Antwort Co je funkční oblečení? Weitere Antworten – Jaký je rozdíl mezi funkčním prádlem a termoprádlem

Co je funkční oblečení?
Slovo „funkční“ popisuje právě zmíněnou schopnost odvodu potu od těla. Pojem termoprádlo pak souvisí se schopností udržet tělo déle v teple, a to právě díky odvodu přebytečné vlhkosti. Ve zkratce se tak dá říct, že u termoprádla je často kladen větší důraz na jeho tepelné vlastnosti.Termoprádlo anebo funkční spodní prádlo se doporučuje nosit jako spodní vrstvu pod vaše sportovní oblečení, ať už je to cyklistický dres nebo lyžařské oblečení, ale je také skvelé na nespočetné množství jiných sportů, jako například na běhání, turistiku, běžkování atd., ale i na běžné nošení či rekreaci.Rozhodněte nepoužívejte aviváž, nedávejte do sušičky, ani nežehlete. Sportovní a funkční oblečení a prádlo není potřeba prát po každém použití, přichází tím o své vlastnosti. Mikiny a bundy stačí vyprat párkrát za sezónu.

Jak se pere sportovní oblečení : Moderní automatické pračky nabízejí speciální programy pro praní sportovního oblečení – teplota do 30 °C, kratší cyklus a snížený počet otáček (až 800) Pokud vaše pračka nemá fitness program – zvolte program pro praní jemného prádla) Perte oblečení naruby. Před vložením do pračky všechny zipy a uzávěry pečlivě uzavřete.

Proč nosit funkční termoprádlo

Zásadní funkcí termoprádla je jeho prodyšnost, tzv. “knotový efekt”. Funkční materiály zajistí, že se pot rozloží do větší plochy oblečení, čímž rychleji uschne. Materiál tak vlhkost nenasaje do sebe, ale nechá ji přecházet do dalších vrstev oblečení a následně do vzduchu.

Jak vybírat funkční prádlo : Správná velikost funkčního prádla

Velmi důležité je zvolit správnou velikost termoprádla. Aby dobře odvádělo pot od pokožky, musí být termoprádlo co nejvíce na tělo, všude by mělo přiléhat k pokožce. Výrobce často přidávají do termoprádla elastan, aby bylo elastické a dobře tělo obepnulo.

Volte raději nízké otáčky i teplotu

Pokud perete jemné funkční prádlo, volte raději nízké otáčky ve výši 600 nebo 800 otáček/minutu. Dlouhým odstřeďováním vody by se vlákna mohla poškodit. Funkční prádlo se většinou pere na 30–40 stupňů Celsia.

Používejte jemný prací prostředek

Na trhu jsou i prostředky určené přímo pro sportovní oblečení. Vyhněte se použití aviváží a změkčovadel. Nejen že nejsou pro praní sportovního oblečení potřeba, ale mohou navíc snížit jeho prodyšnost a další funkční vlastnosti. Stejně tak není vhodné používat bělidla.

Jak vybělit prádlo bez chemie

Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí. Přidejte ho trošku do pračky místo aviváže, působí v podstatě stejně.Sportovní oblečení je kategorie, ve které najdete kousky do posilovny, na běh, cyklistiku, kolektivní sporty, turistiku, jógu, pilates a další sportovní aktivity.Funkční prádlo nebo-li termoprádlo spadá do kategorie sportovního oblečení a vyznačuje se výbornými termoregulačními vlastnostmi. Hlavní předností je odvod vlhkosti od těla směrem ven, což napomáhá k udržení těla v suchu a zabraňuje prochladnutí.

Jedná se o první vrstvu oblečení, která je v přímém kontaktu s kůží a musí ji těsně obepínat. Tuto vrstvu tvoří funkční trička, tílka, ponožky, podprsenky, spodky či legíny.

Co je funkcni materiál : Syntetické a přírodní materiály

Ze syntetických materiálů je to obvykle polypropylen se skvělými termoizolačními vlastnostmi nebo tradiční polyester. Obvykle jsou tyto materiály kombinovány s lycrou pro dobrou elasticitu nebo dalšími prvky, které mají například antibakteriální funkci.

Na jaký program prát funkční prádlo : Vyberte program pro jemné prádlo a respektujte pokyny výrobce na cedulce. Nepoužívejte aviváž a zvolte vždy prací gel na merino prádlo. Perte prádlo na nižší teplotu, vlna má tendenci se srážet. Nepoužívejte změkčovadla ani bělidla.

Jak prát funkcni triko

Funkční prádlo perte v pračce maximálně na 40 stupňů ve speciálním pracím prášku, jako je například Toko Functional Sportswear Care. Kromě termoprádla v něm můžete vyprat i druhou zateplovací vrstvu oblečení, tedy například flísové mikiny.

Bundy s membránou můžete prát v pračce při teplotě nepřesahující 40°C s použitím programu a pracího prostředku pro jemné praní. Doporučujeme odložit stranou klasické prací prášky a použít tekuté prostředky nebo mýdlové plátky určené pro tyto materiály, které můžete zakoupit v každé prodejně s outdoor a sport oblečením.Stačí přitom jen smíchat několik lžic soli nebo jedlé sody s teplou vodou a obarvené oblečení pak zcela ponořte do lavoru a nechte ho v ní alespoň 3 hodiny. Pokud však nejste trpěliví, můžete jedlou sodu smíchat také s pracím prostředkem. Pak to stačí nasypat do dávkovače pračky a nastavte praní na 40 ºC.

Jak vybělit prádlo babské rady : Obyčejný citron nebo koncentrát kyseliny citronové má skvělé bělicí účinky. Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí.