Antwort Co je obaleč? Weitere Antworten – Jak škodí obaleč

Co je obaleč?
Škodlivost obaleče modřínového spočívá v kombinovaném poškození napadených stromů žírem a opadem starších ročníků vlivem imisních stresů; víceleté žíry u stromů nesoucích pouze několik ročníků jehličí kriticky snižovaly asimilační plochu a porosty přímo existenčně ohrožovaly.Proti obalečům se používají insekticidní postřiky Mospilan nebo Karate se Zeon technologií. Tyto postřiky likvidují housenky i dospělé obaleče. Postřik se aplikuje dvakrát: nejdříve na začátku června a poté se opakuje za 10 až 14 dní.Pravděpodobně to bude obaleč jablečný nebo pilatka jablečná. Housenky těchto škůdců jsou nejčastějšími původci červivosti jablek. V případě obaleče jablečného, tak může poškozovat také i hrušky, meruňky a vlašské ořechy.

Kdy se stříká proti strupovitosti : Tato choroba může velmi výrazně omezit vaši úrodu. Proti rzi je nutné zasáhnout včas! Z praxe se velmi osvědčily přípravky účinné na strupovitost jádrovin v těchto termínech: 1x před kvetením a 1x 2-3 týdny po odkvětu. Postřiky aplikované po těchto termínech, zejména v době výskytu rzi, jsou pak již prakticky neúčinné.

Kdy postřik proti Květopasu

Květopase jabloňového můžete likvidovat povolenými insekticidy (Calypso 480 SC, Decis Mega, Decis Protech, Karate Zeon 5 CS), které však musíte použít ihned od počátku tvorby poupat, tedy od tzv. fáze myšího ouška. Nejlepší je aplikovat postřik tehdy, když teplota venku přesáhne 17 °C ve 14 hodin odpoledne.

Co způsobuje strupovitost jablek : Strupovitost jabloně je houbová choroba některých druhů jádrovin způsobená houbou Venturia inaequalis (synonymum Spilocaea pomi, Fusicladium dendriticum, Didymosphaeria inaequalis, Endostigme inaequalis, Sphaerella inaequalis, Spilosticta inaequalis).

Lapáky se vyvěšují v začátkem května, po 6-8 týdnech se vyměňují feromonové odparníky. Ideálním termínem postřiku je doba 5-7 dnů po maximálním náletu obalečů do lapáků. Účinnost Biobitu trvá zhruba po dobu 10 dnů, což je výhodou biologického preparátu.

Lalokonosec je nelétavý brouk, který se živí okusem listů, vznikají typické obloukovité zářezy. Tyto škody jsou malé, spíše estetické. Škodí především larvy lalokonosce, které okusují kořeny jahodníku a kořenový krček. Rostliny jsou zpomaleny v růstu, náhle vadnou a jsou nevratně zničeny.

Co proti Květopasu

Proti květopasu jahodníkovému se nejlépe bojuje aplikací vhodného insekticidu k hubení dospělců. Osvědčují se přípravky Fast M, Karate se Zeon technologií a Spintor. Postřik se provádí před vykvetením jahodníků.Fungicid – postřik proti strupovitosti jabloní, padlí jabloňovému a padlí na révě. Způsob působení: Přípravek SERCADIS obsahující účinnou látku fluxapyroxad je vysoce účinný fungicid ochraňující révu vinnou, jádroviny a brambory proti houbovým chorobám.Tato choroba může velmi výrazně omezit vaši úrodu. Proti rzi je nutné zasáhnout včas! Z praxe se velmi osvědčily přípravky účinné na strupovitost jádrovin v těchto termínech: 1x před kvetením a 1x 2-3 týdny po odkvětu. Postřiky aplikované po těchto termínech, zejména v době výskytu rzi, jsou pak již prakticky neúčinné.

Motýli se líhnou od poloviny května. Samičky kladou jednotlivě vajíčka na plody a okolní listy. Po 8 – 14 dnech se líhnou housenky. Vžírají se do plodů.

Kdy postřik proti přezimujícím škůdcům : Já doporučuji jít stříkat v období, když 3 dny po sobě dosahovala odpolední teplota alespoň 15 °C. Aplikace by se měla provádět v odpoledních hodinách, kdy je právě takováto teplota. Ne ráno ani navečer, protože to je škůdce schovaný.

Co nesnáší jahody : Cibule a česnek jsou dalším druhem zeleniny, které byste neměli pěstovat vedle jahod. Tyto rostliny produkují silné aromatické látky, které mohou ovlivnit chuť jahod.

Kdy a jak stříhat jahody

Každý týden jahodníky obejděte a odštípněte jim vyrašené výhonky. Zbytečně rostlinám ubírají sílu. Ty, které chcete použít jako sadbu, uštípněte a rovnou zapíchněte do určeného místa na záhonu. Po sklizni ostříhejte listy jahod asi 5 cm nad srdíčkem, rostlinky tak ozdravíte.

O květopasu jabloňovém (Anthonomus pomorum) je známo, že způsobuje nevzhledné hnědnutí a postupné zasychání poupat. I když tento škůdce nedorůstá do délky více než 4,5 mm, svou aktivitou na jaře dokáže zapříčinit sníženou úrodnost jablek.Tato choroba může velmi výrazně omezit vaši úrodu. Proti rzi je nutné zasáhnout včas! Z praxe se velmi osvědčily přípravky účinné na strupovitost jádrovin v těchto termínech: 1x před kvetením a 1x 2-3 týdny po odkvětu. Postřiky aplikované po těchto termínech, zejména v době výskytu rzi, jsou pak již prakticky neúčinné.

Co způsobuje Červivost jabloní : Housenky tohoto motýlka jsou nejčastějším původcem "červivosti" jablek, ale poškozují i hrušky, meruňky a vlašské ořechy. Housenky nejprve krátkodobě a prakticky neznatelně okusují listy. U jádrovin se pak prokusují dovnitř plodů směrem k jadřincům, v nichž někdy poškozují i semena.