odmítá veškerou zodpovědnost.

Kontaktujte banku

Ve všech předchozích případech platí, že pokud vznikne situace, kdy prodejce spotřebiteli má peníze vrátit – ať už za zboží nedoručené, vrácené, či reklamované -, ale nevrací, je nutné kontaktovat nejprve prodejce s tím, že je v prodlení, a žádat řešení situace, potažmo vrácení peněz.

Prvotně je nutné kontaktovat prodávajícího, z jakého důvodu je dodání opožděno. V případě, že prodávající nereaguje, je možné se obrátit na institut mimosoudního řešení spotřebitelských sporů či na dozorové orgány.

Jak dostat penize z Rivalenti

Vrácení peněz může být trochu problém. Pokud jste ale platili při nákupu platební kartou, určitě se vyplatí využít zpětnou platbu (tzv. chargeback), kdy za určitých podmínek můžete získat peníze zpět. dTest doporučuje, aby spotřebitel co nejdříve kontaktoval svou banku s žádostí o provedení zpětné platby.Úprava nebo smazání vlastní recenze

  1. Spusťte na počítači Mapy Google.
  2. Vlevo nahoře klikněte na nabídku .
  3. Klikněte na položku Vaše příspěvky.
  4. Vedle recenze, kterou chcete upravit nebo smazat, klikněte na ikonu dalších možností .
  5. Vyberte možnost Upravit recenzi nebo Smazat recenzi a postupujte podle pokynů na obrazovce.

Kontrolovat může například označení výrobků, správné účtování ceny, dodržování hygienických podmínek, bezpečnost výrobku před vpuštěním na trh v ČR, ale třeba i to, zda nedochází k diskriminaci spotřebitele.

Česká obchodní inspekce kontroluje fyzické a právnické osoby, které nabízejí, prodávají, dodávají nebo uvádějí na trh výrobky, nabízejí nebo poskytují služby nebo vyvíjejí jinou činnost podle zákona o ČOI nebo podle zvláštního právního předpisu, pokud to tento zákon nebo zvláštní právní předpis stanoví.

Co je obchod Balando : Balando se představuje jako virtuální galerie s ohromným sortimentem a unikátními produkty. Všechno zboží ale pochází od zahraničních prodejců, a to převážně z Číny. Prakticky se tak jedná pouze o zprostředkovatele obchodu, který však odmítá veškerou zodpovědnost.

Jak ověřit internetový obchod : Za prvé zavítej na stránky České obchodní inspekce, kde najdeš seznam rizikových e-shopů. Za druhé navštiv web Asociace pro elektronickou komerci (APEK), která e-shopům uděluje certifikát. Pokud jej obchod vlastní, tak máš jistotu, že jde o věrohodného prodejce.

Kdy má zákazník nárok na vrácení peněz

Obchodník nemá právo zboží odmítnout v případě, že ho zákazník neodešle v původním obalu. Vrácené zboží ale nesmí být poškozené ani opotřebené. Obchodník má povinnost vrátit všechny peníze za zboží, a to včetně peněz za dopravu zboží k zákazníkovi, a to do 14 dnů od doby, kdy od kupní smlouvy odstoupil.

Zboží zakoupené na kamenné prodejně lze vrátit do 365 dnů ode dne zakoupení na kterékoliv prodejně na území České republiky. Aby bylo možné vrátit zboží, musí být s výrobkem předložen i originální doklad o nákupu (např. účtenka, faktura ).Kontaktujte banku

Ve všech předchozích případech platí, že pokud vznikne situace, kdy prodejce spotřebiteli má peníze vrátit – ať už za zboží nedoručené, vrácené, či reklamované -, ale nevrací, je nutné kontaktovat nejprve prodejce s tím, že je v prodlení, a žádat řešení situace, potažmo vrácení peněz.

Co dělat když narazíte na podvodný eshop : Prvotně je nutné kontaktovat prodávajícího, z jakého důvodu je dodání opožděno. V případě, že prodávající nereaguje, je možné se obrátit na institut mimosoudního řešení spotřebitelských sporů či na dozorové orgány. Za určitých okolností bude nutné kontaktovat orgány činné v trestním řízení.