Antwort Co je Kugel? Weitere Antworten – Co dělat s cuketou

Co je Kugel?
Cuketu můžete zpracovat i do různých čalamád a omáček nebo ji zavařte jako okurky. Z cukety připravíte výtečné polévky, hodí se na zapékání, smažení i dušení. A díky své neutrální chuti můžete cuketu použít i do sladkých moučníků, kterým dodá příjemnou šťavnatost.Cuketa (Cucurbita pepo) patří do čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae) a její masitý plod je z botanického hlediska nepravou bobulí. Cuketě se v italštině říká zucchini, což v doslovném překladu znamená „malá dýně“. Cuketa se řadí mezi plodovou zeleninu.Jak poznat jedovatou cuketu Nebezpečnou cuketu poznáte podle extrémně hořké chuti. Jakmile narazíte na hořkou cuketu, určitě ji nejezte a raději ji hned vyhoďte. Proto se doporučuje cuketu vždy nejdříve ochutnat, než ji přidáte do jakéhokoli pokrmu.

Jak správně obalit cuketu : Osušené plátky cukety jemně osolíme, potřeme rozetřeným česnekem, obalujeme v trojobalu (mouka, vejce, strouhanka) a ihned klademe na pánev s rozehřátým olejem. Smažíme z obou stran do zlatova a po usmažení uložíme na papírový ubrousek odsát přebytečný tuk.

Jaký je rozdíl mezi zelenou a žlutou cuketou

Plody žluté cukety se oproti zelené vyznačují zejména křehčí dužinou a výraznější chutí. Barva cuket vznikla šlechtěním s malými žlutými tykvičkami. Jemná dužina je krémově zbarvená. Včas sklizené cukety obsahují jen minimální množství velmi drobných semen.

Jak vypadá jedovatá cuketa : Jak poznat jedovatou cuketu Nebezpečnou cuketu poznáte podle extrémně hořké chuti. Jakmile narazíte na hořkou cuketu, určitě ji nejezte a raději ji hned vyhoďte. Proto se doporučuje cuketu vždy nejdříve ochutnat, než ji přidáte do jakéhokoli pokrmu.

Cuketa je lahodná typicky letní zelenina, která je velmi oblíbená a variabilní. Přesto u doma pěstovaných plodů může dojít ke vzniku toxinu kukurbitacinu, který způsobuje nebezpečnou otravu provázenou průjmy a zvracením. V extrémních případech může vést až ke smrti.

Pokud se vám při ochutnání zdá okurka či cuketa nahořklá, rozhodně ji nezkoušejte přidávat do žádného pokrmu, aby se hořká chuť „ztratila“. Nejenže znehodnotíte celé jídlo, ale navíc můžete ohrozit všechny strávníky. Koření totiž sice může hořkost zamaskovat, ovšem tepelnou úpravou se nebezpečné toxiny nezničí.

Jak se dělá obalovaná cuketa

Osušené plátky cukety jemně osolíme, potřeme rozetřeným česnekem, obalujeme v trojobalu (mouka, vejce, strouhanka) a ihned klademe na pánev s rozehřátým olejem. Smažíme z obou stran do zlatova a po usmažení uložíme na papírový ubrousek odsát přebytečný tuk.Plátky cuket obalíme nejprve v hladké mouce, potom ve vajíčku a nakonec ve strouhance se sýrem. V pánvi rozpálíme olej nebo máslo. Ztlumíme teplotu a smažíme dozlatova asi 2 minuty z každé strany. Všechny kousky vyrovnáme na talíř a ozdobíme petrželkou.Ve skutečnosti nic jako jedovatá cuketa neexistuje. Pouze za určitých okolností se v cuketě mohou nahromadit jedovaté látky, které mohou být pro člověka nebezpečné. Tyto látky se nazývají hořčiny – konkrétně kukurbitacin – a cukety si je vyrábí hlavně jako ochranu před škůdci.

Cuketám se také říká cukíny, a oba názvy mají původ v italském výrazu pro tykev: zucca. V Itálii se většinou používá ženská zdrobnělina slova v množném čísle, zucchine, kdežto v anglicky mluvících zemích používají jeho mužskou zdrobnělinu, zucchini či zucchetti.

Kdy je cuketa nebezpečná : Jak poznat jedovatou cuketu Nebezpečnou cuketu poznáte podle extrémně hořké chuti. Jakmile narazíte na hořkou cuketu, určitě ji nejezte a raději ji hned vyhoďte. Proto se doporučuje cuketu vždy nejdříve ochutnat, než ji přidáte do jakéhokoli pokrmu.

Co se stane když sním horkou cuketu : Naštěstí nás hořká chuť varuje včas. Cuketa je lahodná typicky letní zelenina, která je velmi oblíbená a variabilní. Přesto u doma pěstovaných plodů může dojít ke vzniku toxinu kukurbitacinu, který způsobuje nebezpečnou otravu provázenou průjmy a zvracením. V extrémních případech může vést až ke smrti.

Jak vypada Jedovata cuketa

Jak poznat jedovatou cuketu Nebezpečnou cuketu poznáte podle extrémně hořké chuti. Jakmile narazíte na hořkou cuketu, určitě ji nejezte a raději ji hned vyhoďte. Proto se doporučuje cuketu vždy nejdříve ochutnat, než ji přidáte do jakéhokoli pokrmu.

Předehřejte troubu na 180 °C. Omyté cukety podélně rozkrojte a lžičkou vydlabejte vodnatá semínka. Položte je do zapékací misky řeznou stranou nahoru, osolte, opepřete a zakapejte olivovým olejem. Vložte do rozehřáté trouby a pečte asi 15 minut.Na pečící papír nakrájejte cuketu na kolečka, malinko jí osolte, pokapejte olivovým olejem a dobře rukama promíchejte. Každé kolečko obalte v připravené směsi a přitiskněte na cuketu, aby posypka držela. Pečte v troubě na 200°C, až povrch zezlátne a utvoří se křupavá kůrka.

Proč se odlupuje strouhanka z řízků : Pouze, když plavou, řízek se smaží a strouhanka se neodlepí. Naopak, pokud řízek na pánvi leží, začne se dusit, strouhanka se začne krčit. To má na svědomí šťáva, kterou začne maso vypouštět při dušení, nikoliv při smažení. Taková strouhanka je vlhká a odlupuje se z řízků.