Antwort Co je hydrogensoli? Weitere Antworten – Jak se dělá názvosloví soli

Co je hydrogensoli?
Názvosloví solí bezkyslíkatých kyselin se řídí pravidly platnými pro binární sloučeniny. Podstatné jméno je v něm umístěno na prvním místě a tvoří je název prvku nebo skupiny prvků se záporným oxidačním číslem či nábojem (s připojením koncovky „–id“, názvy aniontů byly podrobně diskutovány v kapitole 2.4.2).Soli jsou iontové sloučeniny, které vznikají odtržením všech vodíků z molekul kyselin. Podstatné jméno je odvozeno od kyseliny, která danou sůl tvoří. Toto podstatné jméno má vždy koncovku –an.Soli kyselin

Jsou to chemické sloučeniny, jejichž anionty pocházejí z kyselin, jako je kyselina dusičná (V) , dioxodusitanová (III), tetraoxosírová (VI) , uhličitá a tetraoxofosforečná (V) a také další kyslíkaté kyseliny.

Co je hpo4 : Kyselina fosforečná (přesněji kyselina trihydrogenfosforečná), je trojsytná kyselina, tzn. že v její struktuře jsou tři hydroxylové skupiny schopné odštěpit proton.

Jak se dělá názvosloví Hydroxidů

Správné názvy hydroxidů:

  1. NaOH – hydroxid sodný
  2. LiOH – hydroxid lithný
  3. KOH – hydroxid draselný
  4. RbOH – hydroxid rubidný
  5. CsOH – hydroxid cesný
  6. Be(OH)2 – hydroxid beryllnatý
  7. Mg(OH)2 – hydroxid hořečnatý
  8. Ca(OH)2 – hydroxid vápenatý

Jak vznikají hydroxidy : Hydroxidy jsou tříprvkové sloučeniny, které obsahují aniontovou skupinu OH-. Podobně jako oxidy, vznikají odtržením 1 atomu vodíku z molekuly vody (H2O). Proto mají hydroxidy ve svých sloučeninách oxidační číslo I-. Maximální oxidační číslo atomu třetího prvku, nejčastěji kovu, je v těchto sloučeninách IV+.

Při dlouhodobém zvýšeném příjmu soli se zvýší krevní tlaku, srdce je přetížené a dochází k jeho poškození. Sůl zadržuje vodu a zvyšuje se tak objem tekutiny v organismu. Tím dochází k nadměrnému zatížení ledvin. Ledviny jsou poškozovány zvýšeným tlakem a trvalým zvýšením vylučování natria.

Největší podíl soli ve stravě představuje „skrytá“ sůl, kterou obsahují hotová jídla, uzeniny, polotovary nebo některé tvrdé sýry. Není výjimkou, že v některých takových potravinách obsah soli snadno přesáhne 1,5 g ve 100 g. Solení je hlavním viníkem zvýšeného příjmu sodíku.

Co Odstepuje kyselina

nejstarší teorii kyselin a zásad vypracoval Arhenius – dle ní jsou kyseliny látky, které odštěpují proton, a zásady látky, které odštěpují hydroxylovou skupinu OH-.Reakcí s hydroxidem sodným je dokonale neutralizována (při poměru látkového množství 1:1 je výsledné pH 7) za vzniku vodného roztoku chloridu sodného (kuchyňské soli). Při potřísnění kůže kyselinou oplachujeme velkým množstvím vody, aby se zředila, neutralizací uvolněné teplo by totiž mohlo zranění zhoršit.Hydrogensoli, neboli kyselé soli, obsahují ve své molekule atomy vodíku (tzv. kyselé vodíky). V názvu soli se přítomnost těchto vodíků označuje předponou hydrogen-. Nachází se před názvem aniontu.

Tvoří tři řady solí: fosforečnany, hydrogenfosforečnany a dihydrogenfosforečnany. Na vzduchu rozplývavá látka. Na rozdíl od kyseliny dusičné nemá oxidační vlastnosti.

Co to je hydroxid : Hydroxidy jsou tříprvkové sloučeniny, které obsahují aniontovou skupinu OH-. Podobně jako oxidy, vznikají odtržením 1 atomu vodíku z molekuly vody (H2O). Proto mají hydroxidy ve svých sloučeninách oxidační číslo I-. Maximální oxidační číslo atomu třetího prvku, nejčastěji kovu, je v těchto sloučeninách IV+.

Co se vyrábí z hydroxidu sodného : Hydroxid sodný se vyrábí elektrolýzou (rozkladem elektrickým proudem) vodného roztoku NaCl. Používá se při výrobě papíru, mýdel, hliníku, plastů, čištění různých nádob (pivních lahví), k odstraňování starých nátěrů. Patří mezi chemikálie často používané v chemických laboratořích.

Na co se používá hydroxid sodný

Velmi účinná základní chemická surovina k čištění kotlů, potrubí a odpadů. Dále se používá při bělení a barvení textilií a k přípravě odmašťovacích lázní.

Příprava

  1. Hydroxid sodný (NaOH) vzniká bouřlivou exotermní reakcí kovového sodíku s vodou za vzniku plynného vodíku; za přítomnosti vzdušného kyslíku vytvářející se vodík vzplane.
  2. Vzniká také rozpouštěním oxidu sodného ve vodě

Tak třeba tohle ano: pro člověka je smrtelná dávka kuchyňské soli 200-280 g. To jsou asi tři polévkové lžíce. Stačí je sníst "nasucho". Takovéto množství soli nezvratně změní osmotickou rovnováhu, takže z buněk unikne příliš mnoho vody.

Proč pít ráno vodu se soli : Mořská sůl je bohatá na prvky jako je sodík, hořčík, draslík, vápník, křemík a dokonce zlato a stříbro. Sklenice teplé slané vody na vás po ránu zapůsobí jako lymfodrenáž, navíc má antibakteriální účinky, které způsobí, že se vám pročistí střeva od nežádoucích mikroorganismů.