Antwort Co je Supercapacitor? Weitere Antworten – Co to je Superkapacitor

Co je Supercapacitor?
Superkapacitor, známý také jako ultrakapacitor či superkondenzátor (ve všech případech jde o synonyma, v českém odborném prostředí nejvíce zdomácněl pojem „superkapacitor“), je fakticky kondenzátor, který se od běžného kondenzátoru odlišuje svou velmi vysokou elektrickou kapacitou.Superkondenzátory jsou kondenzátory s velmi vysokou kapacitou. Dokáží rychle pojmout poměrně velké množství náboje, a poté ho zase rychle uvolnit. Proto jsou ideálními zásobníky energie např. pro rekuperaci brzdné energie elektromobilu.Kondenzátor je pasivní elektrotechnická součástka, která má schopnost dočasně akumulovat elektrický náboj (resp. energii elektrického pole). Kondenzátor je tvořen dvěma elektrodama a mezi nima je izolační vrstva zvaná dielektrikum.

Jak se značí kondenzátor : Velmi důležitou vlastností je maximální provozní napětí, které se udává ve V (voltech). Při překročení maximálního napětí hrozí zničení (proražení) kondenzátoru. Ve schématech se kondenzátory označují písmenem C a číslem, určujícím jejich pořadí (např. C1).

Jak funguje kondenzátor

Kondenzátor shromažďuje energii (napětí) průchodem proudu skrz elektrický obvod. Obě desky drží stejný náboj a jak se na kladné desce náboj zvyšuje, stejný náboj odtéká ze záporné desky. Při vypnutí obvodu si kondenzátor zachová nashromážděnou energii, i když obvykle dochází k mírnému vybíjení.

Jak použít kondenzátor : Připojíme-li kondenzátor s kapacitou ‍ ke zdroji napětí ‍ , pomalu se na každé destičce nahromadí náboj ‍ . Po odpojení zdroje tento náboj může setrvat na destičkách teoreticky nekonečně dlouhou dobu, dokud kondenzátor nezapojíme do elektrického obvodu, kde se vybije. Kondenzátory fungují podobně jako nabíjecí baterie.

Kapacitu lze zvýšit:

  1. Přiblížením desek kondenzátoru (vodičů) blíže k sobě.
  2. Velké desky nabízí větší povrchovou plochu.
  3. Dielektrikum představuje nejlepší možný izolátor pro dané použití.


Co jsou kondenzátory Kondenzátory ukládají elektrickou energii tím, že na jedné vodivé destičce udržují kladný náboj a na druhé, která je od té první oddělena izolačním materiálem, udržují náboj záporný. Tyto náboje se přirozeně přitahují, ale izolace jim brání v tom, aby se přiblížily.

Na co se pouziva kondenzátor

Kondenzátory mají rozsáhlé využití v elektrotechnice a v elektronice. V elektronických přístrojích (přijímače, zesilovače apod.) slouží k oddělování obvodů stejnosměrného a střídavého proudu, k zmenšení kolísání napětí v napájecích zdrojích.Kapacita vodiče C je definována podílem náboje Q izolovaného vodiče a jeho napětí U vzhledem Zemi. Kapacita různých vodičů závisí především na jejich tvaru a prostředí, které je obklopuje. Kapacita osamocených vodičů je velmi malá – větší kapacitu mají různé soustavy navzájem izolovaný vodičů.Kondenzátory mají rozsáhlé využití v elektrotechnice a v elektronice. V elektronických přístrojích (přijímače, zesilovače apod.) slouží k oddělování obvodů stejnosměrného a střídavého proudu, k zmenšení kolísání napětí v napájecích zdrojích.

Princip kondenzátoru

Na každou z desek se přivádí elektrické náboje opačné polarity, které se vzájemně přitahují elektrickou silou. Dielektrikum mezi deskami nedovolí, aby se částice s nábojem dostaly do kontaktu, a tím došlo k neutralizaci, jinak vybití elektrických nábojů.

Kde se využívají kondenzátory : Kondenzátory mají rozsáhlé využití v elektrotechnice a v elektronice. V elektronických přístrojích (přijímače, zesilovače apod.) slouží k oddělování obvodů stejnosměrného a střídavého proudu, k zmenšení kolísání napětí v napájecích zdrojích.

Kde se využívá kondenzátor : Nejčastější využití kondenzátorů v chemickém, farmaceutickém a potravinářském průmyslu (v chemických procesech) a ve strojovnách tepelných elektráren. Obvyklými chladicími médii jsou voda nebo vzduch. Teplosměnná plocha povrchových kondenzátorů je tvořena hladkými nebo žebrovanými trubkami nebo deskami.

Na čem je závislá kapacita kondenzátoru

Konstanta C se nazývá kapacita kondenzátoru. Závisí na ní množství náboje, které je kondenzátor schopen pojmout pod určitým napětím. Kondenzátoru s velkou kapacitou stačí malé napětí k tomu, aby na svých destičkách uložil velké množství náboje ‍ .

Kapacita kapacitoru přímo závisí na ploše elektrod a na permitivitě dielektrika. Nepřímo závisí na vzdálenosti desek. Kapacitance nemění v součástce elektrickou energii na tepelnou energii (tak jako elektrický odpor – rezistor).Ve spodní řadě se už musíme dívat pozorněji – dobrý kondenzátor musí mít víčko zcela rovné. Pro případ, že by došlo k nebezpečí exploze, je víčko preventivně naseknuté a my můžeme pozorovat, jak u levých dvou kondenzátorů se začíná víčko mírně nafukovat – nezvratný důkaz, že je již elektrolyt vadný.

Jak zkontrolovat kondenzátor : Ten změříte i tím běžným voltmetrem, nejprve ho odpojte, vybijte-zkratováním přes odpor- a pak připojte měřák nastavený na měření diod. jek se bude nabíjet, což poznáte tak, že se bude měnit jeho vnitřní odpor, je v pořádku.