Antwort Co je podstatou Kybergroomingu? Weitere Antworten – Co je to Kybergrooming

Co je podstatou Kybergroomingu?
Kybergrooming označujeme jako nežádoucí chování uživatelů internetu, sociálních a komunikačních platforem, kteří tyto prostředky zneužívají k navázání důvěrných vztahů, zvláště se zranitelnými skupinami populace – oběťmi, často dětmi a mladistvými. Je to negativní fenomén s možnými velmi závažnými dopady na oběti.V překladu jde o pronásledování v kyberprostoru nejčastěji pomocí SMS, chatu, emailu, telefonu, sociálních sítí, Skypu apod. Oběti většinou pronásledovatele (stalkera) znají, často jde o bývalého milence/milenku, kamaráda, zrazeného přítele nebo milovníka.Z anglického překladu „spokojené fackování“. Jedná se o předem naplánované fyzické napadení nic netušící oběti, které je natáčeno zpravidla na mobilní telefon nebo jiné záznamové zařízení.

Co to je grooming : Grooming je kriminální aktivita, jejímž cílem je pomocí psychické manipulace vylákat z oběti osobní údaje, vyvolat falešnou důvěru a vylákat ji na osobní schůzku, kde většinou dochází k fyzickému násilí, sexuálnímu zneužití, zneužití oběti pro dětskou prostituci, k výrobě dětské pornografie apod.

Co způsobuje kyberšikana

Profil útočníka

Ve virtuálním světě neplatí pravidla klasické šikany – nezáleží zde na věku, pohlaví, fyzické síle útočníka, sociálním postavení apod. Převládají převážně znalosti a dovednosti v užívání informačních a komunikačních technologií.

Jaký je rozdíl mezi šikanou a kyberšikanou : Rozdíl mezi šikanou a kyberšikanou vychází už ze samotného názvu. Je zřejmé, že se jedná o specifický druh šikany. Na rozdíl od klasické šikany ( tváři v tvář), má agresor kyberšikany jiné nástroje na ubližování. Specifika virtuální reality mění charakter procesu šikanování a to i v rolích agresora a oběti.

Jedná se o šikanování jiné osoby pomocí informačních technologií – internetu, mobilních telefonů, apod. (např. vydírání, ubližování, ztrapňování, obtěžování, ohrožování, zastrašování apod.).

Nebezpečí kyberšikany spočívá zejména v anonymitě, která agresorům dodává na odvaze, a také nutnosti přímého kontaktu s obětí. Zároveň kyberšikana také znamená, že posměch může mít větší obecenstvo a je obtížnější ho regulovat. Někteří šikanující si přitom ani neuvědomují, jaké dopady může jejich chování mít.

Jak se projevuje kyberšikana

Kyberšikana (kybernetická – počítačová šikana, angl. cyberbullying) je druh šikany využívající informační a komunikační technologie (počítače, tablety, mobilní telefony, sociální sítě, emaily apod.) k ublížení druhému (vydírání, ubližování, ztrapňování, obtěžování, ohrožování, zastrašování apod.).Šikanózní jednání agresora může naplnit skutkovou podstatu trestných činů vydírání (§ 235 trestního zákona), omezování osobní svobody (§ 231), útisk (§ 237), ublížení na zdraví (§ 221), loupež (§ 234), krádež (§ 247), poškozování cizí věci (§ 257), znásilnění (§ 241), kuplířství (§ 204).Projevy kyberšikany

Agresor si vytváří falešný profil, v němž se vydává za oběť, používá k tomu fotografie a údaje o oběti. Agresor pak může pod identitou oběti komunikovat s přáteli oběti a tím způsobem narušit jejich vzájemné vztahy.

Příznaky kyberšikany – pozor, můžou odpovídat i běžným projevům puberty

  1. Citové rozrušení při používání počítače nebo mobilu.
  2. Změny nálad, chování, spánku, chuti k jídlu.
  3. Ztráta zájmu o oblíbenou hru, aplikaci nebo počítač a telefon obecně
  4. Zavírání se v pokoji, tajnůstkářství a snaha utajit své digitální aktivity.

Jak se chovat při kyberšikaně : Jak se chránit před kyberšikanou

  1. Nebuďte přehnaně důvěřiví, nikdy nevíte, kdo je druhé straně
  2. Nesdělujte citlivé informace (osobní údaje, osobní fotografie, hesla k účtům, apod)
  3. Respektujte ostatní uživatele.
  4. Seznamte se s pravidly služeb internetu a GSM sítí

Co dělat když jsem šikanovaný : Říct to můžeš rodičům, hodnému učiteli ze školy, školnímu psychologovi, výchovnému poradci nebo třeba metodikovi prevence. Důležité je, aby Tě vyslechl a snažil se Ti pomoct. Pokud se šikana děje ve škole, je povinností školy ji řešit. Ve vážných situacích můžeš volat i Policii na čísle 158.

Jak se cítí oběť šikany

Podle jisté americké studie uveřejněné v JAMA mají skutečně oběti šikany příznaky odpovídající depresím a úzkostem. K tomu začnou bojovat s velmi nízkým sebevědomím, cítí se osaměle a působí velmi nešťastně (jako by se zapomněly smát).

Kontaktujte školu nebo specializované instituce (PPP, policii, SVP, intervenční služby specializující se na řešení kyberšikany, psychologa). Uchovejte veškeré důkazy kyberšikany (sms zprávy, e-mailové zprávy, zprávy z chatu, Facebooku…) Na základě těchto důkazů může být proti agresorovi zahájeno vyšetřování.Kyberšikana se odehrává ve virtuálním světě. Zde nedochází k přímému fyzickému napadání, jedná se však o psychický teror, zesměšňování, útlak apod. Šikanování se děje prostřednictvím moderních komunikačních technologií – přes telefon, internet, instant messaging (ICQ, AIM sítě) apod.

Jak se bránit proti kyberšikaně : 7 tipů, jak čelit kyberšikaně (2/6)

  1. Pokusy bránit se jsou u šikany a kyberšikany zásadní i pro agresory samotné.
  2. Zajistěte bezpečí a podporu.
  3. Věc vyšetřete a sdílejte informace.
  4. Sbírejte důkazy.
  5. Nezakazujte dítěti mobil a internet.
  6. Záležitost s šikanou se musí uzavřít.
  7. Zaveďte vlastní opatření proti šikaně