Antwort Co je Outkovka? Weitere Antworten – Jak poznat Outkovku

Co je Outkovka?
Outkovka roste v trsech a je nápadná svými různobarevnými soustřednými pásy, které jsou na okrajích zakončeny vždy bíle. Spodek kloboučků má kratičké rourky, nejprve bělavé barvy, později naokrovělé až okrově šedé (to je důležitý rozlišovací znak).Prášek můžete naplnit do kapslí, dá se koupit tzv. “kapslovačka” , ruční plnička kapslí, která vám plnění usnadní. Pak můžete užívat 1- 3x denně 2 kapsle (závisí na tom, zda outkovku užíváte preventivně či léčebně). U rakoviny bych podávala i 4x denně 2 kasple.Terapeutické účinky Coriolu u domácích zvířátek:

podpora při poruchách funkce jater + Maitake, Reishi, ABM, Shiitake. při únavových stavech + Reishi, Cordyceps CS-4. pro podporu regenerace sliznic (sinusitidy, chronické urologické záněty) + Cordyceps. pro snížení nežádoucích účinků očkování

Kde roste Outkovka pestrá : Výskyt. Plodnice nebo jejich zbytky nacházíme hojně po celý rok na odumřelém dřevě listnatých stromů (dub, buk, bříza, habr, třešeň aj.), vzácněji roste na jehličnanech nebo i na živých stromech.

Kdy sbírat Outkovku

Outkovka pestrá

Sbírá se od podzimu do jara, kdy jsou plodnice vyzrálé a mají nejvíce účinných látek. Obsahuje minerály, vitamíny, polysacharidy (β-D-glukany a heteroglykany), triterpeny a steroly (známé svými protiinfekčními a antioxidačními účinky), lipidy, proteiny, polyfenoly a také ergosterol (provitamín D2).

Na co je dobré reishi : Houba reishi může mít příznivý vliv na regulaci hladiny cholesterolu, což je důležité pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Výzkumy naznačují, že reishi obsahuje složky, které pomáhají snižovat hladinu „špatného“ LDL cholesterolu, zatímco podporují zvýšení „dobrého“ HDL cholesterolu v krvi.

Je vhodné poradit se s lékařem či praktikem čínské medicíny. Doporučujeme užívat vždy 5 dní v týdnu a 2 dny vynechat. Kapsle užívejte na lačno (min. 30 minut před jídlem či 60 minut po jídle), zapíjejte vodou nebo slabým zeleným čajem.

Dávkování:

  1. při problémech: 6-8 kapslí denně do zmírnění problémů (je vhodné poradit se s lékařem či praktikem čínské medicíny)
  2. při preventivním užívání: 2-4 kapsle denně (2-3 měsíce v roce)
  3. užívat na lačno (min. 20 minut před jídlem či 30 minut po jídle)

Co vyroste z podhoubí

U mnohých hub vyrůstá z podhoubí plodnice. Systém podhoubí může dosáhnout obrovských rozměrů. Největší houbou a možná vůbec největším žijícím organismem na světě je dřevokazná václavka smrková (Armillaria ostoyae syn. Armillaria solidipes).Roste od června do října, roztroušeně pod osikami, se kterými tvoří mykorrhizu, v listnatých a smíšených lesích, ve stromořadích u cest a v osikovém mlází na bohatých i písčitých půdách. Tato houba je jedlá a tržní.Tato pestrobarevná houba, která se objevuje na dřevěných konstrukcích a stromech, má schopnost rozkládat dřevo a mrtvé tkáně stromů. Vedle destruktivních vlastností, byly zjištěny také léčivé účinky spojené s touto houbou.

Je vhodné poradit se s lékařem či praktikem čínské medicíny. Doporučujeme užívat vždy 5 dní v týdnu a 2 dny vynechat. Kapsle užívejte na lačno (min. 30 minut před jídlem či 60 minut po jídle), zapíjejte vodou nebo slabým zeleným čajem.

Kolik Reishi denně : Při zdravotních problémech užívejte 3-4 kapsle denně do zmírnění problémů (je vhodné poradit se s lékařem či praktikem čínské medicíny).

Na co je dobré Reishi : Houba reishi může mít příznivý vliv na regulaci hladiny cholesterolu, což je důležité pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Výzkumy naznačují, že reishi obsahuje složky, které pomáhají snižovat hladinu „špatného“ LDL cholesterolu, zatímco podporují zvýšení „dobrého“ HDL cholesterolu v krvi.

Na co se používá Cordyceps

Cordyceps se na Východě tradičně používá pro údajné příznivé účinky na srdce, plíce, imunitní systém, pro jeho účinky posilující energii a životní sílu.

„Podhoubí je síť vláken. Když mikroskopujeme podhoubí, vidíme protáhlé buňky, které na sebe navazují a tvoří buď jednobuněčná vlákna nebo jejich shluky – takzvané myceliové provazce nebo rhizomorfy. Kdybychom měli podhoubí k něčemu přirovnat, tak je to vlastně základní živoucí část organizmu, něco jako strom.Mezi nejedlé patří kromě kromě hřibu žlučníku ještě hřib medotrpký a hřib kříšť. „Oba mají šedý klobouk, žluté rourky a modrají,“ upřesňuje Tereza Tejklová. „Ke konzumaci pak nedoporučuje ani hřib plavý a hřib skvrnitý.

Jak poznat křemenáč : Poznat jej můžete podle červenějšího klobouku a načervenalých šupinek na noze. Křemenáč osikový může mít podobnou barvu klobouku, ale na noze má pouze bílé šupinky, která tmavnou až u starších hub. Roste nejen pod osikami, ale i pod topoly. Křemenáč krvavý neboli dubový roste pod duby nebo osikami.