Antwort Co je složeno z chemických látek? Weitere Antworten – Co to je chemická látka

Co je složeno z chemických látek?
Chemické látky jsou chemické prvky a jejich sloučeniny v přírodním stavu nebo získané výrobním postupem včetně případných přísad nezbytných pro uchování jejich stability a jakýchkoliv nečistot vznikajících ve výrobním procesu, s výjimkou rozpouštědel, která mohou být z látek oddělena bez změny jejich složení nebo …Chemické látky se vyskytují v pevném, kapalném a plynném skupenství. Některé pevné látky se rozpouštějí v kapalinách a tvoří roztoky. Důležitou vlastností chemických látek je hustota. Některé chemické látky jsou vodiči elektrického proudu, jiné jsou izolanty.Stavebními částicemi chemických látek jsou atomy, molekuly a ionty. Atom (z řeckého ἄτομος, átomos – nedělitelný) je nejmenší částice běžné hmoty, částice, kterou už chemickými prostředky dále nelze dělit (ovšem fyzickými ano – viz např. jaderná reakce) a která definuje vlastnosti daného chemického prvku.

Jak dělíme látky podle chemického složení : Podle atomů, které obsahují, se chemické sloučeniny dělí na dvě skupiny:

  • anorganické (sloučeniny kovových prvků, nekovových prvků, komplexní sloučeniny)
  • organické (sloučeniny uhlíku a dalších prvků, například vodíku, kyslíku, dusíku, síry, fosforu)

Co je nebezpečná chemická látka

Nebezpečné látky – jakákoli kapalina, plyn nebo pevná látka, jež představuje riziko pro zdraví nebo bezpečnost pracovníků – lze najít téměř na všech pracovištích. Po celé Evropě přicházejí do styku s chemickými a biologickými činiteli, které jim mohou způsobit újmu, miliony pracovníků.

Co je to chemický čistá látka : Chemicky čistá látka (chemické individuum) je tvořena stejnými částicemi (atomy, molekulami nebo ionty) a má stálé charakteristické vlastnosti (teplotu varu a tání, hustotu). Jsou rozlišovány dvě skupiny chemicky čistých látek – prvky (např. kyslík, uhlík) a sloučeniny (např. chemicky čistá voda nebo NaCl).

Směs obsahuje dvě a více složek, chemicky čistá látka pouze jeden prvek nebo sloučeninu. Složky stejnorodé směsi nelze rozlišit pouhým okem, u různorodé je okem rozlišíme.

Chemicky čistá látka (chemické individuum) je tvořena stejnými částicemi (atomy, molekulami nebo ionty) a má stálé charakteristické vlastnosti (teplotu varu a tání, hustotu). Jsou rozlišovány dvě skupiny chemicky čistých látek – prvky (např. kyslík, uhlík) a sloučeniny (např. chemicky čistá voda nebo NaCl).

Co to jsou sloučeniny

Sloučenina je látka, která se skládá ze dvou nebo více různých chemických prvků spojených tzv. chemickou vazbou (ta je na obrázcích obvykle znázorňována jako jednoduchá, dvojitá či trojitá „čára“ spojující dvě „kuličky“ – atomy).Molekuly sloučenin se skládají z více různých prvků. Např. sloučenina oxid dusitý má vzorec N 2 O 3 \mathrm{N_2O_3} N2O3, každá jeho molekula se skládá ze dvou atomů dusíku ( N) a tří atomů kyslíku ( O). Počet částic v dolním indexu se vždy týká jen nejbližší předcházející značky prvku, tedy např.Látky z chemického hlediska dělíme na látky čisté a směsné. Čisté látky zahrnují chemické prvky (atomy, chemická individua) a sloučeniny (molekuly). Směsné látky mohou být homogenní (např. slitiny, sklo), nebo heterogenní (např. beton, keramika).

Chemické reakce jsou děje, při kterých z výchozích látek (reaktantů) vznikají látky jiného složení (produkty); chemické reakce popisuje chemická rovnice.

Co dělat při úniku nebezpečných chemických látek : Při úniku nebezpečné látky opusťte co nejrychleji nebezpečný prostor (místo úniku a závětrný prostor) směrem proti větru či kolmo na směr přízemního větru. Chraňte si dýchací cesty přiložením kapesníku nebo části oděvu na ústa a nos (pokud máte u sebe jakoukoliv tekutinu, tak textilii navlhčete).

Jak musí být označena nebezpečná chemická látka : Důležité je, že látka nebo směs klasifikovaná jako nebezpečná a zabalená v obalu musí být označena štítkem, který obsahuje tyto prvky: jméno/název, adresu a telefonní číslo dodavatele nebo dodavatelů

Co patří mezi chemicky čisté látky

Chemicky čistá látka (chemické individuum) – látka tvořená stejnými částicemi (atomy, molekuly, ionty) mající stálé charakteristické vlastnosti (teplotu tání, teplotu varu, hustotu, …), např. destilovaná voda, ethanol (líh), kyslík, dusík, oxid uhličitý, nerosty (sůl kamenná), cukr, zlato.

Suspenze – heterogenní směs jemně rozptýlené pevné látky v kapalině, například písek ve vodě Emulze – heterogenní směs kapalin dále se nesměšujících, například olej ve vodě Pěna – heterogenní směs plynu v kapalině, například našlehaný bílek.Mezi chemické vlastnosti náleží např. reaktivita, hořlavost, pH (kyselost/zásaditost) či rozpustnost. Vlastnosti látek lze zkoumat např. měřením, pozorováním či pokusem.

Co je to sloučenina priklady : Sloučenina je látka složená ze stejných molekul alespoň dvou různých atomů. příklad: voda, kuchyňská sůl, metan, líh. Směs je látka složená z alespoň dvou různých prvků nebo sloučenin. příklad: voda se solí, bronz, ocel.