Antwort Co je příslušenství nemovitosti? Weitere Antworten – Co je příslušenství k domu

Co je příslušenství nemovitosti?
Příslušenstvím může být například sklep nebo WC umístěné mimo byt. Příslušenství nemovitosti je vše, co je funkčně spjato s nemovitostí. Může jím být například studna nebo vedle stojící budova. Příslušenství sdílí osud hlavní a při prodeji automaticky přechází na kupujícího.89/2012 Sb., občanský zákoník, platí: "Příslušenství věci je vedlejší věc vlastníka u věci hlavní, je-li účelem vedlejší věci, aby se jí trvale užívalo společně s hlavní věcí v rámci jejich hospodářského určení. Byla-li vedlejší věc od hlavní věci přechodně odloučena, nepřestává být příslušenstvím."Co se týká příslušenství bytu, tak podle dřívější právní úpravy se muselo jednat o vedlejší místnost nebo prostor. Toto omezení již NOZ nepřevzal. Jednat se tedy může zejména o komory, sklepy, ale i např. klimatizační jednotky apod., neboť tyto věci lze považovat za samostatné, avšak nelze je považovat za součást bytu.

Co je součást a příslušenství věci : − 24: Součástí věcí je vše, co k ní podle její povahy náleží a nemůže být odděleno, aniž by se tím věc anebo její oddělitelná část poškodila nebo podstatně znehodnotila. − 27: Příslušenství jsou vedlejší věci, které náležejí vlastníku věci hlavní a jsou jím určeny k tomu, aby se jich s touto věcí trvale užívalo.

Co je příslušenství k rodinnému domu

Příslušenstvím rodinného domu a bytového domu mohou být například stavby plnící doplňkovou funkci ke stavbě hlavní a ostatní stavby, například garáže, zahradní altány, kůlny, skladové prostory pro dům, podzemní stavby, například jímky, jámy pro měřící zařízení, čističky odpadních vod sloužící domu, vinné sklepy, stavby …

Co je příslušenství pozemku : Pozemek je věcí hlavní, k níž může patřit řada věcí vedlejších, jejichž účelem je, aby se jich trvale s pozemkem užívalo v rámci jejich hospodářského určení.

Za služby spojené s užívání nájemního bytu považujeme zejména

  • Vytápění
  • Osvětlení a úklid společných prostor v domě
  • Dodávka pitné vody.
  • Dodávka teplé vody.
  • Odvádění odpadních vod kanalizacemi.
  • Užívání výtahu.
  • Kontrola a čistění komínů
  • Odvoz splašků a čistění žump.


Rodinný dům je definovaný jako menší samostatná budova určená k bydlení, v níž je více než polovina podlahové plochy místností určena k bydlení. Rodinný dům může mít nejvýše dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží a podkroví. Rodinný dům má číslo popisné i orientační.

Co je povoleno postavit na pozemku zahrada

Stavby na zahradě

Na tomto pozemku bez problému postavíte především drobné zahradní stavby jako je například pergola, skleník, bazén, přístřešek na auto nebo stavba zahradního domku. Ne všechny stavby ovšem můžete postavit bez souhlasu stavebního úřadu.I když je nemovitost vaše, stojí zákon do jisté míry na straně nájemníka, byť neplatícího. Jakmile mu totiž svěříte byt / dům do užívání, má rázem vyšší práva než vy coby majitel, a bez jeho souhlasu například nesmíte do obydlí vstoupit, natož ho násilně vystěhovat, vyměnit zámek u dveří, a dokonce ani odpojit energie.Mezi služby spojené s nájmem rozhodně nepatří

  • Fond oprav.
  • Splátka anuity v bytovém družstvu.
  • Rozhlasové a televizní poplatky.
  • Pojištění bytu a domu.
  • Správa bytové jednotky.
  • Odměna statutárních orgánů
  • Náklady spojené s užíváním nebytových prostor.


Rodinný dům má nejvýše jedno podzemní podlaží, dvě nadzemní podlaží a jedno podkroví. Zahrnuje maximálně tři samostatné byty. Má-li dům více než dvě nadzemní nebo jedno podzemní podlaží, nejde o rodinný dům, ale o bytový dům.

Kolik bytu muze být v domě : Regulativ není v rozporu s § 2 písm.

Toto ustanovení totiž definuje pojem rodinný dům pro účely této vyhlášky. Dovětek, že rodinný dům může mít nejvýše tři samostatné byty, nejvýše dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží a podkroví, slouží k rozlišení dvou skupin staveb pro bydlení, a to bytových domů a rodinných domů.

Co můžu postavit na zahradě bez stavebního povolení : Rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas nepotřebujete u staveb s jedním nadzemním podlažím do 25 metrů čtverečních zastavěné plochy a do pěti metrů výšky, které jsou podsklepené nejvýše do hloubky tří metrů. Mezi tyto stavby patří typicky malé zahradní domky, kůlny, pergoly a jiné zahradní přístřešky.

Co mohu postavit na pozemku bez povolení

Na ohlášku lze postavit stavby pro bydlení a rekreaci.

Avšak pouze za předpokladu, že takové stavby na ohlášení budou mít nejvýše jedno podzemní podlaží do hloubky 3 m, dvě nadzemní podlaží a podkroví. Stavba na ohlášení je také přístavba a nástavba, tedy taková stavba, s jejíž pomocí se mění již stojící stavby.

Výpověď z nájmu sjednaného na dobu neurčitou může dát nájemce kdykoliv, a to i bez uvedení důvodů. Je nutné jen dodržet tříměsíční výpovědní lhůtu, pokud se s pronajímatelem ve smlouvě nedohodl jinak. Tip: V tomto případě nemusíte výpověď nijak odůvodnit. Nic ovšem nebrání tomu, abyste tak učinili.Pokud vám nájemník nezaplatil minimálně 3 měsíce nájemné, máte právo mu dát okamžitou výpověď, tedy bez výpovědní lhůty. Nájem tak zaniká s doručením výpovědi. Důležité v tomto případě je, aby nájemník po dobu třech měsíců neplatil nájemné úplně. Pokud totiž platí alespoň částečně, pak okamžitou výpověď dostat nemůže.

Kdy muze nájemce zvednout nájem : Nájemní smlouvy na dobu neurčitou

U smluv na dobu neurčitou lze zvýšit nájemné tak, aby se rovnalo výši obvyklého nájemného v okolí v daném období. Pokud tedy je nájemné stanoveno nižší než u srovnatelných bytů v dané lokalitě, může pronajímatel jednou za rok navrhnout zvýšení.