Antwort Co je potřeba k plstění? Weitere Antworten – Co je potřeba na plstění

Co je potřeba k plstění?
K plstění za sucha potřebujeme tři důležité věci – silný molitan, ovčí vlnu a plstící jehlu. Molitan slouží jako podložka, na niž se položí trochu ovčí vlny a ta se propichuje plstící jehlou. Silný by měl být proto, abyste velmi jemnou jehlu nezlomili, kdyby pronikla přes molitan až na desku stolu.Začínáme nejlépe od středu. Látku pomalu uhlazujeme dlaní, dáváme při tom pozor, aby vlna zůstala v souvislé ploše, začínáme jemně. Postupně navlhčíme a namydlíme celou plochu. Střídavě přiléváme teplou a studenou vodu, což napomáhá procesu plstění a přidáváme mydlinky a mýdlovou vodu, což také napomáhá plstícím dějům.Plstění znamená rozsáhlou škálu výtvarných technik, při nichž se pracuje buď s ovčím rounem, nebo s plstí. Rozsáhlejší informace o plsti a rounu vč. fotogalerie naleznete v článku o plstění. Sám termín plstění znamená propichování ovčí vlny (rouna) plstící jehlou.

Jak plstit vlnu : Plstit můžete jednoduché "placaté tvary", udělat si brož, nebo korále, nebo plastické postavy zvířátek či lidí, či vílenku na zavěšení. Obrázek na filc, nebo ozdobit nějaké své oblečení či látkovou tašku. Pokud chcete plstit více, tak budete potřebovat i přírodní vlnu s lanolinem a plstící pero.

Jak Uplstit kuličku

Kuličku celou namočíte do vlažné – studené vody – musí být mokrá skrznaskrz:o) Pak ji namydlíte a v dlaních a chvíli koulíte a vyperete. Postup „namydlím, koulím, vyperu“ opakujete tak dlouho, že je kulička opravdu tvrdá. Pak finálně vyperete a necháte uschnout.

Jak pracovat s plsti : Pomocí jehly je možné spojovat jednotlivé plstěné části, připlstit vlákna nebo přízi k pletenému nebo tkanému podkladu a vytvářet tak ozdobné lemy nebo motivy, spravit pomocí kousku příze nebo plsti díru v ponožce a také lze jehlou vypichovat ozdobné linie na látce.

Plst nebo také filc, je plošná textilie ze vzájemně zaklesnutých vláken. Prolnutí a propojení vláken se dá dosáhnout valchováním (plstěním za mokra) nebo vpichováním (suchým plstěním). Plsti se vyrábějí z vlákenného ovčího nebo jiného rouna, jako netkaná textilie, nebo zplstěním povrchu tkanin a pletenin.

Využití Ovce je ten nejjednodušší způsob jak dostat vlnu, kterou lze získat jejím ostříháním nůžkama nebo zabitím. Nevýhodou zabití ovce je získání pouze jednoho kousku vlny, zatímco ostříháním můžete vyprodukovat 2–4 vlny.

Co vyrobit z plstí

Pomocí různých tvarů, které z filcu vystřihnete a nalepíte na sebe do vrstev, můžete vyrobit jarní dekorace, zvířátka, ale také naprosto fantaskní postavičky.Plsť je možno prát do 30°C na jemný program a žehlit na 1. stupeň – vlažné žehlení. Nabízíme dvě varianty tloušťky 1 mm (140g/m2) a 3 mm (500g/m2) a více jak 15 druhů barev. Velkou oblibu našly v macramé, kde se používají na podlepování drhaných výrobků.Výroba filcu (plsti)

Vyrábí se speciální metodou, která kombinuje použití vlhka teploty a tlaku. Nejčastěji se vyrábí technikou valchování či plstění, kdy mokrým procesem dochází k propojování vláken. Další technikou je vpichování, kdy suchým procesem dochází k propojení vláken speciální jehličkou.

Jak poznat pravou vlnu

Když si ale nejste jistí, stačí jednoduchá zápalová zkouška. Malý kousek látky nebo příze, kterou chcete otestovat, vložte do plamene svíčky nebo zapalovače. Vlna začne neochotně hořet, po vytažení z plamene hned zhasne. Silně páchne po hořící rohovině (jako hořící vlasy nebo zvířecí chlupy).

V čem prát vlnu : Moderní pračky nabízí i speciální programy na vlnu, případně simulaci ručního praní. Důležité je, zvolit nízkou teplotu (30 stupňů) a otáčky (400-500 za minutu). K praní vlny vždy používejte speciální přípravek na vlnu. Nehodí se na ně klasické bio prací gely, jelikož enzymy požírají kromě nečistot i vlákna.

Jak vyrobit levanduli : Pokud máte čerstvé květy ze zahrádky, použijte ty, ale postačí vám i sušené. Odvažte 100 g, přisypte do hrnce, přidejte 1 litr vody, 2 pokrájené bio citrony, ½ lžičky kyseliny citronové. Vařte cca 20 minut. Nechte zchladit, poté 2 dny louhovat v lednici, aby levandule pustila všechnu svou chuť i vůni.

Co USIT z fleecu

Fleece je měkký, lehký a hřejivý materiál, který je ideální na mikiny, vesty, čepice, šály, deky… a navíc má náš fleece speciální antipillingovou (protižmolkovou) úpravu.

Ve 2 litrech teplé vody rozmíchejte 6 lžic octa, a nechte prádlo v roztoku naložené min. 3 hodiny. Poté jej vyperte v pračce v běžném pracím cyklu a uvidíte, že skvrny zmizí. Ocet prádlo změkčí a zároveň dezinfikuje!Filc obecně nepotřebuje žehlení, díky svému pevnému a hutnému charakteru. Pokud je však nutné odstranit nějaké vrásky, mělo by se žehlit na nízkou teplotu, a to přes vlhký utěrku, aby se zabránilo přímému kontaktu mezi žehličkou a filcem.

Kolik stojí kašmír : Kašmírový svetr za desetitisíce je minulostí

Cena svetru z kašmíru v rozmezí od 3 000 Kč do 10 000 Kč je zcela v pohodě (na podporu prohlášení třeba tento článek). Pokud tedy pomineme že vás vyloženě někdo podvedete, můžete se spolehnout, že v této cenové hladině budete mít kvalitně svetr.