Antwort Co je Krenex? Weitere Antworten – Jak vyrobit Křeník

Co je Krenex?
Očištěný křen nakrájíme na kolečka a rozmixujeme s 2 dcl převařené vody, 1 dcl oleje, lžící cukru, lžící octa a lžičkou soli. Vytvořenou kaši plníme do malých skleniček od přesnídávek (z množství jsou 3 a půl sklenky) a uložíme do lednice, kde nám tato směs vydrží až 1 rok.Lžička strouhaného křenu se doporučuje při chřipce nebo nachlazení, protože uvolňuje hleny a pomáhá při vykašlávání. Ovšem konzumaci nepřehánějte, v nadměrném množství může dráždit žaludek. Křen se skvěle hodí k masu, vejcím nebo sýrům. Asi nejznámější je křenová omáčka k hovězímu nebo uzenému masu.Nejprve si křen důkladně umyjeme a oloupeme. Je potřeba si ale dávat pozor na to, abychom se nezranili, křen je totiž docela tvrdý, takže by při neopatrnosti mohlo dojít ke zranění. Poté křen můžeme buď strouhat na struhadle anebo ho můžeme rozmixovat v mixéru.

Kde se dá koupit křen : Koupit si náš křen můžete řetězci makro ČR. Billa, Lidl, Tesco, Globus a Albert.

Jak vyrobit Krenex

Z křenu mixovaného spolu se solí, octem, olejem, cukrem a trochou vody vytvoříme výborné a pořádně ostré dochucovadlo, které skvěle doplní klobásku, pečené maso nebo dodá říz omáčce.

Jak ochutit křen : KŘENOVÝ DIP

Smíchejte polévkovou lžíci čerstvě nastrouhaného křenu se čtyřmi lžícemi zakysané smetany, dvěma lžičkami majonézy, lžičkou kvalitního jablečného octa, osolte, opepřete. Zamíchejte třeba čerstvě nasekanou pažitku. Zkontrolujte říz, a pokud je to na vás málo, nastrouhejte více křenu.

Léčivé účinky

  • pomáhá udržet správnou střevní mikroflóru.
  • podporuje tvorbu vitamínu B1, který zlepšuje paměť a schopnost soustředit se.
  • povzbuzuje chuť k jídlu.
  • snižuje krevní tlak.
  • napomáhá při zánětu močových cest nebo ledvin.
  • křen s medem mírní silný kašel a zahlenění


Obzvláště na podzim a v zimě, kdy se kolem množí nachlazení, viróz a chřipek. Avšak nejen proti těmto neduhům je křen účinným bojovníkem. Kořen křenu je ohromným zásobníkem tolik potřebného vitamínu C a kyseliny listové. Křen povzbuzuje činnost žaludku a střev.

Co potřebuje křen

Křen pěstujeme na slunci nebo v polostínu. Potřebuje vlhkou bohatou půdu. Vhodné je ji předem dobře připravit a pohnojit správně vyzrálým kvalitním kompostem, který jsme před výsadbou zaryli do půdy. Křen se pěstuje dvěma způsoby – jednoletým a víceletým.Můžeme použít ochranné brýle, ale strouhání jde rychle. Křen nejprve oloupeme nebo oškrábeme a pak ho nastrouháme na jemném struhadle. Během strouhání s křenem postupně otáčíme a strouháme ho "do špičky", aby nezůstávaly po stranách nenastrouhané části.Křen oloupeme a nastrouháme na jemno. Jablka omyjeme, vykrájíme jadřince a nastrouháme na jemno. Obojí dáme do mísy, přidáme šťávu z jednoho citrónu a špetku soli. Důkladně promícháme a natlačíme do čistých lahviček, zavíčkujeme a skladujeme v lednici.

Proč křen nepálí U staršího křenu se může stát, že ztrácí svou sílu. To je způsobeno tím, že látky, které obsahuje a které nás nutí při konzumaci křenu slzet (a přesto pokračovat v jídle), jsou těkavé a uvolňují se, když se kořen mechanicky naruší. Nastrouhaný křen proto svou říznost ztrácí velmi rychle.

Jak nejlépe nastrouhat křen : Jak strouhat křen

Můžeme použít ochranné brýle, ale strouhání jde rychle. Křen nejprve oloupeme nebo oškrábeme a pak ho nastrouháme na jemném struhadle. Během strouhání s křenem postupně otáčíme a strouháme ho "do špičky", aby nezůstávaly po stranách nenastrouhané části. Nastrouhaný křen co nejdříve spotřebujeme.

Jaké vitamíny má křen : Křen je velmi bohatý zdroj vitaminu C, E, provitamínů A – karotenů, vitamínů skupiny B, minerálů (železo, hořčík,draslík, vápník a fosfor), antibakteriálních a fytoncidních látek. Ze 100 g křenu získá naše tělo 50 mg vitamínu C.

Jaké účinky má křen

Pomáhá předcházet zažívacím potížím, jako je zácpa, a podporuje růst prospěšných bakterií ve střevech. Léčba dýchacích cest: Silná chuť a aroma křenu může pomoci uvolnit nosní dutiny a průdušky. Může být užitečný při symptomatické léčbě rýmy, zánětu průdušek a jiných respiračních onemocnění.

Křen je výborný v kombinaci s červenou řepou, jablkem, mangem, avokádem, bramborami, s celerem, pažitkou, koprem, rajčaty. Skvěle se hodí k hovězímu masu, tučným či uzeným rybám, mořským plodům, smetaně i hořčici. Příznivý účinek má křen i na naši pokožku.Pomáhá předcházet zažívacím potížím, jako je zácpa, a podporuje růst prospěšných bakterií ve střevech. Léčba dýchacích cest: Silná chuť a aroma křenu může pomoci uvolnit nosní dutiny a průdušky. Může být užitečný při symptomatické léčbě rýmy, zánětu průdušek a jiných respiračních onemocnění.

Na jakém struhadle strouhat křen : Kořeny je třeba oloupat a nastrouhat na jemném struhadle. Křenem naplníme vhodnou sklenici, zalijeme tekutým medem a opatrně promícháme.