Antwort Co je to Artézský pramen? Weitere Antworten – Co to jsou artézské studny

Co je to Artézský pramen?
Artéská voda je podzemní voda, která bývá zpravidla uložena ve velkých hloubkách. Velmi zjednodušeně si to můžete představit tak, že v podzemí, v hloubkách od přibližně 50 metrů, ale může to být i několik stovek metrů, se v určitých oblastech nachází obrovské podzemní kapsy, které jsou naplněny vodou.Artéská voda je podzemní voda v napjaté zvodni, která má výtlačnou výšku hladiny nad úrovní povrchu terénu. Zvodeň v tomto případě má pozitivní piezometrickou výškou hladiny podzemní vody.na tzv. artéský strop. Jestliže onu nepropustnou vrstvu navrtáme, voda působením přirozeného vztlaku vytryskne nebo vystoupí až na tzv. piezometrické nivó, výtlačnou úroveň, kde se tlaky v celé zvodněné vrstvě vyrovnají.

Jak vypadá Artézská studna : „Artéská struktura je vlastně výplní jakéhosi kaňonu, který byl hluboký několik stovek metrů. Kdybyste si představili, že stojíte v oblasti vinohradského sídliště a dívali se na Brno, tak ten kaňon by byl zahloubený s osou někde kolem Lužánek a měl by hloubku několika set metrů.

Jak vzniká Artézská voda

Artéská voda je příkladem průlinové podzemní vody s napjatou hladinou, které je pod tak velkým tlakem, který v případě narušení krycího stropu – artéský strop – způsobuje výstřik vody na zemský povrch. Geomorfologické struktury, ve kterých se artéská voda vyskytuje, se označují jako artéské pánve (obr. 11.3).

Jak vznika Artezska voda : Nadložní, nepropustná vrstva hornin a spodní nepropustná vrstva stlačí a uzavře vodou nasycenou vrstvu. Vznikne přetlak a napjatá hladina podzemní vody. Jestliže dojde k navrtání horní nepropustné vrstvy voda pod tlakem vyvěrá na zemský povrch, vzniká artéská studna.

Podzemní voda ve formě vlastní studny má z hlediska chlazení velkou výhodu, protože její voda má po celý rok stálou teplotu (7 až 12 °C). To znamená, že ve srovnání s jinými zdroji chlazení lze pasivní chlazení efektivně využívat i při relativně vysokých výkonech.

Při vrtání do skály by měl vrt zasahovat nejméně 20 m pod hladinu podzemní vody. Klasické studny se navrhují 3,5 až 4 m pod hladinu podzemní vody. Podle normy ČSN 75 5115 – studny individuálního zásobování vodou, mají mít na dně vrstvu filtračního kameniva a nad ním při průměrném stavu hladiny nejméně 2 m vody.

Kde jsou artéské studny

Nachází se ve státech Queensland, Severní teritorium, Nový Jižní Wales a Jižní Austrálie. Představuje rozsáhlé zásoby podzemní artéské sladké vody různé kvality. Pánev dosahuje hloubky až 3 000 m, uvažuje se, že se zde nachází okolo 64 900 krychlových kilometrů podzemní vody.Cena za metr kopané studny se přitom aktuálně pohybuje v rozmezí od 5–8 000,-, ve výsledku tak jen za její hloubení zaplatíte 40 – 75 000,-. Dalších zhruba 15 000,- padne na hydrogeologický posudek, projektovou dokumentaci a povolení.Zpravidla by se studna měla čistit zhruba jednou za 5 let. Čištění vrtů se pohybuje okolo 7000 korun za vrt.

Při vrtání do skály by měl vrt zasahovat nejméně 20 m pod hladinu podzemní vody. Klasické studny se navrhují 3,5 až 4 m pod hladinu podzemní vody. Podle normy ČSN 75 5115 – studny individuálního zásobování vodou, mají mít na dně vrstvu filtračního kameniva a nad ním při průměrném stavu hladiny nejméně 2 m vody.

Jak dlouho trva povoleni studny : Zajištění povolení trvá zpravidla devět a více měsíců a jsou potřeba níže uvedené doklady a dokumentace: Snímek katastrální mapy dotčeného pozemku, včetně zakreslení místa odběru podzemní vody s dodržením odstupových vzdáleností od možných zdrojů znečištění.

Jak dlouho trvá vyřízení studny : Projekt a povolení: cca 3 měsíce

Ke stavbě studny je běžně nutné mít k dispozici stavební povolení, hydrologický posudek a projektovou dokumentaci. Až s tímto lze následně podat žádost ke stavbě studny a čerpání vody z ní na spádový vodoprávní úřad a doufat, že bude vyřízena co nejdříve.

Kolik stojí cisteni vrtu

Zpravidla by se studna měla čistit zhruba jednou za 5 let. Čištění vrtů se pohybuje okolo 7000 korun za vrt. Čištění vrtaných studní není ovlivněno tolika faktory jako čištění kopaných studní a proto je cena poměrně jednotná.

Ke stavbě studny potřebujete:

  1. Stavební povolení pro stavbu studny (územní rozhodnutí) – vydává stavební úřad.
  2. Povolení stavby vodního díla (stavby studny), jeho součástí je hydrogeologický posudek – vydává vodoprávní úřad.
  3. Povolení k nakládání s vodami neboli povolení k odběru podzemní vody – vydává vodoprávní úřad.

Vrtané studny jsou ve většině případů hluboké do 30m, ale pokud hydrogeolog navrhne studnu hlubší, nebo se při provádění průzkumného vrtu zastihne vydatný přítok hlouběji než výše zmíněná hranice 30 m, je potřeba speciální oprávnění od příslušného Báňského úřadu pro vrtání hornickým způsobem.

Kolik stojí povoleni studny : Stavební povolení – dle typu povolení je jeho cena buď 300, nebo 600 Kč Hloubení studny – odvíjí se od ceny za metr, která se pohybuje mezi 1 700–3000 Kč Hydrochemické práce – dle typu rozboru studniční vody je cena mezi 1 500–6 500 Kč