Antwort Co je na energetickém štítku? Weitere Antworten – Jak zařídit energetický štítek

Co je na energetickém štítku?
K vystavení PENB budete potřebovat stavební dokumentaci (půdorys celé nemovitosti, řez a vizualizaci domu, technickou zprávu o konstrukci, popis vytápění a systémů na ohřev vody). Pokud vám některé dokumenty chybí, pomůže vám stavební úřad, případně si je sežene sám energetický specialista, což se ale promítne v ceně.Novela zavedla výraznou kontrolou plnění povinností spojených s energetickým štítkem (PENB). Kontroly nad zákonem 406/2000 Sb. provádí Státní energetické inspekce (SEI).Kdy energetický štítek není potřeba

Výjimku v zákoně mají například nemovitosti postavené před rokem 1947, ve kterých nebyla provedena žádná významná rekonstrukce a zároveň se obě smluvní strany písemně dohodnou, že energetickým štítkem budova nebude opatřena.

Jak poznat energetickou tridu : Písmeno A označuje nejúspornější spotřebič, písmeno G nejméně úsporný spotřebič. Nová stupnice byla zavedena tak, aby zůstal prostor pro technologický pokrok, a tak nejvyšší třídy zůstaly prázdné. Například nejúspornější chladničky, které původně nesly označení A+++, se nově zařadily do energetické třídy B či C.

Kdy je potřeba energetický štítek

Průkaz není potřeba zejména u:

U budov do 50 m2. U budov, které jsou kulturní památkou, anebo nejsou kulturní památkou, ale nacházejí se v památkové rezervaci. U budov pro bohoslužby. U staveb pro rodinnou rekreaci, kde se protopí méně než ¼ celoroční spotřeby.

Jak snížit energetickou náročnost domu : Pět tipů, které vylepší energetickou náročnost vašeho domu

  1. Těsnění proti průvanu.
  2. Zateplení půdy.
  3. Zateplení stěn.
  4. Vyměňte okna.
  5. Instalujte chytrý termostat.

Vydat platný PENB může pouze energetický specialista, který je k tomu oprávněn na základě certifikátu vydaného Ministerstvem průmyslu a obchodu. Cena energetického štítku záleží na velikosti budovy, průměrně dosahuje 3 až 7 tisíc korun.

Průkaz energetické náročnosti budovy neboli energetický štítek. Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) udává, jak je daná stavba energeticky náročná, jinými slovy, jaké množství energie je potřeba na její provoz. Pro průkaz energetické náročnosti se vžil zjednodušený název „energetický štítek“.

Kdo nemusí mít PENB

PENB nemusí být vystaven, pokud jsou splněny VŠECHNY následující podmínky: budova je postavena před 1.1.1947. od 1.1.1947 nebyla provedena větší změna dokončené budovy. prodávající a kupující (nebo pronajímatel a nájemce) se písemně dohodnou, že PENB nebude opatřen.Pět tipů, které vylepší energetickou náročnost vašeho domu

  1. Těsnění proti průvanu. Průvan způsobuje únik tepla ven a vnikání studeného vzduchu dovnitř.
  2. Zateplení půdy. Většina domů má sice zateplenou půdu, ale bohužel tloušťka izolace dosahuje často jen 140 mm.
  3. Zateplení stěn.
  4. Vyměňte okna.
  5. Instalujte chytrý termostat.

Kdy nepotřebujete průkaz energetické náročnosti budovy

  • u budov s celkovou energeticky vztažnou plochou menší než 50 m2
  • u budov, které jsou kulturní památkou.
  • u budov nacházejících se v památkové rezervaci nebo památkové zóně
  • u budov navrhovaných a obvykle užívaných jako místa bohoslužeb a pro náboženské účely.


Pokud mu ani tak není PENB vydán, může průkaz při prodeji nahradit předložením vyúčtování za dodávky plynu a elektřiny (případně i dalších energií).

Jak ušetřit za energie vytápění : Úspora energie: 8 osvědčených tipů, jak ušetřit

  1. Odvzdušněte topení
  2. Vytápějte pokoje s mírou.
  3. Naučte se správně větrat.
  4. Vyměňte zastaralý topný kotel za nový
  5. Otužujte se a šetřete (teplou) vodou.
  6. Zbavte se nehospodárných žárovek.
  7. Všímejte si energetických štítků na spotřebičích.
  8. Vypněte přístroje v pohotovostním režimu.

Jak zlepsit energetickou tridu : Pět tipů, které vylepší energetickou náročnost vašeho domu

  1. Těsnění proti průvanu. Průvan způsobuje únik tepla ven a vnikání studeného vzduchu dovnitř.
  2. Zateplení půdy. Většina domů má sice zateplenou půdu, ale bohužel tloušťka izolace dosahuje často jen 140 mm.
  3. Zateplení stěn.
  4. Vyměňte okna.
  5. Instalujte chytrý termostat.

Co je dům s nízkou energetickou náročností

Nízkoenergetický dům

Tento dům je definován od letošního roku měrnou potřebou tepla na vytápění, která nepřekračuje 50 kWh/m2 za rok. Dalším pojmem je budova s velmi nízkou energetickou náročností, která se blíží pasivnímu domu.

Energetický specialista neboli energetický auditor je fyzická osoba, která je zapsána do seznamu energetických auditorů vedeného Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR.Průkaz není potřeba zejména u:

U budov pro bohoslužby. U staveb pro rodinnou rekreaci, kde se protopí méně než ¼ celoroční spotřeby. U průmyslových a výrobních provozů, dílen a zemědělských provozů se spotřebou do 195 MWh/rok, U dalších speciálních staveb (vojenské, zpravodajské objekty apod.)

Co znamená energetická třída B : Pokud je budova označena tímto energetickým štítkem, jedná se o budovu úspornou. Tento dům je energeticky úsporný a náklady na provoz budou velmi nízké. Do kategorie B spadá většina současných nízkoenergetických staveb.