Antwort Co je to Bobek? Weitere Antworten – Co je to bedrník

Co je to Bobek?
Bedrník obecný (Pimpinella saxifraga) je vytrvalá rostlina dorůstající výšky až 60 cm. Má lysou nebo mírně pýřitou lodyhu, oblou, jemně rýhovanou, plnou, málo větvenou a nahoře bezlistou. Kořen je vřetenovitý a rozvětvený, má světle hnědou barvu. Vyznačuje se nepříjemným "kozlím" zápachem.Pimpinella anisum, je jednoletá bylina dorůstající výšky až 60 cm. Celá rostlina má zajímavou, silnou aromatickou vůni. Květenství je bílé, průměrně 3 mm velké, rozvrstvené do tvaru okolíku. Plodem anýzu je tvrdka, nazývaná také anýzové koření.Anýz je jednoletá bylina dorůstající do výšky asi 60 centimetrů. Má žlutobílé květy v chomáčcích s malými plody, které se dělí na dvě šedozelená semena. Sušené plody se používají jako koření.

Jaký je rozdíl mezi anýzem a badyánem : Zatímco anýz je jednoletá bylina, kterou lze pěstovat i u nás, badyán je strom rostoucí v subtropických a tropických oblastech. Semena anýzu jsou tak trochu podobná kmínu, badyán vytváří daleko větší zajímavé souplodí, které má formu krásné hvězdy.

Jak chutná anýz

Jeho chuť je sladce kořeněná, lidem nejčastěji připomíná lékořici či hašlerky s příchutí fenyklu. Může být použit celý nebo mletý. Skvěle dochutí pikantní i sladká jídla, může se použít do chleba, pečiva, koláčů, keksů, cukroví, hruškových či jablečných kompotů.

Jak vypada badyan : Badyán vypadá jako hnědavé hvězdičky. Proto se mu také ve starých kuchařkách říká hvězdičkové koření. Jsou to plody badyáníku pravého, který v jihovýchodní Asii tvoří celé lesy a sklízí se až třikrát ročně. Voní podobně jako anýz, ale jeho vůně je silnější a těžší, chutná pálivě.

Anýz je jednoletá bylina dorůstající do výšky asi 60 centimetrů. Má žlutobílé květy v chomáčcích s malými plody, které se dělí na dvě šedozelená semena. Sušené plody se používají jako koření.

Badyán vypadá jako hnědavé hvězdičky. Proto se mu také ve starých kuchařkách říká hvězdičkové koření. Jsou to plody badyáníku pravého, který v jihovýchodní Asii tvoří celé lesy a sklízí se až třikrát ročně. Voní podobně jako anýz, ale jeho vůně je silnější a těžší, chutná pálivě.

Na co je dobrý anýz

Anýz účinkuje proti plynatosti, podporuje trávení a posiluje žaludek. Ze střev odstraňuje škodlivé hnilobné a kvasné procesy. Pomáhá při vykašlávání a usnadňuje zkapalňování průduškových hlenů. Doporučuje se lidem s astmatem a nemocemi průdušek – zejména těm, kteří chtějí přestat kouřit.Anýz – jeho léčivé účinky

  • Příznivě působí na trávení, ulevuje od bolestí a křečí a uklidňuje žaludek.
  • Detoxikuje a dezinfikuje játra.
  • Ulevuje dýchacím problémům obzvlášť při zvýšené námaze, pročistí dýchací cesty.
  • Působí jako přírodní afrodiziakum. Takto jej využívali již ve starověkém Římě.

Badyán a jeho účinky: při kolikách, při svalových křečích a revmatismu (čaj) celkově posiluje organismus, ulevuje při chorobách z nachlazení i potížích s trávením. pomáhá proti virové i bakteriální nákaze (tinktura)

Jeho vůně je podobná anýzu, chuť má kořeněnou a nasládlou.

Jak chutná badyán : Chuť a vůně

Vůně i chuť jsou nepatrně sladké a výrazně lékořicové. Chuť je velmi podobná anýzu.

Jak připravit čaj z anýzu : Jak připravit anýzový čaj:

Jednu vrchovatou lžičku sušených plodů zalijeme 200 ml vroucí vody a necháme 10-15 min louhovat. Nálev si můžeme dopřát až 3x denně.

Jak voní anýz

Vůně anýzu je bohatá na anethol, připomínající lékořici. Patří do stejné skupiny vůní jako estragon a fenykl. Anetol je aromatická sloučenina, způsobující charakteristickou "lékořicovou" chuť a vůni anýzu, fenyklu, badyánu a anýzové myrty.

Použití badyánu v kuchyni

i badyán používá hlavně ke kořenění moučníků a sladkých jídel. Čínská a vietnamská kuchyně však kombinuje tyto koření s ostrými a vytvářejí velice aromatické směsi. Typickým příkladem je koření pěti vůní, které se skládá z badyánu, fenyklu, hřebíčku, skořice a sečuánského pepře.Kromě toho se při žvýkání silice dostanou také do našeho trávicího traktu, kde pomohou s plynatostí nebo křečemi. Hřebíček je rozhodně první pomoc, na kterou bychom měli myslet při vznikajících potížích se zuby. Kromě léčivé moci má totiž schopnost zmírňovat bolest.

Jak chutná hřebíček : Hřebíček patří mezi jedno z nejstarších koření vůbec – poprvé je zmiňován v indických a čínských spisech. Jeho vůně je silně aromatická, příjemná a teplá, s náznakem pepře a kafru, chuť ovocná, ale zároveň palčivě ostrá, pálivá a hořká a v ústech zanechává pocit znecitlivění.