Antwort Co je hodnota vst? Weitere Antworten – Kolik má být HRV

Co je hodnota vst?
U zdravého dospělého člověka se tedy pohybuje průměrný tep v rozmezí 65 – 85 tepů/min. Hodnota může být ale i nižší a nemusí to být známkou onemocnění. Nižší hodnota pulsu se obvykle vyskytuje u sportovců či u lidí, kteří pravidelně trénují – hodnota se pak může pohybovat kolem 40 úderů za minutu.Variabilita Srdečního Tepu (VST) nebo-li Heart Rate Variability (HRV) je množství času, o který se liší pravidelnost úderu srdce. Tyto rozdíly jsou velmi malé na úrovni ani ne sekund, ale doslova milisekund. Srdce je velmi složitý orgán a jeho vliv na tělo je enormní a zároveň to co děláme má na srdce vysoký vliv.Čím je toto číslo vyšší, tím lépe – vaše tělo regeneruje.

VST souvisí i s měřením stresu, v podstatě stresové skóre je od VST odvozeno. Pokud vaše srdce bije méně pravidelně (vyšší VST), máte nižší stresové skóre a naopak. Čím nižší VST, tím větší fyziologický stres a vaše tělo je více v napětí – připraveno k akci.

Jak zvysit hodnotu vst : Pokud je aktivnější parasympatikus, tepová frekvence se sníží a srdce bije tehdy, když má zrovna čas vyhovět potřebám vašeho těla, a ne podle tak striktního režimu, jako když je u kormidla sympatikus. Jinými slovy, VST se zvýší.

Co znamená nizke HRV

Nízká HRV (příliš stabilní tep) je často indikátorem nedostatečné schopnosti adaptace na fyzický i psychický výkon. Je signálem, že je vhodné omezit nebo změnit trénink a odpočívat. Může být také signálem onemocnění.

Co je HRV srdce : Variabilita srdečního tepu (nazývána také HRV, tedy heart rate variability) vyjadřuje nepravidelnost v srdečních stazích v reálném čase. Dá se to také nazvat jako rozdíl v R-R intervalech, což je časový rozdíl mezi dvěma po sobě jdoucími údery srdce.

Princip: Vaše základní hodnota VST je rozsah hodnot (například 33–45 milisekund) získaný z vaší historie měření, který představuje váš osobní normální stav variability. Vaše základní hodnota pak funguje jako optika, která slouží ke smysluplné interpretaci dalších měření VST.

Pokud je aktivnější sympatikus, zvýší se většinou vaše tepová frekvence a váš tep je pravidelnější, takže se sníží VST. Pokud je aktivnější parasympatikus, tepová frekvence se sníží a srdce bije tehdy, když má zrovna čas vyhovět potřebám vašeho těla, a ne podle tak striktního režimu, jako když je u kormidla sympatikus.

Kolik má být vst

Princip: Vaše základní hodnota VST je rozsah hodnot (například 33–45 milisekund) získaný z vaší historie měření, který představuje váš osobní normální stav variability.HRV je ovlivněno řadou vnitřních i vnějších faktorů, jako je věk, genetika, funkce hormonů a další tělesné funkce, stejně jako životní styl. Kromě toho mají ženy při dané srdeční frekvenci obvykle vyšší variabilitu srdeční frekvence než muži.Dobré je sledovat hodnoty HRV během celého dne, ale vzhledem k tomu, že HRV kolísá, nemusí se často jednat o relevantní hodnoty. Proto se doporučuje měřit v momentě, kdy jste víceméně každý den ve stejném rozpoložení – a to je po probuzení. Dají se na to použít jak chytré hodinky, tak i různé hrudní pásy (např.

Vysokou variabilitu tepové frekvence potřebujeme, abychom mohli rychle přejít z klidového stavu do stavu pohotovosti (nízká HRV by mohla být například jednou z příčin závratí při vstávání). Měření variability srdečního tepu je jednoduše variabilita v čase mezi tepy srdce (interval RR) v průběhu samotného měření.

Co ukazuje tepová frekvence : Tepová frekvence neboli srdeční frekvence je důležitý ukazatel nejen při sportu, ale také obecně při sledování zdraví. Udává počet srdečních stahů za minutu. Tepová frekvence se mění v závislosti na fyzické kondici, věku, ale také emocích.

Jak se měří HRV : Pro přesné snímání Variability srdeční frekvence je zapotřebí kvalitní hrudní pás. Měření tepu pomocí hrudního pásu využívá stejného principu, jaký se používá ve zdravotnictví. Pomocí elektrod a snímače se měří elektrická aktivita srdce (EKG).

Jaký má být tep podle věku

Normální klidová tepová frekvence

věk Průměrná klidová tepová frekvence (bpm)
18 až 20 81,6
21 až 30 80,2
31 až 40 78,5
41 až 50 75,3


Lékaři ze Švédska teď přišli se zjištěním, že život ohrožující může být už hodnota 75 úderů srdce za minutu. Každý další úder srdce znamená o tři procenta vyšší riziko předčasné smrti obecně a o jedno procento vyšší riziko, že daného člověka postihne kardiovaskulární onemocnění.U dospělého člověka se normální klidová hodnota tepu nachází mezi 60 a 100 údery za minutu, u novorozenců může být tato hodnota až 160 úderů za minutu. Obvykle platí, že čím je člověk zdravější a v lepší fyzické kondici, tím je jeho tep pomalejší.

Kdy je nizky tep nebezpecny : „I když mezi lidmi existují značné rozdíly, 55 až 70 úderů za minutu je dobrá frekvence. Pokud tep klesne pod padesát úderů, začne mít organismus potíže s kyslíkem a výživou. Člověk se začne cítit unavený a při tělesné námaze se zadýchává.