Antwort Co je potřeba do spánkové laboratoře? Weitere Antworten – Co s sebou do spánkové laboratoře

Co je potřeba do spánkové laboratoře?
S výhodou mít s sebou ORL vyšetření (ne starší, než 6 měsíců). S sebou věci na jednu noc: pyžamo, přezůvky, toaletní potřeby, svačinu + pití, léky, které trvale užíváte, případně lékařské zprávy od ošetřujících lékařů, brýle, pokud potřebujete na čtení a psaní.Vyšetření probíhá přes noc – přespí se v pohodlné, tiché místnosti. Pomocí senzorů bezbolestně připevněných na těle budou přístroje sbírat data o dechu pacienta, srdeční činnosti, okysličení tkání, pohybech těla, přítomnosti chrápání a podobně.Ambulantní vyšetření ve spánkové laboratoři stojí kolem 600–800 Kč a většinou není hrazené pojišťovnou. Pokud jste ale na vyšetření posláni neurologem, pojišťovna ho proplácí. Kompletní polysomnografie včetně analýzy výsledků, kontrolního vyšetření a doporučení terapie pak vyjde na několik tisíc korun.

Kdy jít do spánkové laboratoře : Nejčastějšími pacienty spánkové laboratoře jsou osoby trpící insomnií, tedy nespavostí. Ta se může projevovat problémy s usínáním, častým nočním buzením či příliš brzkým vstáváním. Dále může vyšetření pomoci osobám, které trápí hypersomnie, narkolepsie či i relativně běžné chrápání.

Jak probíhá vyšetření spánkové apnoe

Vyšetření pacienta probíhá vždy následovně: nejdříve proběhne 1-noční monitoring spánku, následně ORL vyšetření k vyloučení nebo potvrzeni eventuální překážky v horních dýchacích cestách (HCD) a poté, dle zvážení, se doplňují další vyšetření (plicní, kardiologické, neurologické, gastroenterologické, apod.).

Jak vypadá spánková laboratoř : Jak vypadá vyšetření ve spánkové laboratoři Jednoduše si vezmete pyžamo a půjdete na prozkoumání toho, proč nemůžete spát. Celou noc vás bude v laboratoři pozorovat kamera a na těle budete mít přilepená čidla, která budou hlídat vaše vnitřní pochody.

Hlavní příznaky spánkové apnoe jsou následující:

  • Hlasité chrápání, které budí ze spánku nemocného i jeho partnera.
  • Lapání po dechu ve spánku.
  • Sucho v ústech po probuzení
  • Bolesti hlavy po probuzení
  • Nespavost.
  • Nadměrná denní spavost (hypersomnie) – usínání v práci, při řízení automobilu, při sledování TV apod.


Objednat pacienta k vyšetření je možno na telefonním čísle +420 477 113 473 a to v pracovní dny od 7:30 do 15:00 hod., mimo vyznačenou dobu doporučujeme využít emailovou adresu: [email protected].

Jak ležet při apnoe

vyhněte se spaní na zádech, změňte polohu ve spaní tak, aby se vám lépe dýchalo (nejlepší je poloha na boku), přestaňte kouřit (kouření může zvýšit otok v horních cestách dýchacích, což zhoršuje chrápání i samotnou apnoi).Při lehčích případech spánkové apnoe je léčba relativně jednoduchá a spočívá ve změně životního stylu. Jde o omezení kouření a redukci váhy. U případů těžších je na řadě komplexnější řešení, ke kterým patří speciální přístroje na spánkovou apnoe, a ty mají za úkol pomoci dýchat přes noc.Při lehčích případech spánkové apnoe je léčba relativně jednoduchá a spočívá ve změně životního stylu. Jde o omezení kouření a redukci váhy. U případů těžších je na řadě komplexnější řešení, ke kterým patří speciální přístroje na spánkovou apnoe, a ty mají za úkol pomoci dýchat přes noc.

Spánek na právem boku může zhoršit pálení žáhy, zatímco během spánku na levé straně je vytvářen tlak na vnitřní orgány jako jsou játra, plíce a žaludek (zatímco se zmírňuje pálení žáhy). Těhotným ženám lékaři většinou doporučují spánek na levém boku, neboť tato poloha může zlepšit oběh k plodu.

Kde má být hlava při spánku : Nejvhodnější pro umístění postele je osa sever-jih, kdy hlava bude směřovat na sever. Ten je považovaný za nejklidnější, a vy tak budete spát jako v bavlnce.

Na které straně postele má spát muž : Podle stejných zásad by měl muž spát na pravé straně, není ale chybou, když spí vlevo, pokud je ta část postele blíž ke dveřím. Souvisí to s jejich úkolem chránit partnerku před nebezpečím přicházejícím zvenčí.

Proč se nesmí spát nohama ke dveřím

1. Nohy postele by neměly být naproti dveří, protože jejich proudění Vás bude vyrušovat při spánku. 2. Z toho stejného důvodu by postel neměla být umístěna na stejné stěně jako dveře.

Tlak na některé orgány

Mezi orgány, na které je vyvíjen větší tlak při spánku na levém boku patří především: žaludek a střeva, nebo plicní laloky. Tlak na žaludek a střeva: Spánek na levém boku zvyšuje tlak na žaludek a také střeva, což může mít za následek zažívací potíže či potíže s pálením žáhy.Podle stejných zásad by měl muž spát na pravé straně, není ale chybou, když spí vlevo, pokud je ta část postele blíž ke dveřím. Souvisí to s jejich úkolem chránit partnerku před nebezpečím přicházejícím zvenčí.

Co nesmí chybět v ložnici : V ložnici rozhodně nemusí být přehršel věcí. Stačí kvalitní vybavení – postel, matrace a skříň či komoda. Pokud je to možné a máte dostatek prostoru, pořiďte si i noční stolek. Na něj si odložte knihy, krém na ruce nebo lampičku na čtení.