Antwort Co je funkční bunda? Weitere Antworten – Jak prát funkcni bundu

Co je funkční bunda?
Bez aviváže!

Když dojde na pračku, je potřeba zvolit vhodný prací přípravek. Obecně platí, že funkční oblečení ze syntetických i přírodních materiálů je třeba prát ve speciálním tekutém pracím prostředku a hlavně do praní nepřidávat aviváž! Na pračce zvolte program na 30 °C, bez ždímání.Správné vrstvení funguje za předpokladu, že používáte funkční prádlo, nemícháte pořadím vrstev a v každé vrstvě použijete oblečení navržené právě pro danou vrstvu.

  1. Sací vrstva = funkční prádlo.
  2. Izolační vrstva = funkční mikiny a outdoorové svetry.
  3. Svrchní vrstva = softshellové bundy a kalhoty.

Softshell je tvořen sofistikovanými elastickými materiály, pevnou vrstvenou tkaninou a vodoodpudivým povlakem, který chrání proti větru, sněhu i dešti i v tom nejnáročnějším prostředí. Jinými slovy, softshell chrání proti rozmarům počasí jako Gore-Tex, ale je prodyšný jako fleece.

Co je to bunda : Jde o pánský, dámský nebo dětský oděv určený na jaro, podzim a zimu. Chrání před chladným a mrazivým počasím, nebo větrem a deštěm. Bunda je šitá z různých materiálů, například z kůže, polyesteru a elastanu nebo jeansoviny, nikdy ne však z vlněných tkanin a vlněných směsí. Bunda může mít prošívání, nebo polstrování.

Jak se nosi funkční prádlo

Termoprádlo anebo funkční spodní prádlo se doporučuje nosit jako spodní vrstvu pod vaše sportovní oblečení, ať už je to cyklistický dres nebo lyžařské oblečení, ale je také skvelé na nespočetné množství jiných sportů, jako například na běhání, turistiku, běžkování atd., ale i na běžné nošení či rekreaci.

Jak se perou zimni bundy : Bundy z funkčních materiálů je vhodné prát při šetrném programu (někdy také značeném jako program na delikátní prádlo) a maximální teplotě 40 °C za použití speciálních přípravků. Při praní nikdy nepoužívejte avivážní prostředky. Ty narušují strukturu a pevnost vláken a technické materiály ničí.

Funkční materiály zajistí, že se pot rozloží do větší plochy oblečení, čímž rychleji uschne. Materiál tak vlhkost nenasaje do sebe, ale nechá ji přecházet do dalších vrstev oblečení a následně do vzduchu. Klasické bavlněné oblečení tuto funkci nemá. Vlhkost vsákne do sebe a trvá dlouhou dobu, než uschne.

Jak na funkční prádlo

Funkční prádlo perte v pračce maximálně na 40 stupňů ve speciálním pracím prášku, jako je například Toko Functional Sportswear Care. Kromě termoprádla v něm můžete vyprat i druhou zateplovací vrstvu oblečení, tedy například flísové mikiny.

Kdy nosit softshell

Na jaro a podzim využijete softshell s vnitřní vrstvou z microfleecu, je nejvíce univerzální a jeho funkční vlastnosti se uplatní v proměnlivém jarním/podzimním počasí. Přiměřeně hřeje, je tak akorát silný a zajišťuje volnost pohybu. Podle počasí zvolíte spodní vrstvu – tričko, bavlněnou nebo fleecovou mikinku.Softshell obvykle slouží jako svrchní vrstva, takže pod bundu oblékáte nějaké funkční tričko, ať už z merino vlny, nebo funkční syntetiky, a případně ještě lehkou funkční mikinu. Velikost bundy volte podle toho, zda plánujete bundu nosit častěji s mikinou, nebo spíše pouze na triko.Pánské funkční bundy tvoří vrchní vrstvu sportovního a volnočasového outfitu – a to nejen v zimě nebo když se chystáte jít běhat za deště.

Bundy plněné peřím patří jednoduše mezi nejteplejší zimní bundy právě především díky skvělým izolačním vlastnostem.

Jaký je rozdíl mezi funkčním prádlem a termoprádlem : Slovo „funkční“ popisuje právě zmíněnou schopnost odvodu potu od těla. Pojem termoprádlo pak souvisí se schopností udržet tělo déle v teple, a to právě díky odvodu přebytečné vlhkosti. Ve zkratce se tak dá říct, že u termoprádla je často kladen větší důraz na jeho tepelné vlastnosti.

Co znamená funkcni legíny : Jedná se o první vrstvu oblečení, která je v přímém kontaktu s kůží a musí ji těsně obepínat. Tuto vrstvu tvoří funkční trička, tílka, ponožky, podprsenky, spodky či legíny.

Jak impregnovat zimní bundu

Pokud chcete impregnaci nanést rovnoměrně, sáhněte po saponátu. Hledáte-li způsob, jak naimpregnovat vybrané místo – zvolte sprej. Stejně důležité je po nanesení impregnace bundu usušit. Můžete to udělat sušičkou, případně vyžehlit bundu přes hadřík nebo ručník pomocí jemného programu.

Sušení v sušičce

  1. Sušíme pouze na nízkou teplotu, max. do 30°C.
  2. Vhodné je přidat do bubnu sušičky speciální míčky na sušení (ježečky), ty pomohou rovnoměrněji rozmístit a načechrat peří
  3. Po vyndání bundu protřepte a nechte „vychladnout“ v horizontální poloze, nedávejte či neskládejte hned do šatníku.

Volte raději nízké otáčky i teplotu

Pokud perete jemné funkční prádlo, volte raději nízké otáčky ve výši 600 nebo 800 otáček/minutu. Dlouhým odstřeďováním vody by se vlákna mohla poškodit. Funkční prádlo se většinou pere na 30–40 stupňů Celsia.

V kolika stupnich dát zimni bundu : Ta dost často nás zachrání i v zimě v době mrazů. Zimní bundy nasazuju u dětí, když se začínají stupně blížit nule. Ale jakmile ji jednou nasadíme, tak pak ji nosíme i až do plus deseti stupňů. Já využívám do nuly softshellovou bundu a softshellový kabátek i do práce, do města.