Antwort Co je písemný projev? Weitere Antworten – Co to je mluvený projev

Co je písemný projev?
Mluvený projev může obsahovat výplňkové výrazy, které mluvčímu umožní získat čas na promyšlení další řeči. Jelikož jsou mluvčí a posluchač ve vzájemném přímém kontaktu, může být mluvený projev více implicitní, neboť jej dotváří situace.Veřejná řeč, projev či proslov (starořecky retra, latinsky oratio) je rétorická forma, text určený k veřejnému pronesení a mající za cíl přesvědčit posluchače o pravdě a argumentech autora (orátora).. Jak správně mluvit

  1. mluvte stručně, srozumitelně a věcně
  2. předem si sestavte osnovu sdělení a stanovte co nejzajímavěji podanou pointu.
  3. nemluvte monotónně, používejte řečnické otázky, odmlky.
  4. odhadněte partnera v komunikaci, pochopíte, jak s ním hovořit.

Co je to písemný projev : Písemný projev je charakterizován relativní časovou volností při jeho tvorbě a následnou neměnností a stabilitou ve finální podobě. Autor psaného textu má více času na jeho sestavování, může se k němu opakovaně vracet, doplňovat jej, upravovat atd.

Jaký je rozdíl mezi projevem a proslovem

Projev – jedná se o oficiální řeč, která se pronáší při mimořádných příležitostech. Proslov – je řeč veřejná a má jednodušší kompozici než projev. Většinou se jedná o drobný přednes v přátelské atmosféře, která se pojí se svatbou, promocemi, narozeninami, ale také třeba s pohřbem.

Jak by měl vypadat projev : Proslov by měl být inspirativní, bez egoistického chování, zastrašování či ponižování. Dejte svému proslovu základní strukturu, tedy úvod, hlavní část a zakončení. I když je to řeč, musí mít pevně daná pravidla. Není vhodné, když při proslovu přeskakujete z jedné myšlenky do druhé.

Jak zlepšit své komunikační dovednosti

  1. Snažte se mluvit spíš v nižším tónu hlasu. Studie ukazují, že vysoký tón hlasu lidé vnímají jako nervozitu.
  2. Pokud máte při nervozitě tendenci mluvit rychle, snažte se svůj projev pomalu brzdit.
  3. Pozor na takzvaná vycpávková slova a zvuky.


Proslov by měl být inspirativní, bez egoistického chování, zastrašování či ponižování. Dejte svému proslovu základní strukturu, tedy úvod, hlavní část a zakončení. I když je to řeč, musí mít pevně daná pravidla. Není vhodné, když při proslovu přeskakujete z jedné myšlenky do druhé.

Jak se připravit na projev

Mluvte srozumitelně, nepoužívejte zbytečně cizí výrazy, kterým by vaše publikum nemuselo rozumět. Snažte se používat květnatou češtinu, najděte vhodná synonyma a neopakujte často stejné výrazy. Myslet si, že proslov zvládnete bez chyby jen tak z hlavy, je naivní. Zvlášť pokud nemáte s projevy žádnou zkušenost.Mluvte srozumitelně.

Tomu naprosto rozumím! Při přednesu proslovu je však důležité mluvit srozumitelně, aby vám shromáždění členové rozuměli. Vědomě se snažte zpomalit tempo řeči, správně vyslovovat a mluvit hlasitě (ano, i s mikrofonem se stává, že řečníka není dobře slyšet). Lidé chtějí slyšet to, co jim chcete říci!