Antwort Co je to bakelit? Weitere Antworten – Co se vyrábí z bakelitu

Co je to bakelit?
Chemický název bakelitu je fenolový plast. Má vysokou mechanickou pevnost, dobrou izolaci, tepelnou odolnost a odolnost proti korozi. Proto se běžně používá při výrobě elektrických materiálů. Přepínače, držáky lamp, sluchátka, telefonní pouzdra, pouzdra na nástroje atd.Základem je fenol a formaldehyd. Tyto dvě sloučeniny se zahřívají v destilační soustavě a vzniká bakelit typa A,který je polotekutý. Ten se potom zahřívá pod mírným tlakem a vzniká bakelit typu B/fenolformaldehydová pryskyřice/,která je jako výchozí surovina pro lisování.Washington – Přestože zlatá éra bakelitu už patří minulosti, s výrobky z tohoto plastu se lze setkat i dnes. První plně syntetická umělá hmota získala název po svém vynálezci, belgickém chemikovi Leovi Hendrikovi Baekelandovi. Ten svůj objev poprvé představil světu 6. února 1909.

Na co se používá bakelit : Používal se na kulečníkové koule (místo rohoviny), vložky do límečků, pravítka, ping-pongové míčky, k výrobě ozdobných předmětů a hlavně filmů. Filmový průmysl byl na jedné straně jeho největším odběratelem, na druhé straně však filmoví promítači a archiváři jeho největšími nepříteli.

Kdo vymyslel bakelit

Leo BaekelandBakelit / Vynálezce

Bakelit je fenol-formaldehydový polykondenzát (pryskyřice), který v roce 1907 připravil belgický chemik Leo Hendrik Baekeland jako vůbec první průmyslově vyráběnou umělou hmotu. Do praxe tak dovedl výzkum německého chemika Hermanna Staudingera, který položil teoretické základy makromolekulární chemie.

Jak vznikl bakelit : Baekeland brzy zjistil, že fenolová pryskyřice, kterou používal, může mít daleko širší použití, pokud bude používaná jako přísada. Tak vznikla – reakcí mezi fenolem a formaldehydem – první umělá pryskyřice, bakelit. Baekeland si tuto umělou hmotu nechal v roce 1909 patentovat a hned za rok zakládá Bakelite Corporation.

V roce 1909 připravil americký chemik narozený v Belgii, L. Baekeland, první čistě syntetický plast, bakelit (fenolformaldehodová pryskyřice). Jiný plast, ebonit, byl připraven už roku 1839 jako silně vulkanizovaný a plněný kaučuk.

Prvním plastem vůbec byl parkesin čili umělá slonovina, chemicky nitrát celulózy, který vynalezl Angličan Alexander Parkes v roce 1855. Prvním plně syntetickým plastem byl bakelit – reaktoplast vznikající polykondenzací fenolu a formaldehydu (1909).

Jak se dělá plast

Plasty se vyrábějí třemi procesy: polymerací, polykondenzací a plyadicí. Při zpracování plastů rozlišujeme mezi velkoprůmyslovou výrobou polotovarů nebo hotových dílů (desky, trubky, nádoby), a zpracováním polotovaru řemeslníky a v průmyslu (svařování, tvarování).Prvním plastem vůbec byl parkesin čili umělá slonovina, chemicky nitrát celulózy, který vynalezl Angličan Alexander Parkes v roce 1855. Prvním plně syntetickým plastem byl bakelit – reaktoplast vznikající polykondenzací fenolu a formaldehydu (1909).Plasty se skládají z dlouhých řetězců navzájem spojených molekul. Většina plastů je složena z polymerů uhlíku v kombinaci s kyslíkem, dusíkem, chlorem nebo sírou v řetězci. Jednou skupinou jsou polymery tvárné teplem, nebo-li termoplasty a mají spoustu dalších zajímavých vlastností.

Plasty jsou organické makromolekulární látky vytvořené chemickou reakcí. Skládají se zejména z prvků uhlík (C), vodík (H), kyslík (O), dusík (N), chlor (Cl), síra (S) a křemík (Si). Plasty se vyrábějí třemi procesy: polymerací, polykondenzací a plyadicí.